eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Psy znajdują dom dzięki social media

Psy znajdują dom dzięki social media

2015-06-22 09:20

Przeczytaj także: Twitter, Facebook i YouTube II 2015


Psia pomoc pozafacebookowa


Największa pomoc, jakiej można udzielić podopiecznym schronisk, to adopcja. Pamiętajmy jednak, że to niezwykle odpowiedzialna decyzja. „Najważniejsze jest, żeby było to przemyślane, trzeba być świadomym tego, że zwierzak będzie potrzebował naszego czasu, że możemy napotkać się z różnymi problemami zdrowotnym jak i behawioralnymi” – przypomina Małgorzata Witkowska-Zabawa z PsitulMnie. Specjalistka podkreśla, że dotyczy to wszystkich zwierzaków – tych z hodowli, tych przygarniętych od znajomych czy znalezionych na ulicy. Każde zwierzę to obowiązek na długie lata.

Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o przygarnięciu psa? „Adoptować pieska może osoba pełnoletnia posiadająca własne gospodarstwo domowe. Podczas adopcji jest spisywana umowa adopcyjna na podstawie dowodu osobistego. Oczywiście każdy piesek czy kotek ma indywidualne potrzeby i tym też kierujemy się – na tyle na ile jest to możliwe – przy wydawaniu psiaków do nowych domów, czy właśnie taki dom będzie dla niego odpowiedni i czy będzie spełniał wymagania swoich przyszłych właścicieli” – podkreśla Witkowska-Zabawa.

Adopcje są bezpłatne. Najważniejsze, by zwierzaki znajdowały jak najlepsze i odpowiedzialne domy. Zawsze jednak mile widziany jest dowolny datek na rzecz schronisk. Przyjęło się, iż rodziny adoptujące zwierzaka pokrywają jego koszty szczepienia oraz chipowania. W przypadku dorosłego psa jest to koszt 70-100 zł. Pies opuszczając schronisko oczywiście otrzymuje swoją książeczkę zdrowia, jest też zachipowany, wszystkie suczki wysterylizowane, a pieski w większości wykastrowane.

Do serca przytul psa


Jeżeli nie jesteśmy jeszcze gotowi na adopcję, warto pomyśleć o wolontariacie. Wolontariusze pracują bezpośrednio przy zwierzakach, ale biorą też udział w rożnych akcjach organizowanych przez schroniska. „Pojawiamy się na wielu imprezach w Zabrzu, ale też na Śląsku – jest to niezwykle ważne dla promocji naszego schroniska. Można też rozwieszać plakaty i roznosić ulotki – np. z informacją o możliwości przekazania 1 procenta z podatku na rzecz zwierzaków” – przypomina Witkowska-Zabawa.

Warunkiem pomagania w schronisku jest ukończone 16 lat. Osoby młodsze mogą przyjeżdżać tylko i wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Do zadań wolontariuszy należy przede wszystkim wychodzenie z pieskami na spacery, czesanie ich, zabawa z nimi, ale też oczywiście dawanie im jak najwięcej miłości. Dla zwierzaków kontakt z ludźmi jest bardzo ważny, na co dzień pracownicy nie mają tyle czasu, by poświecić wszystkim czworonogom swoją uwagę, dlatego wolontariusze są niezbędni.

Z pomocą przychodzą tutaj inicjatywy takie jak wspomniana wcześniej akcja pomocy psu Cappucino Laury Bukowskiej bądź fanpage takie jak PsiLajf. „Po wizycie w jednym ze schronisk wrzuciłam relację z tego dnia i zachęciłam innych do takiej wycieczki. Pokazałam ludziom, że pomocą może być zwykłe wyprowadzenie psów na spacer. Poza tym, że można wesprzeć wolontariuszy, którzy mają pełne ręce roboty, to jest to dla nas odpoczynek i super rozrywka na weekend” – zaznacza Magdalena Borzyńska, założycielka PsiegoLajfa.

„Uważam, ze warto zostać wolontariuszem, jest mnóstwo plusów tego zajęcia. Można zmienić życie jakiegoś zwierzaka, znaleźć mu dom i po prostu sprawić, ze ktoś kto sam sobie nie pomoże będzie miał lepiej” – przypomina Laura Bukowska, inicjatorka akcji pomocowych na Facebooku. Początkującym wolontariuszom radzi, by pamiętali, że najważniejsze jest zwierzę. „Nie należy robić nic na siłę, tylko wkładać w to całe serce” – podkreśla. Jej zdaniem, najlepiej jest zacząć od zwykłych spacerów z psami - najlepiej tymi starszymi, które w boksach siedzą już od wielu lat.

Adopcja na odległość


Adopcja i wolontariat to nie jedyne formy pomocy bezpańskim psom. Warto wspomnieć chociażby o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz schronisk, lub o adopcji wirtualnej. „Niektórzy nie mogą zaadoptować zwierzaka do domu, mogą natomiast stać się jego wirtualnymi opiekunami. Będąc wirtualnym rodzicem konkretnego zwierzaka można go odwiedzać, a nawet wysłać paczkę na święta” – informuje przedstawicielka PsitulMnie. Adoptować wirtualnie może każdy – zarówno osoby prywatne, jak i szkoły, przedszkola, firmy i inne instytucje. Indywidualne koszty nie są wielkie, a dla schroniska oznaczają stałą, comiesięczna pomoc.

Wiele osób zdecydowanie bardziej woli jednak podarować konkretną rzecz niż pieniądze, co także jest potrzebne. Czego potrzebują schroniska? „Ryż, makaron, puszki, koce, ręczniki, środki czystości, smycze, obroże, gryzaki dla psiaków, zabawki dla kotów itd. Można zorganizować zbiórkę darów dla schroniska wśród rodziny, znajomych, współpracowników, albo kolegów w szkole” – przypomina Małgorzata Witkowska-Zabawa.

Nie kończyć na wrzuceniu zdjęcia


„Wiadomo, że pomoc psom ze schroniska nie może kończyć się na wrzuceniu zdjęcia, bo rzadko kiedy to jest skuteczne” – podkreśla Magdalena Borzyńska, założycielka fanpage’a PsiLajf. Jej zdaniem, „trzeba od ludzi, brzydko mówiąc, wymusić trochę wsparcie i skupienie się na naprawdę dużym problemie bezdomnych zwierząt”. W pędzie życia musimy ludziom przypomnieć, że są obok nas zwierzęta, które nas potrzebują. Jak widać – czasami wystarczy zwykły spacer. „Dzięki mediom społecznościowym i serwisom takim jak Facebook, Twitter czy Instagram można głosić światu, że powinniśmy zamienić nędzne pieskie życie w radosny „psi lajf” – podkreśla założycielka fanpage’a.

O badaniu:


Analizie poddano ogólnodostępne wpisy w mediach społecznościowych, opublikowane w okresie 01.04.2015 - 31.05.2015, w których pojawiły się wypowiedzi dotyczące adopcji psów. Monitoring obejmował m.in. frazy „pies do adopcji”, „pies szuka domu” i kilkadziesiąt wyrażeń pokrewnych.

Autor badania: Łukasz Jadaś, ekspert ds. badań internetu i mediów społecznościowych

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: