eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Oprogramowanie open source w bibliotekach

Oprogramowanie open source w bibliotekach

2006-04-07 01:58

Firma Novell Polska poinformowała, że we współpracy ze swoim partnerem handlowym, firmą Computerland Serwis oraz dostawcą sprzętu, firmą Maxdata, zakończyła wyposażanie 400 bibliotek w polską wersję systemu operacyjnego Novell Linux Desktop 9 powered by SUSE LINUX.

Przeczytaj także: Szwajcaria na Novell SUSE Linux

Dostawa niemal tysiąca dwustu pakietów Novella odbyła się w ramach publicznego programu wspierania rozwoju społeczeństwa informacyjnego Ikonk@. W zorganizowanym w tym celu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przetargu dla każdego województwa wybierano dostawcę oprogramowania i komputerów. W województwach śląskim i dolnośląskim zdecydowano się na rozwiązania open source firmy Novell.

W ramach programu Ikonk@ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyposaża biblioteki w sprzęt komputerowy wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz zapewnia podstawowe szkolenia pracownikom bibliotek w zakresie wykorzystywania zasobów Internetu. Każda czytelnia internetowa otrzymuje bezpłatnie 3 komputery PC wyposażone w system operacyjny, pakiet biurowy i program antywirusowy oraz sprzęt sieciowy typu Wi-Fi umożliwiający łączenie się z Internetem.

Głównym celem programu Ikonk@ jest zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do sieci Internet w ramach nowo powstających tzw. Czytelni Internetowych, czyli punktów powszechnego dostępu do Internetu (tzw. PIAP – Public Internet Access Point), zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz realizującej jej cele Strategii Informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej – ePolska na lata 2004-2006.

Pakiet Novell Linux Desktop 9 dostępny jest w polskiej wersji językowej. Z inwestycji Novella w polonizację pakietu, np. środowiska KDE, mogą również korzystać użytkownicy innych systemów linuksowych, gdyż prace lokalizacyjne są przekazywane do społeczności open source.

Przeczytaj także: Linux openSUSE 11.1 Linux openSUSE 11.1

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Biblioteki, open source, SUSE LINUX, Novell, Ikonk@, PIAP, ePolska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: