eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co Ty wiesz o backupie?

Co Ty wiesz o backupie?

2016-09-20 12:32

Co Ty wiesz o backupie?

88 proc. z nas wykonuje kopie zapasowe swoich danych © viperagp - Fotolia.com

Jak wynika z raportu firmy ODO 24 na temat wiedzy o ochronie danych osobowych, 88 proc. z nas wykonuje kopie zapasowe swoich danych, ale tylko 40 proc. robi to regularnie. Zwykło się mawiać, że ludzie dzielą się na dwa typy – tych, którzy backup już robią lub dopiero będą robić. Prawie każdy utracił kiedyś ważne dla niego informacje – przypadkowo je usunął, dotknęła go awaria komputera, czy atak złośliwego oprogramowania. Jak ustrzec się przed konsekwencjami takich sytuacji? Jakie rodzaje kopii zapasowych i sposoby przechowywania danych stosować?

Przeczytaj także: Jak Beautyblender "przejechał się" na niedbalstwie

- Backup to proces kopiowania danych w bezpieczne miejsce w celu zabezpieczenia użytkownika przed negatywnymi skutkami ich utraty oraz zapewnienia dostępu do danych po awarii. Można wyróżnić kilka rodzajów kopii zapasowych: pełną, przyrostową, różnicową, w czasie rzeczywistym i obraz dysku. Ze względu na różnorodność potrzeb i wymagań backup należy dobierać dla każdego indywidualnie niezależnie od tego, czy chodzi o prywatnego użytkownika smartfona, czy dużą korporację.– mówi Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji z ODO 24.
Wykonując kopie zapasowe możemy ochronić cenne dla nas dane przed ich utratą, kradzieżą lub uszkodzeniem. Obecnie rynek oferuje nam wiele narzędzi, które umożliwiają w łatwy sposób zabezpieczenie informacji zbieranych zarówno na komputerach, smartfonach oraz innych urządzeniach teleinformatycznych codziennego użytku.

Rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu sprawiły, że powstał cały sektor firm oferujących backup online. Wielu usługodawców oferuje nam przechowywanie danych w tzw. chmurze, centrach danych, które znajdują się w różnych lokalizacjach geograficznych, pracujących 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, obsługiwanych przez specjalistów z branży IT.

fot. viperagp - Fotolia.com

88 proc. z nas wykonuje kopie zapasowe swoich danych

Kopie zapasowa możemy przechowywać w chmurze, na płytach CD/DVD, taśmach magnetycznych, pendrivach, kartach pamięci czy zewnętrznych dyskach pamięci.


- Przykładem może być Google, który oferuje darmową usługę synchronizacji smartfona z naszym kontem, dzięki czemu wszystkie kontakty, filmy, zdjęcia i inne cenne dla nas dane mogą być przechowywane na zdalnych serwerach. Takie rozwiązanie w sytuacji utraty danych umożliwia nam za pomocą kilku kliknięć szybkie ich odzyskanie. – wskazuje Damian Gąska i dodaje – Wybierając takie rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że nigdy nie będziemy mieć jednak pewności, co do tego kto ma dostęp do naszych informacji oraz gdzie znajdują się i jak są zabezpieczone serwery obliczeniowe, na których są one przechowywane. Dlatego warto pamiętać o szyfrowaniu ważnych dla nas danych, tak by osoby postronne nie mogły ich odczytać.

Alternatywą dla zapisywania kopii zapasowych w chmurze są lokalne kopie zapasowe, które możemy przechowywać na płytach CD/DVD, taśmach magnetycznych, pendrivach, kartach pamięci czy zewnętrznych dyskach pamięci.
- Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pełną kontrolę nad tym, kto ma dostęp do naszych danych, w jaki sposób są zabezpieczone, a co najważniejsze w dowolnej chwili możemy odzyskać wszystkie interesujące nas informacje. – argumentuje specjalista z ODO 24.

Bez względu na to, na jakim nośniku zdecydujemy się przechowywać backupy, pamiętajmy o prawidłowym ich zabezpieczaniu. Wykorzystujmy rozwiązania, które będą odpowiadały naszym indywidualnym potrzebom i ułatwią nam regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: