eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy w Polsce potrzebne są prywatne akademiki?

Czy w Polsce potrzebne są prywatne akademiki?

2020-05-22 11:24

Czy w Polsce potrzebne są prywatne akademiki?

Studenci © Ingo Bartussek - Fotolia.com

Koszty zakwaterowania podczas studiów to pokaźna część studenckiego budżetu. W Polsce sięgają 39% miesięcznych wydatków. Dla porównania, na Litwie jest to 28%, ale już we Francji ponad połowa. I wprawdzie zdecydowanie najtańszą opcją w naszym kraju są publiczne akademiki, to jednak skromna dostępność miejsc oraz niski standard sprawiają, że 48% polskich żaków preferuje wynajem mieszkania.

Przeczytaj także: Prywatne akademiki rozwiążą kwaterunkowy problem studentów?

Eksperci CBRE wskazują, że sytuację zmienić może rozwój rynków prywatnych akademików. Obecnie nad Wisłą działają 52 takie obiekty, ale plany zakładają realizację kolejnych 33.

Marcin Jański, szef działu inwestycji alternatywnych w CBRE, przyznaje, że w Europie akademiki cieszą się znacznie większą popularnością niż w Polsce - w naszym kraju na takie zakwaterowanie decyduje się 11% studentów, podczas gdy w UE odsetek ten sięga 17%.
- Realia mają tutaj oczywiście duże znaczenie. Co prawda, koszty zamieszkania w akademiku uczelni publicznej są relatywnie niskie, ale jednocześnie standard w większości jest skromny, a liczba miejsc niewielka. Z kolei szkoły prywatne tylko w jednostkowych przypadkach zapewniają zakwaterowanie. Stąd studenci są zmuszeni szukać mieszkania na wolnym rynku, choć pewnie niejednokrotnie woleliby mieszkać w akademiku, bo to oprócz waloru cenowego ma również walor społeczny, związany z integracją z innymi studentami – dodaje.

Mieszkanie w akademiku się opłaca


W głównych ośrodkach akademickich w Polsce przeciętna opłata za mieszkanie w akademiku uczelni publicznych mieści się w przedziale 400-455 zł miesięcznie, choć za pokój jednoosobowy w dobrym standardzie można zapłacić nawet 1,4 tys. zł. W prywatnych akademikach przeciętna opłata miesięczna jest wyższa i wynosi ok. 1 tys. zł. Natomiast najdroższą opcją dla studenta pozostaje wynajem mieszkania na wolnym rynku. W Warszawie ceny wahają się od 1,5 tys. do nawet 3 tys. zł za miesiąc wynajmu mieszkania. Należy jednak podkreślić, że ten koszt rozkłada się na liczbę mieszkających w danym miejscu.

fot. Ingo Bartussek - Fotolia.com

Studenci

Koszty zakwaterowania pochłaniają aż 39% studenckiego budżetu.


Wydatki na zakwaterowanie z własnej kieszeni


Koszty zakwaterowania to jedna z ważniejszych pozycji w studenckim budżecie. W Polsce pochłania aż 39% wszystkich wydatków, podczas gdy na Litwie jest to 28%, a we Francji 52%. Studentów w naszym kraju może pocieszać fakt, że ponoszą jedne z najniższych kosztów zakwaterowania w Europie. Okazuje się też, że na tle studentów z innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej są stosunkowo samodzielni i w mniejszym stopniu korzystają z pomocy w opłacaniu kosztów zakwaterowania.

Studenci w Polsce niemieszkający z rodzicami finansują z własnej kieszeni aż 72% wszystkich opłat za mieszkanie. Tym samym wyprzedzamy takie kraje jak Węgry (64%), Litwa (63%) czy Czechy (57%). Jednocześnie daleko nam m.in. do Norwegii, gdzie 91% opłat za mieszkanie studenci ponoszą samodzielnie czy Szwecji, gdzie ten wskaźnik wynosi 81%.

W Polsce za mało akademików


W największych miastach w naszym kraju, miejsca w domach studenckich uczelni publicznych oraz w prywatnych akademikach zapewniają zakwaterowanie tylko dla 9% wszystkich studiujących. W sumie, dostępnych jest prawie 70 tys. miejsc. Z szacunków CBRE wynika, że łączna podaż zaspokaja w największych miastach zaledwie ok. 35% rzeczywistego popytu.
- W tym momencie w budowie w największych centrach akademickich jest 8 projektów prywatnych akademików. Według deklaracji deweloperów obejmą one 2,1 tys. miejsc. Ponadto zaplanowanych jest kolejnych 25 inwestycji, trudno jednak w aktualnych warunkach szacować czy i kiedy zostaną one zrealizowane. Gdyby jednak wszystkie budynki powstały, liczba oferowanych miejsc w prywatnych akademikach w ciągu następnych kilku lat niemal się podwoi – mówi Marcin Jański, szef działu inwestycji alternatywnych w CBRE.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: