eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa V 2016

Koniunktura przemysłowa V 2016

2016-05-23 12:34

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2016


przedstawiciele badanych firm coraz rzadziej sygnalizują problemy związane z niedostatecznym popytem (30,9% w maju br., 32,8% w analogicznym miesiącu ub. r.). Od drugiego kwartału 2015 r. stopniowo rośnie znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (42,0% w maju br., 35,3% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu).

4. Handel detaliczny


Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w maju na poziomie plus 5,2 (tak jak w kwietniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,6% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11,4% (przed miesiącem odpowiednio 17,3% i 12,1%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w maju na poziomie identycznym z kwietnowym


Utrzymują się optymistyczne diagnozy i prognozy sprzedaży. Oceny sytuacji finansowej od marca br. są coraz mniej niekorzystne. Odpowiednie przewidywania są pozytywne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Ze względu na korzystne prognozy sprzedaży, poziom zamówień towarów u dostawców może rosnąć podobnie jak zapowiadano w kwietniu. Planowane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia, zbliżone do prognozowanego miesiąc wcześniej. Ceny towarów mogą rosnąć nieco wolniej niż oczekiwano w kwietniu.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg branż

Optymistyczne oceny formułuje m.in. branża tekstylia, odzież, obuwie.


W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W maju koniunktura oceniana jest optymistycznie przez dyrektorów wszystkich prezentowanych branż: tekstylia, odzież, obuwie (plus 18,1 w maju, plus 12,3 przed miesiącem), pojazdy samochodowe (plus 8,4 w maju, plus 9,4 w kwietniu), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 2,8 w maju, plus 6,2 miesiąc wcześniej) oraz żywność (plus 0,5 w maju, minus 0,2 w kwietniu).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg klas wielkości

W maju oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne.


W podziale na klasy wielkości, w maju oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne. Korzystne opinie w tym zakresie, zbliżone do formułowanych przed miesiącem, zgłaszają przedstawiciele jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).

Spośród badanych jednostek, w maju 6,1% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,3% przed rokiem). Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w maju br. 64,5% przedsiębiorstw, 64,9% w analogicznym miesiącu ub. r.), a także kosztami zatrudnienia (55,7% w maju br., 54,4% przed rokiem). Od początku 2013 r. przedstawiciele badanych firm sygnalizują stopniowy spadek występowania trudności związanych z niedostatecznym popytem (38,2% w maju br., 42,8% w analogicznym miesiącu ub. r. – jest to bariera, której znaczenie w ujęciu rocznym zmniejszyło się najbardziej).

5. Usługi


W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 7,1 (przed miesiącem plus 7,0). Poprawę koniunktury odnotowuje 17,9% badanych firm, a jej po-gorszenie 10,8% (w kwietniu odpowiednio 18,0% i 11,0%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Pomimo niewielkiej poprawy ocen bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej, odpowiednie przewidywania są mniej korzystne od formułowanych przed miesiącem. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, choć nieznacznie mniejszy od sygnalizowanego w kwietniu. Kierujący jednostkami zapowiadają wzrost zatrudnienia wolniejszy od planowanego przed miesiącem. Podobnie jak w kwietniu, przedsiębiorcy oczekują niewielkiego spadku cen.

W maju 8,3% badanych przedsiębiorstw (przed rokiem 6,2%) deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (55,5% w maju br., 57,0% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (50,5% w maju br., 50,4% przed rokiem). Od początku 2014 r. zwiększa się uciążliwość bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (23,2% w maju br., 15,8% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu), a jednocześnie coraz rzadziej odnotowywane są problemy związane z trudnościami z uzyskaniem kredytu (w maju br. zaznaczyło ją 5,4% jednostek). Od połowy 2014 r. stopniowo maleje odczuwanie bariery wynikającej z wysokich obciążeń na rzecz budżetu (41,2% w maju, 44,7% przed rokiem).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: