eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2015

Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2015

2015-08-10 11:58

Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2015

Segment aut klasy premium bije rekordy © Olaru Radian - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W pierwszym półroczu bieżącego roku produkcja sprzedana polskiego przemysłu motoryzacyjnego sięgnęła 63,3 mld zł, czyli o 9,2% (nominalnie) więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Siłą napędową tego wzrostu okazała się produkcja pojazdów osobowych. Wzrosty zanotowała również sprzedaż aut. W przypadku samochodów osobowych okazała się ona o 1% wyższa niż rok temu, w czasach tzw. "okienka derogacyjnego". To niektóre z wniosków płynących z najnowszej edycji kwartalnego raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz firmy audytorsko-doradczej KPMG.

Przeczytaj także: Sektor motoryzacyjny: nadchodzą fuzje i przejęcia

Samochody osobowe: zakupy indywidualne w dół, instytucjonalne na fali wzrostowej


W pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku zarejestrowano w naszym kraju 86,1 tys. nowych samochodów osobowych, co jest wynikiem o 5,6 tys. niższym od zanotowanego w poprzednim kwartale, jednocześnie jednak o 10% więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Z pokaźnym wzrostem mieliśmy do czynienia w przypadku rejestracji nabywców instytucjonalnych (18,9% r/r). Zakupy klientów indywidualnych, a więc osób prywatnych i prowadzących działalność gospodarczą, odnotowały spadek (o 4,9% r/r).
W skali całego półrocza rynek nowych samochodów osobowych odnotował nieznaczny wzrost o 1,1% rok do roku. Utrzymanie sprzedaży na takim samym poziomie jak w 2014 roku to jednak obiektywnie bardzo dobry wynik. W 2014 roku rynek był wyjątkowo mocno stymulowany przez okienko derogacyjne. Możemy już chyba mówić o trwałym ożywieniu – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Rekordy bije segment marek premium. W II kw. 2015 roku liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w tym segmencie wyniosła 9,8 tys., czyli wzrosła w stosunku do poprzedniego kwartału o 9,4% i o 20,3% w porównaniu do II kw. 2014 roku. W segmencie marek popularnych wolumen rejestracji wyniósł 76,3 tys. – o 8,8% więcej niż w II kw. 2014 roku, ale o 7,8% mniej niż w I kw. 2015 roku.
W porównaniu do zeszłego roku znacząco wzrosło zainteresowanie mniejszymi limuzynami z klasy E. Z drugiej strony widoczny jest także wzrost sprzedaży małych i średnich aut z segmentów B i C. Na szczególną uwagę zasługuje sprzedaż samochodów z napędami alternatywnymi. Choć w II kwartale szał zakupowy z początku roku minął, to w skali pierwszego półrocza rejestracje tego typu pojazdów były wciąż o 55% większe niż pierwszym półroczu 2014 roku. Ogółem zarejestrowano 2,5 tys. samochodów z napędem alternatywnym, w większości hybryd – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Rynek motoryzacyjny/usługi finansowe

W skali całego półrocza zarejestrowano 929 sztuk autobusów.


Jednoślady: rekordowa sprzedaż motocykli, pogłębienie spadku sprzedaży motorowerów


W II kw. 2015 liczba zarejestrowanych nowych motocykli sięgnęła rekordowego poziomu 9,7 tys. sztuk, tj. trzykrotnie większego niż w II kw. 2014 roku. W całym pierwszym półroczu zarejestrowano ich 13,8 tys. Przyczyną było wprowadzenie w sierpniu 2014 roku możliwości prowadzenia jednośladów o pojemności do 125 cm3 na podstawie prawa jazdy kat. B, co przełożyło się na zwielokrotnienie sprzedaży dużych skuterów i małych motocykli typu street. Rosnące zainteresowanie motocyklami o małych pojemnościach przełożyło się na pogłębienie spadku na rynku motorowerów. W skali całego półrocza rejestracje w tym segmencie były mniejsze o 34% niż rok wcześniej i sięgnęły zaledwie 15,9 tys. szt.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: