eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: gospodarka kontra terroryzm w walce o turystów

Wakacje 2016: gospodarka kontra terroryzm w walce o turystów

2016-03-23 14:15

Przeczytaj także: Wakacje 2016: pozycja agentów słabnie


3. Rośnie pesymizm odnośnie tureckich wakacji


Sobotni zamach w Stambule w którym zginęło 6 osób w tym 4 obcokrajowców, a wśród rannych jest kolejnych 12 obywateli obcych państw sprawia, że perspektywy wypoczynkowych wyjazdów turystycznych do Turcji rysują się coraz bardziej mgliście. W tym miejscu należy przypomnieć, że Instytut TravelDATA już od początku sezonu uważał, że ryzyko tureckich wakacji jest wyraźnie niedoszacowane i przed nadaniem tej destynacji bardziej pesymistycznych ocen powstrzymywało nas jedynie względnie optymistyczne nastawienie w tym względzie większości MSZ-ów z państw Unii.

Nasz pogląd bazował na analizie sytuacji wewnętrznej sytuacji politycznej w Turcji oraz licznych przesłanek historycznych dotyczących relacji z mniejszością kurdyjską. Wszystko to sprawiało, że nie podzielaliśmy stoickiego spokoju krajów zachodnich i konsekwentnie w wielu materiałach wskazywaliśmy na kwestię niedoszacowanie skali ryzyka. Rozwój sytuacji potwierdza niestety w pełni nasze przypuszczenia.

Chcemy jednocześnie podkreślić, że naszym zdaniem polski MSZ pozytywnie wyróżnia się w relatywnej gradacji ostrzeżeń dotyczących Turcji, Egiptu i Tunezji, określając względne ryzyko dla turystów w Turcji wyżej niż czyni to większość ministerstw z krajów Unii.

Agenci powinni roztropnie rozmawiać o Turcji


Negatywnie należy też ocenić liczne próby podważania przez niektórych przedstawicieli branży zagrożeń, które powoduje terroryzm w Turcji. Dopóki odbywa się to w mediach branżowych o znikomym na ogół zasięgu nie niesie to za sobą większych konsekwencji. Natomiast wychwalanie Turcji w obecnej sytuacji w ogólnopolskich mediach jako doskonałego miejsca do wakacyjnego wypoczynku jest dla branży turystycznej, a zwłaszcza dla środowiska agencyjnego, wysoce ryzykowne.

Należy bowiem pamiętać, że pięć procent Polaków, którzy korzystają z usług zorganizowanej turystyki wyjazdowej jest w przybliżeniu tożsame z środowiskiem osób najbardziej obytych, dość dobrze wykształconych, mających z reguły dobrą pracę lub wykonujących wolne zawody, ewentualnie prowadzących własne firmy. Osoby takie są z reguły obeznane z bieżącymi faktami i mogą zareagować nieprzyjaźnie na taką formę promocji traktując ją jako wciskanie im tzw. kitu. Inną ważną cechą tej grupy są jej z reguły ponadprzeciętnie liczne kontakty towarzyskie w tym na podłożu biznesowym . Stąd już tylko krok do dyfuzji poglądów szkodliwych dla środowiska agencyjnego, a stąd krok następny do osłabienia zaufania i osłabienia roli agentów na polskim rynku turystycznym.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1. Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 18 marca. W okresie listopad-grudzień 2015 zmiany cen były bardzo niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu stały się większe, a jeszcze większe nastąpiły tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego. Średnia cena wzrosła wtedy o 68 złotych. W kolejnych tygodniach mieliśmy wahania cen, najpierw spadki o 35 i 11 złotych, a później wzrosty o 14 i 24 złote, a później znów spadek o 6 złotych.

W minionym tygodniu średnia cena była w zasadzie stabilna, ponieważ spadła o zaledwie 1 złoty. Największe zwyżki miały miejsce na kierunkach uważanych za bezpieczne, a zwłaszcza kanaryjskich, greckich i Majorce (patrz mapka), a spore spadki wystąpiły na drogim dotychczas Cyprze oraz na uważanych za mniej bezpieczne kierunkach tureckich i w Maroku. Wszystkie te zmiany nie były jednak zbyt duże, a większe nastąpią zapewne po nieodległym już zakończeniu I kwartału.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny imprez turystycznych i ich zmiany vs 7 dni wcześniej

Największy spadek względem poprzedniego tygodnia zanotował Cypr.


2. Trzy tygodnie temu średnie ceny zrównały się po raz pierwszy w tym sezonie z poziomem ubiegłorocznym, a więc była możliwość , że w kolejnych okresach nastąpi jego przekroczenie, ale – zapewne nie bez wpływu systematycznie umacniającego się złotego - ponownie zanurkowały poniżej cen z sezonu 2015, najpierw o 3, później o 21, a w ostatnim tygodniu już o 43 złote (w wcześniejszych tygodniach była była niższa o 15, 7, 12, 72, 65, 62, 44, 72 oraz 91 złotych).

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen vs poprzedni rok

Największa przecena wobec ubiegłego roku nadal utrzymuje się w Tunezji – średnio o aż 367 złotych


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: