eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2015

Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2015

2015-08-10 11:58

Przeczytaj także: Sektor motoryzacyjny: nadchodzą fuzje i przejęcia


Samochody użytkowe: inwestycje firm dalej przyspieszają


Od początku roku rynek pojazdów użytkowych przyspiesza i to we wszystkich segmentach. Zarówno jeżeli chodzi o lekkie samochody dostawcze, pojazdy ciężarowe, jak i autobusy, mamy za sobą najlepsze półrocze od 2008 roku. Wygląda na to, że ożywienie w inwestycjach firm jest trwałe – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

W II kw. 2015 roku zarejestrowano 12,4 tys. samochodów dostawczych (o DMC do3,5t), tj. o 21,5% więcej niż rok wcześniej. W segmencie samochodów ciężarowych o DMC pow. 3,5t zarejestrowano 5,6 tys. pojazdów, co oznacza wzrost o 32,1% w porównaniu do II kw. 2014 roku. Za wzrost odpowiadają wyłącznie ciągniki drogowe. Rynek nowych autobusów wzrósł z kolei o ponad 40% r/r – w tym segmencie zarejestrowano aż 542 pojazdy. W skali całego półrocza zarejestrowano 24,3 tys. samochodów dostawczych, 10,2 tys. pojazdów ciężarowych oraz 929 szt. autobusów.

Przemysł motoryzacyjny: odbicie w Europie sprzyja fabrykom pojazdów w Polsce


Sytuacja na europejskim rynku motoryzacyjnym jest coraz lepsza, choć oczywiście wciąż jesteśmy daleko od wolumenów sprzed kryzysu. Rejestracje wzrosły na niemal wszystkich kluczowych rynkach, które decydują o sytuacji europejskiej motoryzacji: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech. W ślad za tym rośnie produkcja europejskich fabryk – komentuje Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

W I półroczu 2015 roku wartość produkcji sprzedanej przemysłu motoryzacyjnego w Polsce wyniosła 63,3 mld zł, tj. nominalnie o 9,2% więcej niż rok wcześniej. Motorem wzrostu były przede wszystkim samochody osobowe, których wyprodukowano w tym okresie 297,8 tys. – o 14,0% więcej niż rok wcześniej. W skali półrocza nieznacznie wzrosła także produkcja pojazdów dostawczych i ciężarowych (o 2,3% r/r, do 61,2 tys. szt.) oraz autobusów (do 2,3 tys., tj. o 3,8%).

Informacje o badaniu
Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna”, Edycja Q3/2015 należy do serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce, rozumianej zarówno jako rynek motoryzacyjny, jak i produkcja przemysłowa oraz motoryzacyjne usługi finansowe. Analiza oparta jest o najnowsze dostępne dane rejestracyjne, statystyczne i rynkowe. Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: