eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena III kw. 2015 i prognoza IV kw. 2015

Sektor MŚP: ocena III kw. 2015 i prognoza IV kw. 2015

2015-11-24 14:27

Sektor MŚP: ocena III kw. 2015 i prognoza IV kw. 2015

Nastroje przedsiębiorców bardziej optymistyczne © Gajus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W III kwartale bieżącego roku nastroje przedsiębiorców okazały się bardziej optymistyczne niż we wcześniejszych 3 miesiącach - wynika z z najnowszego badania Instytutu Keralla Research. Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 60,08 pkt. na minusie, co oznacza wzrost o niemal 3 pkt. wobec minionego kwartału. Index ZAIR, obrazujący skłonność inwestycyjną przedsiębiorców, wyniósł z kolei minus 63,4 pkt, co jest najlepszym wynikiem, jaki udało się osiągnąć w bieżącym roku.

Przeczytaj także: Bibby MSP Index X 2015

Optymizm przedsiębiorców odnosi się jednak głównie do minionego czyli III kwartału b.r. Sytuację gospodarczą w Polsce w ostatnich trzech miesiącach, jako lepszą, postrzega blisko 16 proc. badanych. Równocześnie 26 proc. small biznesu uważa, że kondycja ich firmy polepszyła się, co oznacza wzrost o 5,5 pkt. proc. w relacji do poprzedniego odczytu. Pozytywnie, sytuację gospodarczą kraju, częściej oceniają przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 249 pracowników niż firmy liczące do 9 pracowników. Więcej optymistów znajdziemy też w sektorze przemysłowym i wśród eksporterów, niż w pozostałych branżach i wśród firm nieeksportujących.
Lepszym nastrojom towarzyszy wyższa skłonność do inwestycji. INDEX ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP, w tym kwartale wyniósł minus 63,4 pkt. i jest to jednocześnie najlepszy wynik odnotowany ze wszystkich tegorocznych pomiarów. Koniec roku wśród mikro, małych i średnich firm stoi więc pod hasłem inwestycji oraz lepszego popytu. Spośród wszystkich obszarów zakupowych, najbardziej wzrósł subindeks dotyczący nieruchomości, który wynosi minus 78,7 pkt., podczas gdy trzy miesiące temu plasował się na poziomie minus 96,3 pkt. (progresja o 17,6 pkt.) – mówi Izabella Młynarczyk analityk rynku Keralla Research.

– Co ważne kolejny kwartał rośnie zatrudnienie w przedsiębiorstwach MŚP, w całym 2015 roku więcej firm zatrudniało, niż zwalniało pracowników. Przedsiębiorcy będą również więcej, niż w poprzednim kwartale, inwestować w podnoszenie kompetencji pracowników, oprogramowanie, remonty i modernizacje maszyn i urządzeń.

Za lepszą koniunkturę odpowiada głównie wzrost popytu krajowego, wspomagany przez popyt zagraniczny, o czym informują również eksporterzy. Dodatkowo z danych GUS wynika, że najwyższą dynamikę odnotowano właśnie w obszarze nakładów na inwestycje.

Znacznie gorzej kształtują się natomiast prognozy na ostatnie miesiące tego roku. – Mimo wzrostu liczby przedsiębiorców, którzy optymistycznie postrzegają kondycję własnej firmy czy gospodarki krajowej wciąż odsetek takich głosów jest na niskim poziomie i zazwyczaj pesymistów w każdym badaniu jest więcej – dodaje Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research. – Dobre nastroje studzą obawy wielu przedsiębiorców o przyszłość krajowej gospodarki, wzrósł bowiem do 19,2 proc. odsetek prognozujących pogorszenie sytuacji ekonomicznej kraju do końca grudnia. Co można wiązać z niepewnością przedstawicieli części firm odnośnie kierunku zmian w gospodarce po jesiennych wyborach.

Informacje szczegółowe z badania „Skaner MŚP”


KRAJOWA GOSPODARKA W OCENIE MŚP – TRZECI KWARTAŁ LEPSZY OD POPRZEDNIEGO


Wzrosła liczba przedsiębiorców wskazujących na poprawę sytuacji gospodarczej Polski w minionym kwartale. W październikowym odczycie w ten sposób ostatnie trzy miesiące postrzega 15,8 proc. badanych, co w relacji do lipcowego pomiaru oznacza wzrost o 3,6 pkt. proc. Co ważne, spadł odsetek respondentów, według których krajowa gospodarka w ostatnim kwartale pogorszyła się. Pesymistów jest obecnie 22 proc., co oznacza regres aż o 16,2 pkt. proc. wobec początku bieżącego roku i lepszy wynik wobec analogicznego pomiaru roku ubiegłego. Symboliczną zwyżkę odnotowano wśród tych przedsiębiorców, którzy w ostatnim kwartale nie zauważyli istotniejszych zmian, ani na plus ani na minus w gospodarce. Poprzednio w ten sposób odpowiedziało 59,3 proc., natomiast dziś 59,7 proc. przedstawicieli firm MŚP.

fot. mat. prasowe

Jak zmieniła się sytuacja gospodarcza Polski w ciągu ostatnich 3 m.?

Znakomita większość respondentów nie odczuwa zmian sytuacji gospodarczej.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: