eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Jakie problemy generują stare komputery?

Jakie problemy generują stare komputery?

2016-07-25 11:17

Jakie problemy generują stare komputery?

Jakie problemy generują stare komputery? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

45% użytkowników komputerów, które obchodziły już swoje piąte urodziny, narzeka na ich zawieszanie. Niemal co trzeciego irytuje zbyt wolna praca sprzętu, a co piątego - problemy z uruchamianiem nowszych gier i aplikacji. To niektóre wnioski, które płyną z najnowszego badania zrealizowanego przez firmę Intel.

Przeczytaj także: Najczęściej zgłaszane usterki komputera

Komputery - właściwie nieodłączny element współczesnego bytowania. Towarzyszą nam w pracy, w szkole, w domu, a niektórzy nie potrafią obejść się bez nich również w czasie wakacji. To również codzienni dostarczyciele informacji, rozrywki, a także komunikatory. Już niemal 3/4 Polaków (72,6 proc.) przyznaje, że nie wyobraża sobie bez nich życia. Taki też odsetek respondentów badania zrealizowanego przez firmę Intel deklaruje posiadanie przynajmniej jednego komputera. Sprzęt ponad 37 proc. z nich ma więcej niż 5 lat, co oznacza np., że pamięta pierwszy mecz, jaki rozegrano na Stadionie Narodowym.

Zawieszają się, pracują za wolno i za krótko działają na baterii


Z badań przeprowadzonych na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że aż 60 proc. posiadaczy komputerów starszych niż 5 lat narzeka na ich działanie. Respondenci wymieniali cały szereg bolączek, które uniemożliwiają im komfortową pracę. Największym mankamentem wysłużonych urządzeń jest zawieszanie się. Aż 45 proc. ich posiadaczy narzeka na to, że zacinają się podczas wykonywania nawet najbardziej podstawowych zadań. Co trzeci użytkownik komputera starszego niż 5 lat uważa, że uruchamianie gier, aplikacji oraz filmów na jego urządzeniu odbywa się zbyt wolno. 22 proc. respondentów używających starszych PC dodaje, że ich komputery nie radzą sobie z najnowszymi aplikacjami oraz grami komputerowymi. Ostatnie kilka lat przyniosło ogromny wzrost wydajności i możliwości komputerów osobistych. Wystarczy wspomnieć, że w tym samym budżecie, który przeznaczyliśmy na zakup komputera 5 lat temu, kupimy dziś sprzęt, który będzie dwukrotnie bardziej wydajny.

Dużo problemów nastręcza także krótki czas pracy na baterii. 50 proc. kilkuletnich komputerów działa na jednym ładowaniu krócej niż dwie godziny, w tym aż 28 proc. nie wytrzymuje nawet godziny. To krótko, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nowy laptop lub komputer 2w1, jest w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet 10 godzin.

14 proc. posiadaczy starszych pecetów przyznaje, że zdarzyło im się utracić dane w skutek nieoczekiwanego wyłączenia się komputera w momencie rozładowania się baterii. Niewesoło jest także, jeśli weźmiemy pod uwagę czas uruchamiania się komputera, który w przypadku wysłużonych urządzeń może wynosić nawet ponad minutę, co deklaruje 35 proc. właścicieli takich komputerów. Aż 80 proc. użytkowników czeka na wyświetlenie się ekranu pulpitu dłużej niż 30 sekund. Z danych Intela wynika, że nowe komputery są w stanie uruchomić się w… pół sekundy.

Starszy komputer jak lokomotywa - gorąco, głośno i ciężko


Dla 20 proc. użytkowników starszych komputerów uciążliwą kwestią jest również przegrzewanie się urządzeń. Powodem do narzekania jest również głośna praca starszych urządzeń, która doskwiera 15 proc. właścicieli oraz zbyt wysoka waga komputerów – to z kolei irytuje blisko co dziesiątego posiadacza starszego komputera.
- Zakup nowego komputera należy rozpatrywać w kategoriach inwestycji. Wydajność, energooszczędność i walory estetyczne to argumenty zdroworozsądkowe. Jednak równie istotny, jak rachunek ekonomiczny, jest fakt, że inwestycja w nowy komputer pozwoli nam zaoszczędzić także sporo… nerwów. To właśnie właściciele kilkuletnich urządzeń mają najwięcej powodów do narzekania i irytacji – mówi Paweł Magdziarz z Intel Polska. – Wideo w 4K, nowe gry i aplikacje, produktywność w szkole i w pracy - nowe komputery oferują szereg korzyści, obok których trudno przejść obojętnie.

fot. mat. prasowe

Na co narzekają właściciele komputerów starszych niż 5 lat

Niemal połowa ankietowanych narzeka na zawieszanie się starszego sprzętu.


Wymianę komputera na nowy rozważa aktualnie 32 proc. użytkowników kilkuletnich komputerów. To dobry znak. Wkroczyliśmy w erę wirtualnej rzeczywistości, multimediów w standardzie 4K, niesamowitych gier i zaawansowanych aplikacji. Coraz częściej samodzielnie edytujemy wideo i na własny użytek obrabiamy zdjęcia. Rachunek wydaje się prosty - przesiadka na nowszy komputer to mniej nerwów i więcej możliwości na co dzień.

fot. mat. prasowe

Starsze PC vs nowe PC

Starsze komputery dłużej się uruchamiają i krócej pracują na baterii.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: