eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Karta graficzna SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480

Karta graficzna SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480

2016-07-26 09:06

Karta graficzna SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

SAPPHIRE Technology zaprezentowało nową kartę graficzną SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480. To pierwsza niereferencyjna konstrukcja w ofercie SAPPHIRE z rodziny Polaris. Energooszczędny procesor graficzny wykonany w technologii FinFET 14 nm i szereg praktycznych innowacji powinny przykuć uwagę graczy poszukujących najnowocześniejszej karty graficznej w rozsądnej cenie.

Przeczytaj także: Karta graficzna SAPPHIRE Radeon HD 6450 FleX

Kartę graficzną SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480 zaprojektowano z myślą o graniu w rozdzielczości 1440p na wysokich ustawieniach graficznych. Konstrukcja oparta jest na GPU o architekturze Graphics Core Next 4-tej generacji, w której poprawiono m.in. silnik geometrii i zwiększono rozmiar pamięci podręcznej. Wariant z 8 GB pamięci wyposażono w rdzeń z 2304 procesorami strumieniującymi, które fabrycznie podkręcono aż do 1342 MHz w trybie Boost. Pamięć GDDR5 taktowana jest zegarem 2000 MHz i operuje na 256-bitowej magistrali. Wersję z 4 GB pamięci VRAM podkręcono fabrycznie do wartości 1306 MHz na rdzeniu w trybie Boost. Pamięć w tej wersji pracuje z częstotliwością 1750 MHz.

Potężna specyfikacja i optymalizacje architektury, a także zestaw technologii AMD LiquidVR™ zapewniają świetne wrażenia w wirtualnej rzeczywistości (karta osiąga wynik ponad 6.3 w teście Steam VR Performance), dostępne dotąd tylko ze znacząco droższymi układami. SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480 jest przy tym jeszcze bardziej przyjazny użytkownikom VR dzięki dwóm portom HDMI. Pozwala to podłączyć monitor HD i gogle VR jednocześnie.

Udoskonalone chłodzenie Dual-X


Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów pierwszej niereferencyjnej konstrukcji SAPPHIRE z rdzeniem Polaris są wentylatory. Karta SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480 wykorzystuje ulepszone chłodzenie Dual-X. Składają się na nie dwa 95-milimetrowe wentylatory o podwójnym łożysku kulkowym, których żywotność jest dłuższa o nawet 85% względem łożysk ślizgowych. Poprawiony kształt łopatek pozwolił osiągnąć tę samą wysoką wydajność chłodzenia przy pracy cichszej o nawet 10% względem poprzedniej generacji kart.

Kolejną nowością związaną z wentylatorami jest system Fan Check. Pozwala on na monitorowanie sprawności wentylatorów, przeprowadzając pomiar ich wydajności za pośrednictwem aplikacji SAPPHIRE TriXX 3.0 (dostępnej już wkrótce). W razie wykrycia jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem wentylatora użytkownik może skontaktować się z pomocą techniczną SAPPHIRE i w ramach gwarancji zamówić wymiennik bez konieczności odsyłania całej karty graficznej do serwisu.

Dla łatwego oczyszczania i ewentualnej wymiany wentylatora SAPPHIRE wprowadziło też w swojej wersji Radeona™ RX 480 system Quick Connect. Za tą nazwą skrywa się znacząco uproszczony montaż wentylatora oparty na wygodnym zaczepie i tylko jednej łatwo dostępnej śrubce, bez konieczności odkręcania obudowy czy innych części karty.

Usprawniony system Intelligent Fan Control III całkowicie wyłącza wentylatory przy niskim obciążeniu układu. Dzięki wprowadzeniu technologii NITRO CoolTech aktywne chłodzenie uruchamia się dokładnie przy 52 stopniach Celsjusza, stanowiąc rozsądny kompromis pomiędzy skutecznością chłodzenia a głośnością karty.

Spersonalizowane podświetlenie


W nowej karcie SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480 zainstalowano subtelne podświetlenie logotypu SAPPHIRE diodami LED RGB. Użytkownik może spersonalizować styl podświetlenia za pomocą aplikacji SAPPHIRE TriXX 3.0 (dostępnej wkrótce) lub przycisku na rewersie karty. System NITRO Glow uwzględnia zestaw pięciu predefiniowanych trybów podświetlenia, w tym w zależności od szybkości obrotowej wentylatorów i temperatury GPU. Podświetlenie może też zostać całkowicie wyłączone.

fot. mat. prasowe

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 mini

Użytkownik ma możliwość spersonalizowania stylu podświetlenia za pomocą aplikacji SAPPHIRE TriXX 3.0 lub przycisku na rewersie karty


Więcej mocy


Entuzjastów podkręcania powinien ucieszyć fakt, że firma SAPPHIRE wyposażyła swoją nową kartę w kilka elementów specjalnie im dedykowanych. Funkcja NITRO Boost pozwala z użyciem fizycznego przełącznika na karcie zwiększyć zegar w trybie Boost i limit poboru energii elektrycznej, umożliwiając jeszcze wyższe taktowania. SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480 wyposażono również w 8-pinowe złącze zasilania, uwalniając potencjał podkręcania. Pomocne w osiąganiu wysokich taktowań będą dławiki Black Diamond Mark 4 (chłodniejsze o 15% względem poprzedniej generacji) i kondensatory o długiej żywotności.

Blask Polaris


Nowy rdzeń AMD Polaris wyprodukowano w litografii FinFET 14 nm. Bardzo wysoka efektywność energetyczna rdzenia stoi u podstaw wysokiej kultury pracy i potencjału podkręcania, jakimi cechuje się SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480.

Radeon w najnowszej odsłonie to także szereg nowości w silniku wyświetlania. Karta SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480 obsługuje nową generację wyświetlaczy z technologią High Dynamic Range (HDR). Obraz HDR charakteryzuje się znacznie szerszym zakresem barw i współczynnikiem kontrastu, co sprawia, że gry i filmy wydają się jeszcze żywsze i bliższe rzeczywistości. GPU Radeon™ nowej generacji to także obsługa najnowszych wyjść HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4, co przekłada się na wsparcie monitorów takich jak: 1080p @240Hz, 1440p @240Hz, 4K @120Hz, a nawet ultraszerokich 1440p @190Hz.

Rdzeń Polaris uwzględnia też sprzętowy koder i dekoder wideo w rozdzielczości 4K z wykorzystaniem kodeka H.265 do 60 klatek na sekundę, pozwalając na nową jakość streamów i nagrań z gier bez spadków wydajności.

Karta SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480 będzie dostępna w polskich sklepach w ciągu najbliższych kilku dni.

Specyfikacja:


fot. mat. prasowe

Specyfikacja

System Intelligent Fan Control III całkowicie wyłącza wentylatory przy niskim obciążeniu układu


Gwarancja i cena:


Sugerowane ceny kart SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480 wynoszą:
  • Wersja 8 GB – 1399 PLN brutto,
  • Wersja 4 GB – 1111 PLN brutto.

Produkt objęty jest dwuletnią gwarancją producenta.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: