eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Psy znajdują dom dzięki social media

Psy znajdują dom dzięki social media

2015-06-22 09:20

Przeczytaj także: Twitter, Facebook i YouTube II 2015


Pieskie życie czy #psilajf?


Miłośnicy psów mają też inne sposoby na internetową pomoc swoim ulubieńcom. #psilajf – to jeden z hasztagów, który na Facebooku, Twitterze i Instagramie promuje nie tylko psie adopcje, ale także udzielanie czworonogom każdej możliwej pomocy. „Zaczęło się od Korka, którego znalazłam pod swoim domem. Wrzuciłam na Facebooka jego zdjęcie z opisem, a po godzinie pies znalazł nowy, kochający dom. I tak powstał fanpage PsiLajf” – mówi w rozmowie z IMM Magdalena Borzyńska, community menedżerka w agencji Liquid i inicjatorka tej akcji. Fanpage PsiLajf to miejsce do informowania o bezdomnych psach, ale też na inne treści prosto z psiego życia.

„Internet zalewany jest zdjęciami bezdomnych, często chorych i skrzywdzonych przez człowieka psów. Nasi znajomi je lajkują i udostępniają, tylko czy to do czegoś prowadzi?” – mówi założycielka fanpage’a. „Pomyślałam, że warto wrzucać w sieć nie tylko zdjęcia pokazujące cierpienie psów, ale przypomnieć ludziom, że psy to nasi przyjaciele, a ich życie jest też radosne i kolorowe lub może być jeżeli im troszkę pomożemy” – podkreśla.

Pomoc psu ze schroniska to nie tylko zabranie go do domu lub wsparcie finansowe. Wiele osób nie może sobie pozwolić na takie rozwiązania, dlatego internet jest dobrym miejscem, żeby pokazać, że można inaczej. „Dzięki fanpage’owi udało mi się z pomocą znajomych zebrać pieniądze na leczenie weterynaryjne kilku psów, które dziś są już w nowych domach. Cały czas mam kontakt ze swoim zaprzyjaźnionym schroniskiem Emir pod Warszawą, i planuję zorganizowanie zbiórki pieniędzy oraz karmy na ich rzecz. Wiem, że Facebook ma ogromną moc i z pomocą innych można dużo zdziałać” – mówi Magdalena Borzyńska.

fot. mat. prasowe

Infografika

100 000 psów czeka w schroniskach na adopcję - social media pomagają obniżyć tę liczbę


Medialne psiaki


Jak wynika z badań IMM, tylko na Facebooku i Twitterze informacje o psich adopcjach Polacy udostępnili ponad 2 miliony razy. To działania generujące większy zasięg niż chociażby rozklejanie ogłoszeń na słupach, a także łatwiej dostępne oraz tańsze, niż jakakolwiek obecność w mediach tradycyjnych. Często zdarza się, że historia, która ma swój początek w social media, kończy jako materiał w głównych wydaniach wiadomości telewizyjnych.

Duże krajowe media zauważyły m.in. historię Chestera – psa, który nowy dom znalazł dzięki mediom społecznościowym. „Bezradna kierowniczka schroniska udostępniła zdjęcie pitbulla na Facebooku. Później dodatkowo założyła psu konto w serwisie społecznościowym i tam także zamieściła jego zdjęcie” – informował serwis TVN24. Fotografia spodobała się internautom. Efekt? Kobieta otrzymała ponad 300 maili i telefonów z pytaniami o Chestera, a telefon nie przestawał dzwonić. Chester szybko znalazł nową rodzinę.

Jak zapewnia nas Małgorzata Witkowska-Zabawa ze schroniska PsitulMnie w Zabrzu, media społecznościowe są dla schronisk bardzo ważne i stanowią ogromną pomoc. „Według robionej przez nas ankiety najwięcej zwierzaków zostaje wybranych do adopcji na naszej stronie www, na Facebooku i w różnych ogłoszeniach internetowych” – podkreśla. Często zdarza się też, że ktoś, komu zaginie zwierzak dzięki udostępnieniom wśród swoich znajomych dowiaduje się na Facebooku, że pupil trafił do schroniska.

Chwal się psiakiem!


Dużą przysługę psom ze schronisk wyświadczają w social media także te osoby, które zdecydowały się na adopcję. Z monitoringu social media IMM wynika, że od kwietnia do maja ponad tysiąc osób pochwaliło się na Facebooku i Twitterze zaadoptowaniem czworonoga. „Ohayoo! Dziś z mamą znaleźliśmy bezdomnego psa i go ze sobą zabrałam, ktoś może powiedzieć że jest nie rasowy, ale mimo wszystko bardzo mile zachowuję się co do ludzi” – pisze użytkowniczka Facebooka. „Przygarnęłam psa na tymczas i jestem zadziwiona moim psem – zazwyczaj wrogo nastawiony do psów, nagle zrezygnował ze swojego legowiska, widząc, że tamten się wgramolił. Zero warczenia, nic” – czytamy z kolei na forum Re-Volta.pl. Wielu internautów zamieszcza także ogłoszenia, że chętnie przyjmie do adopcji bezpańskiego zwierzaka („Zaadoptuję pieska/suczkę wykastrowanego/wysterylizowaną shih tzu. Wiek bez znaczenia”; „Witam, jestem z Torunia, przygarnę pieska (najlepiej suczkę) do 8 mies. Pieska który akceptuje dzieci”).

Promocja adopcji to bardzo istotna, lecz nie jedyna forma pomocy, jakiej wirtualnie udzielić można podopiecznym schronisk. Oprócz udostępniania informacji o bezdomnych psach, warto również odwiedzać serwisy takie jak KarmięPsiaki.pl. Wystarczy kliknąć na zamieszczony tam przycisk, by nie ruszając się z domu pomóc schroniskom w finansowaniu zakupu karmy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: