eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wigilia w pracy. Impreza, bony świąteczne czy premia?

Wigilia w pracy. Impreza, bony świąteczne czy premia?

2016-12-13 12:19

Wigilia w pracy. Impreza, bony świąteczne czy premia?

Upominek od pracodawcy © alexbrylovhk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy wigilia w pracy to ciągle kultywowana tradycja? Okazuje się, że tak. Świąteczny nastrój stara się przenosić do firm aż 85% polskich pracodawców. Jakich inicjatyw z ich strony należy się spodziewać? Czy będzie to tylko poczęstunek, czy też pracownicy mogą liczyć również na upominki? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał Instytut Badawczy Randstad. Oto, co wynika z jego analizy.

Przeczytaj także: Boże Narodzenie i Sylwester w pandemii. Jak bardzo inne?

Tradycja to tradycja


Boże Narodzenie to czas, który kojarzy się nam przede wszystkim z przyjemną atmosferą rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Okazuje się, że tradycję tę dość chętnie kultywują również firmy. Dlatego i w tym roku wigilia w pracy będzie dość częstym scenariuszem. Świąteczne spotkanie załogi planuje w tym roku 42% przepytanych przez Randstad pracodawców. To nieco mniej niż w minionym roku, kiedy to odsetek ten sięgał 44%.

Jednocześnie jednak okazuje się, że powiększa się grono pracowników, którzy z okazji Bożego Narodzenia nie mogą liczyć na żadne świąteczne gratyfikacje. W tym roku zrezygnowało z nich 12% firm, w poprzednim - 9%.

Świąteczne prezenty w pakietach


44% respondentów przygotowuje dla swoich pracowników tylko jeden upominek. Bardziej hojne okazuje się 41% badanych, którzy deklarują podejmowanie większej ilości inicjatyw świątecznych. W takich przypadkach wigilia w pracy oznacza najczęściej poczęstunek połączony z wręczeniem prezentów. Najpopularniejsze są bony podarunkowe, premie oraz upominki.

Czy działamy charytatywnie?


Na wspieranie potrzebujących z okazji świąt Bożego Narodzenia decyduje się 13%. Dla większości (42%) jest to obowiązująca w przedsiębiorstwie tradycja. Nieco ponad 1/3 badanych deklaruje, że chce pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. W 1/5 przypadków o podjęci takich działań decydują sami pracownicy. 9% firm decyduje się na udział w akcjach charytatywnych, bo wpisuje się to w strategię lub wartości przedsiębiorstwa. Dla 7% pracodawców jest to część działań reklamowych i PR.

fot. mat. prasowe

Co firmy planują w ramach obchodów świąt?

W związku z tradycją w naszych firmach najczęściej organizowane są spotkania świąteczne (42%).


Informacje o danych:
Omawiane wyniki pochodzą z badania Plany Pracodawców - sondażu Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy). Badanie zostało zrealizowane przez ekspertów TNS metodą CATI (indywidualne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) w okresie od 17 października do 21 listopada 2013 r. na reprezentatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie 1000 firm (margines błędu statystycznego dla próby N=1000 wynosi 3,1%). Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: