eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Magazyn pod nadzorem komputerów. Na co zwrócić uwagę wybierając system WMS?

Magazyn pod nadzorem komputerów. Na co zwrócić uwagę wybierając system WMS?

2016-08-02 12:47

Magazyn pod nadzorem komputerów. Na co zwrócić uwagę wybierając system WMS?

Jak wybrać system do zarządzania magazynem? © endostock - Fotolia.com

WMS, czyli komputerowy system zarządzania magazynem znacząco ułatwia wykonywanie wszelkich operacji magazynowych, od przyjęcia, poprzez przesunięcia wewnątrzmagazynowe, lokalizację, po wydanie towarów. Wybór systemu WMS to jednak poważna decyzja, wymagająca odpowiedzi na liczne pytania, od zagadnień technicznych, po kwestie organizacyjne. Przedstawiamy dziesięć najistotniejszych pytań, które warto sobie zadać, decydując się na wprowadzenie systemu WMS we własnej firmie.

Przeczytaj także: 7 mitów na temat systemu WMS

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę decydując się obecnie na wybór systemu WMS?

Dzisiaj system WMS to coś znacznie więcej niż system do ewidencjonowania miejsc położenia towaru w magazynie, aby łatwiej było magazynierowi go znaleźć. Niektórym firmom proste systemy ewidencyjne wystarczą, szczególnie tym, które zaczynają informatyzację swojego magazynu. Ale znacznie lepsze efekty osiąga się po wdrożeniu systemu, który może realnie przejąć zarządzanie pracą magazynu. Automatyka zarządzania, w której nie będzie odstępstw od przyjętych reguł, - przynosi realne korzyści biznesowe. Rozwiązanie, w którym kierownik magazynu może się skupić na zarządzaniu ludźmi, a nie na sterowaniu ich bieżącą pracą. Struktura systemu powinna umożliwiać wdrożenie takiej wizji, a zespół je szykujący powinien posiadać doświadczenie w przygotowywaniu takich rozwiązań.
Innym ważnym kryterium są narzędzia integracji, w jakie wyposażony jest system. Posiadanie gotowego rozwiązania jest nie wystarczające. Świat elektroniczny dookoła nas bardzo szybko się zmienia, dzisiaj ważne jest nie tyle co gotowy plugin integracyjny, co zdolność systemu do adaptacji do zmieniających się warunków. Przez zdolność rozumiemy tutaj nie to, czy w ogóle technicznie jest to możliwe (bo zawsze usłyszymy, że tak), ale koszty zmian, czasochłonność adaptacji oraz niezawodność wdrażania zmian.

Od czego uzależnione są efekty wdrożenia konkretnego systemu?

To nie zmienia się od lat. – W mojej opinii, najważniejsze są doświadczenia i umiejętności zespołu wdrożeniowego. Owo doświadczenie powinno dotyczyć przede wszystkim osiągniętych rezultatów biznesowych tam, gdzie dany zespół wdrażał rozwiązania. Na pewno znajomość i doświadczenie z konkretnym systemem WMS jest przydatna. Ważne, by najpierw uświadomić sobie swoje wymagania biznesowe względem określonego projektu, bo kupowanie systemu WMS na zasadzie “najlepszy i najtańszy” zwykle kończy się porażką. Warto wybrać taki system, w którym zakres zmian koniecznych do przygotowania będzie najmniejszy. A jeśli już, to by zespół realizujący dane wdrożenie był doświadczony wykonywaniu takich modyfikacji, a nie robił tego po raz pierwszy – wyjaśnia przedstawiciel firmy Sente Systemy Informatyczne, tworzącej między innymi systemy magazynowe.

Na ile systemy WMS są obecnie rozwiązaniami typowymi, a w jakim stopniu można je kształtować indywidualnie („szyć na miarę”), z uwzględnieniem potrzeb konkretnego użytkownika?

Na rynku można spotkać różne rozwiązania. Większość to takie, które proponują swoje najlepsze praktyki organizacyjne, z ograniczonymi możliwościami skutecznej rozbudowy czy modyfikacji. Jeśli nasze wymagania obecne i w najbliższym, dającym się przewidzieć czasie spełnia taki system - warto go kupić, aby nie przeinwestować. Zwykle jednak, jak już mamy doświadczenia z jakimś systemem na magazynie, to jesteśmy bardziej świadomi swoich potrzeb, i swoich indywidualnych problemów na magazynie. Wówczas potrzebujemy rozwiązania “bliższego ciału”. Warto rozważyć wdrożenie systemu, który może “z pudełka” ma mniej funkcjonalności, ale technologia i zespół wdrożeniowy potrafią precyzyjnie dopasować rozwiązanie do potrzeb organizacyjnych firmy. Kosztuje zwykle więcej, ale efekty biznesowe są często nie do przecenienia. Firm oferujących takie podejście na polskim rynku też jest kilka.

Jakim zmianom podlegają te systemy w ostatnich latach? (funkcjonalność; łatwość obsługi itp.) i jakich zmian można spodziewać się w najbliższej przyszłości? Czy takie trendy jak omnichannel wpływają na ich nowe funkcjonalności?

Na zmianę rozwiązań WMS wpływają głównie zmiany otoczenia technologicznego. Nowe hand-heldy oparte o systemy Android to zmiana technologiczna w stosunku do tych opartych na systemach Windows. Zmieniają się również integracje elektroniczne z kooperantami - głównie spedytorami, ale również z dostawcami towarów. Lepsza awizacja dostaw umożliwia lepsze zarządzanie przyjęciem towarów i ich alokacją w magazynie.
Strategia sprzedaży omnichanel zwykle nie ma wpływu na technologiczną organizację magazynów centralnych, gdyż zazwyczaj wydziela się do obsługi kanałów B2C osobne magazyny / strefy magazynowe. Dzieje się tak ponieważ organizacja obsługi kompletacji dla sieci sprzedaży a dla kanału B2C jest zupełnie inna.

Czy standardem w zakresie funkcjonalności dostępnych dziś na rynku WMS-ów są funkcjonalności służące do przeprowadzenia:
a) inwentaryzacji w magazynie;
b) obsługi zwrotów?


Według specjalistów z Sente Systemy Informatyczne, oba zakresy funkcjonalne są dziś standardem. Trudno sobie wyobrazić system wspierający prace magazynu bez obsługi procesu inwentaryzacji. Wszak są to czynności przeplatane z innymi, wykonywane przez magazynierów, w trakcie ich dnia pracy. Wobec tego aby zapewnić kompleksowość zarządzania zespołem, najefektywniej jest objąć te działania operacyjne jednym rozwiązaniem.

 

1 2

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Zarządzanie siecią sprzedaży

    ress / 2017-12-15 11:01:27

    No właśnie... zazwyczaj te najtańsze, lub nawet darmowe są beznadziejne. Osobiście moim faworytem jest POSitiveRETAIL http://positiveretail.pl/obrot-towarowy/ Dostosowaliśmy go pod swoje potrzeby i na dodatek pozwala na sprawne zarządzanie siecią sprzedaży.

    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: