eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Biuro w Londynie? Startup szybciej pozwoli sobie na biurko

Biuro w Londynie? Startup szybciej pozwoli sobie na biurko

2016-09-20 13:20

Biuro w Londynie? Startup szybciej pozwoli sobie na biurko

Biurowiec w Londynie © Laiotz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ponad 66 tysięcy USD. Tej kwoty może sięgać koszt rocznego wynajmu 55-metrowego biura na terenie londyńskiego Shoreditch. Niedużo tańszy jest nowojorski Brooklyn (62,7 tys. USD), Mid-Market w San Francisco (61,6 tys. USD), czy paryskie dzielnice biurowe (57,4 tys. USD). Tak wysokie stawki sprawiają, że biura w największych metropoliach często znajdują się poza zasięgiem start-upów. Wyjściem z sytuacji może jednak okazać się wynajęcie znacznie tańszej powierzchni coworkingowej - wynika z najnowszych badań Knight Frank.

Przeczytaj także: Wynajem biura czy raczej coworking?

Poniższa analiza stanowi jedną z części raportu Global Cities 2017. Jej zadaniem jest przedstawienie kosztów najmu i aranżacji 55-metrowego biura w lokalizacjach uchodzących za zagłębia branży technologicznej na terenie największych metropolii świata.

Londyn dla najbogatszych


Wysoki popyt na wolne powierzchnie w londyńskiej dzielnicy Shoreditch przyczynił się do znaczącego wzrostu kosztów najmu biura o metrażu około 55 m kw. Lokal kosztuje tam 66 706 USD rocznie. To najdrożej na świecie. Drugie miejsce zajmuje Nowy Jork, gdzie na Brooklynie za wynajem zapłacimy 62 736 USD. Następne na liście są San Francisco i dzielnica Mid-Market (61 680 USD), dzielnice I, II i IX w Paryżu (57 426 USD) oraz bostoński Seaport District (50 700 USD).

Rozwijające się dystrykty technologiczne i cyfrowe jak np. „Silicon Docks” w Dubline czy „The Domain” w Austin (USA) oferują niższe koszty dla start-upów, plasujące się na poziomie 47 345 USD i 35 280 USD rocznie. Firmy zapłacą mniej (33 600 USD) także w South Lake Union w Seattle, gdzie mieszczą się siedziby takich gigantów jak Microsoft czy Amazon.

Analiza rynkowa przeprowadzona przez Knight Frank wskazuje ponadto, w londyńskim Shoreditch firmy technologiczne mogą zaoszczędzić więcej niż gdzie indziej, jeżeli ulokują biura w przestrzeni co-workingowej. Koszt wynajmu 4 biurek wynosi tam 28 933 USD rocznie. To o 37 773 USD (57%) mniej niż wynosi czynsz za tradycyjne biuro.

W San Francisco w dzielnicy Mid-Market wynajem podobnej przestrzeni pozwoli zaoszczędzić 37 680 USD rocznie, a na nowojorskim Brooklynie za co-working zapłacimy rocznie o 33 936 USD mniej.

W nowopowstałych i rozwijających się dzielnicach (Austin, Seattle) start-upy zaoszczędzą do 10 000 USD, jeśli wynajmą przestrzeń co-workingową.

fot. mat. prasowe

Koszty najmu powierzchni biurowej dla start-upu w globalnych miastach

Różnica w cenie pomiędzy powierzchnią biurową w Londynie a wynajmem biura w Amsterdamie jest ponad dwukrotna.


James Roberts, Główny Ekonomista w Knight Frank, komentuje:
„Ponieważ zbliżamy się do Brexitu, to Wielka Brytania będzie starała się przyciągnąć start-upy, aby zapewnić sobie rozwój na przyszłość. Wysokie czynsze w Londynie rozczarowują, ponieważ wiążą się z ogromnymi kosztami dla firm, które chcą tam ulokować swoje biuro. W obliczu tej sytuacji wzrasta rola przestrzeni co-workingowych, które mają do zaoferowania niższe ceny. Jeśli jednak start-upy mają przeistoczyć się w prawdziwe przedsiębiorstwa, będą w przyszłości potrzebowały swoich biur. Londyn musi stać się bardziej przyjazny cenowo dla branży technologicznej, jeżeli ma powstać w nim rodzimy Google czy Twitter.”

James Nicholson, Partner w Knight Frank Tech, dodaje:
“Raport wskazuje na istotną rolę biur co-workingowych we wczesnej fazie rozwoju innowacyjnych firm technologicznych. Start-upy z nowego pokolenia to mobilne przedsiębiorstwa. Dojrzałe rynki jak londyński Shoreditch czy nowojorski Brooklyn, które długo pracowały by stworzyć odpowiednie warunki dla wzrostu firm technologicznych, ryzykują utratę pozycji na rzecz innych lokalizacji, jeśli nie pozostaną konkurencyjne cenowo.”

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: