eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejski rynek pracy

Europejski rynek pracy

2006-03-08 00:45

W Polsce w najbliższym czasie o pracę nie będą musieli się martwić pracownicy branży budowlanej i inżynierowie. Dobre perspektywy mają również finansiści oraz menedżerowie wyspecjalizowani w branży logistycznej i farmaceutycznej - wynika z analiz firmy doradztwa personalnego HAYS.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja coraz częściej wykorzystywana w pracy

Konsultanci HAYS przygotowali przegląd rynku pracy, w którym ocenili tendencje oraz zapotrzebowanie na pracowników różnych branż w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Czechach, Australii, Nowej Zelandii i w Kanadzie.

Jeśli chodzi o Polskę w związku z dynamicznym rozwojem sektora budowlanego, konsultanci HAYS dostrzegają zapotrzebowanie na kierowników budów, kosztorysantów, majstrów i dyrektorów technicznych, a także kierowników projektów z doświadczeniem w pracy przy międzynarodowych projektach. Dzięki napływającym do Polski funduszom unijnym na rozwój infrastruktury, a zwłaszcza na budowę autostrad, szczególnie poszukiwani są projektanci i specjaliści ds. budowy dróg. Ponadto, dofinansowanie z UE oraz zaostrzające się normy związane z ochroną środowiska powodują wyjątkowo duży popyt na specjalistów w dziedzinie budowy obiektów takich jak oczyszczalnie ścieków czy miejsca utylizacji odpadów.

Boom w sektorze budowlanym ma swoje przełożenie także na polski rynek usług finansowych, np. firmy "wielkiej czwórki" w ostatnim czasie wzmacniają m.in. departamenty odpowiadające za doradztwo finansowe na rzecz branży nieruchomości. Ponadto, cały czas nie spada popyt na specjalistów odpowiedzialnych za wdrażanie przepisów amerykańskiej ustawy Sarbanes Oxley, która związana jest z wymogami kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwach. Ustawy tej przestrzegać muszą m.in. firmy notowane na giełdzie w USA oraz wszystkie ich spółki zależne, czyli także polskie oddziały amerykańskich koncernów. Na rynku usług finansowych o pracę nie muszą się martwić doradcy podatkowi, audytorzy, księgowi i kontrolerzy finansowi, zwłaszcza, jeśli obeznani są z międzynarodowymi standardami rachunkowości i posiadają certyfikaty zawodowe takie jak np. ACCA i CPA. Co ciekawe, coraz więcej pracodawców poszukuje finansistów ze znajomością języka rosyjskiego lub znajomością rosyjskiego systemu finansowego i podatkowego. To efekt rosnącego zainteresowania działalnością biznesową na dynamicznie rozwijającym się rynku w Rosji i na Ukrainie.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem pracodawców z branży przemysłowej oraz motoryzacyjnej w Polsce cieszą się inżynierowie, projektanci, konstruktorzy i technolodzy produkcji. Najbardziej cenieni są kandydaci z doświadczeniem zawodowym, jednak zdolni absolwenci polskich politechnik także nie mogą narzekać na brak ofert pracy, zwłaszcza, jeśli znają język angielski i są gotowi przeprowadzić się do innego miasta. Najwięcej miejsc pracy znajduje się, bowiem w specjalnych strefach ekonomicznych zlokalizowanych na Górnym i Dolnym Śląsku, a także w okolicy Łodzi. Tendencją charakteryzującą branżę motoryzacyjną jest też postępująca specjalizacja, dzięki której przybywa pracowników wyspecjalizowanych w określonych dziedzinach np. projektowania systemów bezpieczeństwa (pasy, poduszki) lub konstrukcji ciężarówek. Zjawisko to może mieć jednak niekorzystne konsekwencje w przyszłości, kiedy zagraniczne koncerny w poszukiwaniu tańszej siły roboczej, przeniosą produkcję do krajów z b. ZSRR.

 

1 2

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: