eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena III kw. 2015 i prognoza IV kw. 2015

Sektor MŚP: ocena III kw. 2015 i prognoza IV kw. 2015

2015-11-24 14:27

Przeczytaj także: Bibby MSP Index X 2015


Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 60,08 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza wzrost o 2,67 pkt. kw./kw. Obecnie wskaźnik KERNA jest dokładnie na takim samym poziomie, jak w trzecim kwartale 2013 roku.

Na poprawie wyniku KERNA zaważyły przede wszystkim pozytywne oceny dotyczące kondycji polskiej gospodarki w mijającym kwartale oraz lepsze oceny kondycji firmy, również jeśli chodzi o miniony kwartał. Takich optymistycznych scenariuszy przedsiębiorcy nie mają jednak jeśli chodzi o ostatnie miesiące obecnego roku, co wyraża się w przewadze pesymistycznych opinii dotyczących możliwego kierunku zmian po jesiennych wyborach parlamentarnych.

fot. mat. prasowe

Index ZAIR

W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR podskoczył aż o 11,6 pkt.


Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR wyniósł minus 63,4 pkt., co oznacza zwyżkę aż o 11,6 pkt. w stosunku do ostatniego pomiaru i zdecydowanie najwięcej postaw proinwestycyjnych praktycznie od początku tego roku.

Wynik INDEXU ZAIR jest też lepszy, niż rok temu w analogicznym okresie (aż o 13,2 pkt.). Spośród wszystkich wymienianych obszarów zakupowych, najbardziej wzrósł subindeks dotyczący skłonności inwestycji w nieruchomości, który zyskał z minus 96,3 pkt. do minus 78,7 pkt. (progresja aż o 17,6 pkt.). Więcej przedsiębiorców planuje też ponieść wydatki na remonty pomieszczeń lub hal produkcyjnych (wzrost o 16,3 pkt.). Nadchodzące trzy miesiące to też więcej inwestycji w kadry i podnoszenie kompetencji pracowników oraz wzrost zatrudnienia (zwyżka o 15,7 pkt.). Czwarty kwartał dla przedsiębiorców oznacza większe inwestycje praktycznie w każdym z dwunastu obszarów.

Informacje o badaniu


Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Próba oddaje strukturę firm MŚP w Polsce. Badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.

W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową.

Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.

Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: październik 2015.

Badanie prowadzone jest kwartalnie od 2009 roku.


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: