eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nie licz na ubezpieczenie z NFZ

Nie licz na ubezpieczenie z NFZ

2016-09-29 09:54

Nie licz na ubezpieczenie z NFZ

Polacy zamiast NFZ-u wolą medyczne polisy © Jenny Sturm - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Prawie każdy dorosły Polak ma świadomość fatalnego stanu publicznej służby zdrowia. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w międzynarodowych rankingach, polski system opieki zdrowotnej bywa oceniany gorzej niż rumuński i bułgarski. Wyniki najnowszego badania Euro Health Consumer Index (EHCI), są jeszcze bardziej niepokojące. W tym wszechstronnym rankingu publicznych systemów ochrony zdrowia z 35 państw Europy, nasz kraj tym razem zajął przedostatnią pozycję. Niżej została sklasyfikowana tylko Czarnogóra.

Przeczytaj także: Skąd się biorą kolejki do lekarzy NFZ?

Wyniki najnowszego badania Euro Health Consumer Index są alarmujące między innymi dlatego, że Polska odnotowała tylko niewielką poprawę wyniku punktowego w stosunku do poprzedniego roku (523 punkty - 2015 rok, 511 punktów - 2014 rok). Inne kraje ze słabo funkcjonującym systemem służby zdrowia (Litwa, Rumunia i Serbia), odnotowały większe wzrosty. To skutkowało spadkiem Polski z 31 miejsca na 34 miejsce (tzn. przedostatnie). Warto nadmienić, że już wcześniej mieliśmy do czynienia z kompromitującą sytuacją. W badaniu Euro Health Consumer Index z 2014 roku, nasz kraj został wyprzedzony przez Albanię. Pod nieobecność Mołdawii, to właśnie Albania jest najgorzej rozwiniętym państwem w porównywanej stawce.

Europejskimi liderami pod względem jakości publicznej służby zdrowia, są takie państwa jak Holandia (916 punktów w 2015 r.), Szwajcaria (894 punkty) oraz Norwegia (854 punkty). Wyniki punktowe tych krajów zbliżają się do maksymalnej wartości, jaką można uzyskać (1000 punktów). Dla polskiego czytelnika, ciekawe jest porównanie z takimi państwami jak:
  • Niemcy - 828 punktów w 2015 r./7 pozycja
  • Czechy - 760 punktów/13 pozycja
  • Estonia - 706 punktów/17 pozycja
  • Słowacja - 653 punkty/24 pozycja
  • Litwa - 628 punktów/25 pozycja
  • Węgry - 578 punktów/27 pozycja

Długoletni impas w polskiej służbie zdrowia, połączony ze stopniowym wzrostem dochodów rodzin, zwiększa zainteresowanie dobrowolnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń potwierdzają, że medyczne ubezpieczenia grupowe (oferowane głównie przez zakłady pracy), wciąż są najbardziej popularne. Ochronę z tytułu takich polis, w I kw. 2016 r. posiadało 1,29 mln Polaków. To oznacza roczny wzrost o 28%. Przypisana składka brutto dla grupowych polis zdrowotnych, pod koniec I kw. 2016 r. wynosiła już prawie 114 mln zł (roczny wzrost o 17%).

fot. mat. prasowe

Stan polskiej służby zdrowia

Polska w ogonie - spadek z 31 na 34 miejsce.


Rynek indywidualnych polis medycznych, na razie jest znacznie mniejszy. Na początku 2016 r. ochronę z tytułu takich ubezpieczeń, posiadało około 285 tysięcy Polaków, a składka przypisana brutto oscylowała na poziomie 21 mln zł (ponad pięć razy mniejszym niż w przypadku polis grupowych). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że rynek indywidualnych ubezpieczeń medycznych rozwija się bardzo szybko. Przez rok (I kw. 2016 r./I kw. 2015 r.) składka przypisana brutto dla takich polis wzrosła o 24%. Analogiczny wzrost liczby ubezpieczonych, wyniósł aż 44%. W ogólnym ujęciu, od I kw. 2015 r. do I kw. 2016 r. liczba osób uprawnionych do ochrony z dobrowolnych polis zdrowotnych wzrosła o 31%. Wzrost składki przypisanej brutto był znacznie mniejszy (+18%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: