eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Weekend majowy za własne 500 złotych

Weekend majowy za własne 500 złotych

2016-04-29 15:03

Weekend majowy za własne 500 złotych

Na majówkowy wyjazd wydamy ponad 500 zł © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polacy lubią podróżować, ale nie wszystkich niestety jest na to stać. W planach wyjazdowych dominują wyjazdy wakacyjne, które spychają weekend majowy na dalszy plan. Tegoroczna majówka to wydatek rzędu 500 złotych. Ci, którzy się na niego zdecydują, zapłacą z oszczędności, bo statystyczny Kowalski uważa, że podróże nie są dostatecznym powodem, aby się zapożyczać. To niektóre wnioski, jakie nasuwają się po lekturze raportu z badania zrealizowanego na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor.

Przeczytaj także: Majówka 2016: samochodem i do Grecji

Domator czy jednak globtroter? Które z tych określeń bardziej pasuje do statystycznego Kowalskiego? Zdecydowanie to drugie. Okazuje się bowiem, że Polacy zdecydowanie bardziej wolą utożsamiać się z obieżyświatem niż siedzącym w fotelu przed telewizorem miłośnikiem programów podróżniczych. Lubimy wyjazdy, pod warunkiem jednak że starcza nam na nie pieniędzy i towarzystwa.

Z badania, które Instytut ARC Opinia i Rynek przeprowadził na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że osoby, które rezygnują z wyjazdów są do tego zmuszone głównie czynnikami natury finansowej. Respondenci zapytani o przyczyny pozostawania w domu najczęściej odpowiadali, że podróże przekraczają ich możliwości finansowe (61%). Co ósmy ankietowany stwierdził, że nie ma z kim wyjechać, co dziesiąty, że ograniczają go inne czynniki (jak np. opieka nad innym domownikiem), a zaledwie 6% wskazało, że nie lubi podróżować.

Wakacje przede wszystkim


To, że brakuje nam pieniędzy na podróże sprawia, iż priorytetem w domowym budżecie są przede wszystkim wyjazdy wakacyjne. Krótkie kilkudniowe wypady, jak te na weekend majowy, choć tańsze, są mniej ważne i dlatego rzadziej umieszczane w planach. W zeszłym roku na dłuższym wyjeździe wakacyjnym było dwie trzecie ankietowanych podczas, gdy na co najmniej jeden przedłużony weekend udało się wybrać połowie badanych.

W tegorocznych wyjazdowych planach, które posiada już ponad połowa rodaków (52 proc.) – 82 proc. ma wpisany w kalendarz dłuższy wyjazd wakacyjny, a jedna trzecia - majówkę – podaje w badaniu Instytut ARC Rynek i Opinia. Celem wybierających się na najbliższy przedłużony weekend poza dom są przede wszystkim inne miejscowości w kraju, ale 16 proc. Polek i Polaków zdarza się też czasami na krótki wyjazd wyjechać zagranicę.

Przedłużony weekend - najlepiej mieć w maju


Dzięki długiemu weekendowi - maj to niekwestionowany lider wśród 12. miesięcy roku, jeśli chodzi o popularność 3-4 dniowych wyjazdów – wynika z badania.

To właśnie w nadchodzącym miesiącu większość osób, które poza podstawowym urlopem chętnie wyjeżdżają na kilka dni, realizuje swoje wypoczynkowe plany. Po maju, drugim co do popularności miesiącem na kilkudniowe wypady jest czerwiec. Rzadziej, ale zdarzają się takie wyjazdy jeszcze w lipcu, sierpniu i wrześniu. Zwolenników krótkich wyjazdów zimą czy choćby jesienią jest niewielu. Aby chciało nam się ruszyć z domu musi być po prostu ciepło. Wyjazd, choć krótki, wymaga nakładów finansowych. Jak szacują Polacy przeciętnie na 3-4 dniowy wypad trzeba mieć 506 zł.

fot. mat. prasowe

Powody unikania wyjazdów

Niemal 2/3 respondentów nie wyjeżdża, ponieważ jest to zbyt drogie.


Podróż to nie jest powód do pożyczania pieniędzy


A co jeśli chęci do wyjazdu są a pieniędzy nie ma? Aż 44 proc. z nas uważa, że podróżowanie i wypoczywanie to nie jest wystarczający powód do pożyczania pieniędzy i jeśli nie ma wystarczających środków pozwalających sfinansować wyjazd, to powinno się pozostać w domu. 15 proc. jest zdania, że jeśli jest to konieczne, to co najwyżej można pożyczyć pieniądze od bliskich, a 18 proc. dopuszcza pożyczanie zarówno od bliskich jak i od instytucji finansowych. Deklaracje potwierdzają doświadczenia badanych. Choć zgodnie ze statystykami BIK, obecnie kredyty spłaca połowa dorosłych Polaków, to jedynie co czwartej ankietowanej osobie w przeszłości zdarzyło się pożyczyć pieniądze na wypoczynek.

fot. mat. prasowe

Kiedy zazwyczaj wybierasz się na 3-4 dniowe wyjazdy?

Najbardziej popularnym terminem krótkich wypadów jest maj.


Taka powściągliwość w zaciąganiu zobowiązań z przeznaczeniem na sfinansowanie wypoczynku może wynikać z ostrożnej i racjonalnej postawy dużej części Polek i Polaków, przejawiającej się odpowiedzialnym zarządzaniu domowym budżetem.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: