Wigilia w pracy. Impreza, bony świąteczne czy premia?
2016-12-13 12:19
Przeczytaj także: Boże Narodzenie i Sylwester w pandemii. Jak bardzo inne?
Tradycja to tradycja
Boże Narodzenie to czas, który kojarzy się nam przede wszystkim z przyjemną atmosferą rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Okazuje się, że tradycję tę dość chętnie kultywują również firmy. Dlatego i w tym roku wigilia w pracy będzie dość częstym scenariuszem. Świąteczne spotkanie załogi planuje w tym roku 42% przepytanych przez Randstad pracodawców. To nieco mniej niż w minionym roku, kiedy to odsetek ten sięgał 44%.
Jednocześnie jednak okazuje się, że powiększa się grono pracowników, którzy z okazji Bożego Narodzenia nie mogą liczyć na żadne świąteczne gratyfikacje. W tym roku zrezygnowało z nich 12% firm, w poprzednim - 9%.
Świąteczne prezenty w pakietach
44% respondentów przygotowuje dla swoich pracowników tylko jeden upominek. Bardziej hojne okazuje się 41% badanych, którzy deklarują podejmowanie większej ilości inicjatyw świątecznych. W takich przypadkach wigilia w pracy oznacza najczęściej poczęstunek połączony z wręczeniem prezentów. Najpopularniejsze są bony podarunkowe, premie oraz upominki.
Czy działamy charytatywnie?
Na wspieranie potrzebujących z okazji świąt Bożego Narodzenia decyduje się 13%. Dla większości (42%) jest to obowiązująca w przedsiębiorstwie tradycja. Nieco ponad 1/3 badanych deklaruje, że chce pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. W 1/5 przypadków o podjęci takich działań decydują sami pracownicy. 9% firm decyduje się na udział w akcjach charytatywnych, bo wpisuje się to w strategię lub wartości przedsiębiorstwa. Dla 7% pracodawców jest to część działań reklamowych i PR.
fot. mat. prasowe
Co firmy planują w ramach obchodów świąt?
W związku z tradycją w naszych firmach najczęściej organizowane są spotkania świąteczne (42%).
Informacje o danych:
Omawiane wyniki pochodzą z badania Plany Pracodawców - sondażu Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy). Badanie zostało zrealizowane przez ekspertów TNS metodą CATI (indywidualne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) w okresie od 17 października do 21 listopada 2013 r. na reprezentatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie 1000 firm (margines błędu statystycznego dla próby N=1000 wynosi 3,1%). Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.
![Kameralne Boże Narodzenie 2023? [© pixabay.com] Kameralne Boże Narodzenie 2023?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Boze-Narodzenie-2023/Kameralne-Boze-Narodzenie-2023-256239-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Boże Narodzenie 2022 skromniejsze dla prawie połowy Polaków
-
Na prezenty świąteczne wydamy mniej. Nie tylko z powodu inflacji
-
Boże Narodzenie 2022: chudsze święta w czasach inflacji?
-
Budżet domowy na Boże Narodzenie. Na co nam wystarcza?
-
Na Boże Narodzenie 2022 wydamy niemal tyle samo co rok temu
-
Bezpieczne zakupy świąteczne - na co zwrócić uwagę?
-
Boże Narodzenie 2022 z nowymi zwyczajami?
-
4 sposoby na zakupy świąteczne z inflacją w tle
-
Na Boże Narodzenie 2021 wydamy więcej niż przed rokiem?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)