eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Diagnostyka obrazowa: stabilny, ale umiarkowany rozwój

Diagnostyka obrazowa: stabilny, ale umiarkowany rozwój

2016-12-31 00:13

Diagnostyka obrazowa: stabilny, ale umiarkowany rozwój

Rezonans magnetyczny © sonap - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O tym, że diagnostyka obrazowa ma w opiece zdowotnej coraz bardziej istotne znaczenie, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Ci jednak, którzy na przestrzeni nadchodzących lat spodziewali się intensywnego wzrostu tego rynku, mogą poczuć się teraz rozczarowani. Prognozy PMR wskazują wprawdzie, że obrazowanie medyczne ma w Polsce szanse na stabilny rozwój, ale o dwucyfrowych wynikach i gwałtownej ekspansji raczej nie ma tu mowy.

Przeczytaj także: Nie licz na ubezpieczenie z NFZ

Diagnostyka obrazowa wciąż niedojrzała


W dzisiejszych czasach diagnostyka obrazowa ma realne szanse na intensywny rozwój. Tak jest zarówno na świecie, jak i w naszym kraju. Kluczowe jest tu jej rosnące znaczenie w opiece zdrowotnej - metody badań są nieustannie wręcz unowocześniane, a postęp nauki oraz ekspansja światowych graczy w tej dziedzinie to czynniki, które w zupełnie naturalny sposób napędzają wzrosty.

Używana w Polsce aparatura do MRI i TK jest najmłodsza w całej Europie, a jej struktura wiekowa jest charakterystyczna dla słabo rozwiniętych państw regionu Europy Środkowej i Wschodniej. To dobitne świadectwo na to, że polska diagnostyka obrazowa to rynek w znacznej mierze niedojrzały.

Tym, co w dużym stopniu przesądza o wartości usług świadczonych na rynku obrazowania medycznego, jest stosowana w zakresie zawierania umów ze świadczeniodawcami polityka państwa, a także wysokość wydatków, które płyną na diagnostykę ze Skarbu Państwa.

Część prywatnych firm medycznych jest chętna świadczyć usługi także w oparciu o kontrakty z NFZ, a zdecydowana większość pacjentów jest zmuszona polegać na świadczeniach finansowanych przez państwo, głównie z uwagi na wysokie koszty badań. Dlatego też, ze względu na dość stałe nakłady na ten cel w NFZ, diagnostyka obrazowa ma szanse na stabilny, ale umiarkowany wzrost. Co więcej, fundusze unijne na zakup sprzętu nie będą już tak duże, jak w poprzednich latach. Czynnikiem napędzającym rynek będą wydatki prywatne (fee-for-service, jak również abonamenty i ubezpieczenia zdrowotne), choć tu gracze borykać się będą ze zjawiskiem spadających cen. Ogólnie rzecz biorąc, prognoza PMR zakłada rozwój rynku usług diagnostyki obrazowej na poziomie 5-6% w latach 2016-2021, aż do wartości 6,4 mld zł w 2021 r.

Stabilny rozwój rynku w prognozowanym okresie będzie wynikał ze wzrostu konsumpcji wspieranej przez dobrą sytuację na rynku pracy oraz rosnącą inflację (w 2019 r. na poziomie 2,2%). Jednocześnie w horyzoncie prognozy oczekuje się niewielkiego spowolnienia wzrostu gospodarczego, obniżenia tempa wzrostu konsumpcji, zmniejszającej się liczby osób zatrudnionych oraz spadku liczby ludności ogółem w Polsce, przez co tempo wzrostu wartości rynku również spowolni.

fot. mat. prasowe

Największe czynniki rozwoju rynku usług diagnostyki obrazowej w Polsce

Diagnostyka obrazowa w Polsce ma szanse rozwijać się głównie dzięki inwestycjom i środkom unijnym.


Niedostateczna świadomość wagi nowych technologii


Nie można również zapomnieć, że postęp technologiczny wpływa pozytywnie na rozwój rynku nie tylko w zakresie samej aparatury, ale także w informatyzacji przechowywania danych. Coraz powszechniejsza cyfryzacja technik obrazowania jest związana z rozwijaniem metod archiwizowania, przesyłania i analizy cyfrowych obrazów uzyskiwanych podczas badań. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie świadomość wagi takich rozwiązań dla rozwoju rynku usług diagnostyki obrazowej jest zaskakująco niska nie tylko wśród pacjentów, ale i w centrach diagnostyki obrazowej. Tylko jedna na 10 firm oferujących świadczenia diagnostyki obrazowej w Polsce, przebadanych przez PMR na jesieni 2016 r., postrzega teleradiologię jako czynnik rozwoju. Tylko 15% wymienia oprócz tego nowe technologie. Jednocześnie rozkład odpowiedzi wskazuje na duże uzależnienie sektora od inwestycji zewnętrznych i finansowania ze strony NFZ.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: