eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport VIII 2015

Przetargi - raport VIII 2015

2015-09-28 15:04

Przetargi - raport VIII 2015

Budowa © Riccardo Arata - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sierpień, jako tradycyjny miesiąc wakacyjny, nie obfitował w ogłoszenia przetargowe. W ósmym miesiącu bieżącego roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 9 tys. 187 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Był to wynik o niemal 25 procent niższy w porównaniu z poprzedzającym miesiącem i o 20 procent mniejszy niż w sierpniu 2014 roku – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Tak znaczny spadek w relacji miesięcznej wynika po prostu z kalendarza, sierpień jest bowiem miesiącem w którym pracownicy korzystają z urlopów, w tym również osoby odpowiedzialne za obsługę zamówień publicznych.

Przeczytaj także: Przetargi - raport VII 2015

Jak obliczył serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w sierpniu 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 9 tys. 187 ogłoszeń o postępowaniach przetargowych, o 2 tys. 989 mniej niż miesiąc wcześniej, w lipcu 2015 i o 2 tys. 360 mniej w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku.

W relacji miesięcznej, względem lipca ’15, w sierpniu zanotowano spadek we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. Liczba ogłoszeń przetargowych na dostawy usług spadła o 25,4 proc. mdm, na roboty budowlano-remontowe o 26,9 procent w relacji miesięcznej, a przetargów na dostawy towarów spadła w sierpniu w relacji miesięcznej o proc. 20,4 procent.

W relacji rocznej (względem sierpnia 2014 roku) spadki zanotowano również we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. Spadek liczby zamówień na dostawy usług wyniósł 15,2 procent, na roboty budowlano-remontowe 27 procent, a na dostawy towarów 15,1 procent.

W sierpniu spadek liczby ogłoszeń w relacji rocznej wyniósł 20,44 procent, wobec 17,3 procent miesiąc wcześniej, lipcu 2015. W sierpniu 2015 wartość ujemnej dynamiki w relacji rocznej więc wzrosła.

Trwające spadki w relacji rocznej wynikają z wpływu ubiegłorocznej nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych, która zwiększyła progi wartości zamówień, przy których należy obowiązkowo stosować procedury PZP. Nowelizacja ta zwolniła ponadto niektóre rodzaje zamówień z rygorów PZP.

W sierpniu bieżącego roku (w szczególności 28 sierpnia) weszła z w życie kolejna nowelizacja Prawa zamówień publicznych. Tegoroczna nowelizacja wprowadza możliwość renegocjacji kontraktów długoterminowych w momencie ogłoszenia przepisów zmieniających koszty wykonywania zamówienia, a nie jak wcześniej, dopiero po ich wejściu w życie. Ta zmiana w PZP jest ważna szczególnie dla firm realizujących długoletnie zamówienia, którym – ze względu na wchodzące od przyszłego roku szersze obciążenie składkami ZUS umów zlecenia – wzrosną koszty realizacji podjętych wcześniej zobowiązań.

Korekta wartości wcześniejszych zamówień publicznych pozwoli wykonawcom na zachowanie opłacalności realizowanego zamówienia, a co za tym – utrzymanie płynności finansowej i zatrudnienia. Instytucjom zamawiającym gwarantuje z kolei ciągłość dostaw czy wykonywania usług lub prac budowlanych.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W sierpniu spadek liczby ogłoszeń w relacji rocznej wyniósł 20,44 procent, wobec 17,3 procent miesiąc wcześniej, w lipcu 2015.


Sierpień to miesiąc typowo urlopowy. Miesiąc ten każdego roku charakteryzuje się spadkiem ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Nie inaczej było i w tym roku – liczba przetargów ogłoszonych w ósmym miesiącu okazała się niższa w porównaniu z lipcem. To głównie skutek urlopów pracowników odpowiedzialnych w instytucjach sektora publicznego za obsługę zamówień publicznych.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., sierpnień, lata 2009-2015

Ze względu na trwający sezon budowlany przetargi na prace remontowo-budowlane stanowiły najliczniejszą grupę postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: