eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorczości powinniśmy uczyć się już w szkole

Przedsiębiorczości powinniśmy uczyć się już w szkole

2015-09-13 00:21

Przedsiębiorczości powinniśmy uczyć się już w szkole

Przedsiębiorczości powinniśmy uczyć się już w szkole © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Szkoły podstawowe, średnie oraz uniwersytety to miejsca, w których można nauczyć się przedsiębiorczości - uważa 70% młodych ludzi przebadanych na potrzeby Światowego Raportu Amway zrealizowanego przez Instytut GfK Group wśród reprezentantów 38 krajów świata, w tym również Polski. Badanie dowiodło również, że aż 80 procent reprezentantów generacji Y wyraża zdecydowanie pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości, a ponad połowa widzi się w prowadzeniu własnego biznesu.

Przeczytaj także: Młodzi Polacy stawiają na przedsiębiorczość

O tym, że dla przedsiębiorczości największe znaczenie mają wrodzone umiejętności przekonani są przede wszystkim respondenci z Japonii (54%), Holandii (46%), Brazylii (37%) oraz Słowacji(35%), przy czym Japończycy jako jedyni twierdzą, że są one ważniejsze niż te nabyte. Z kolei najsilniejsze przekonanie o tym, że przedsiębiorczości można się nauczyć, wyrażają Chińczycy i Brazylijczycy (po 84%) oraz Norwegowie i Finowie (po 81%).

Stosunek do przedsiębiorczości


Jeżeli chodzi o nastawienie do prowadzenia biznesu, to największymi optymistami są mieszkańcy krajów skandynawskich - pozytywny stosunek do przedsiębiorczości ma aż 94% Szwedów oraz 93% Norwegów. Na drugim biegunie plasuje się Japonia (zaledwie 15% z grupy reprezentatywnej dla tego kraju pozytywnie ocenia zakładanie własnej firmy), Austria (24%) oraz Niemcy (25%).

Główne motywatory samozatrudnienia


Najbardziej atrakcyjne powody dla młodych ankietowanych z 38 krajów świata do rozpoczęcia prowadzenia własnej firmy od lat są niezmienne i dominują w wielu społeczeństwach. Główne motywatory do pracy na własny rachunek wśród młodych z 38 krajów świata to:
  • niezależność od pracodawcy, bycie swoim własnym szefem (50%);
  • samorealizacja, możliwość realizacji własnych pomysłów (50%);
  • możliwość dodatkowych zarobków (36%). Aspekt finansowy jest szczególnie ważny dla respondentów w Szwecji (71%), Chinach (71%) i Kanadzie (69%). Co zaskakujące stosunkowo nisko został oceniony w krajach najbardziej dotkniętych obecnym kryzysem, jak Hiszpania (13%), Irlandia (15%) a także we Francji (12%).

fot. mat. prasowe

Gdzie, Pana(i) zdaniem, przede wszystkim powinno odbywać nauczanie przedsiębiorczości

Spora grupa respondentów jest zdania, że przedsiębiorczości powinny uczyć szkoły.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: