eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oszczędzanie przez działania proekologiczne: sposoby Polaków

Oszczędzanie przez działania proekologiczne: sposoby Polaków

2023-10-17 08:38

Oszczędzanie przez działania proekologiczne: sposoby Polaków

Coraz więcej Polaków oszczędza prąd oraz wodę © pixabay.com

Już 81 proc. Polaków oszczędza prąd, a 77 proc. - wodę. Co ciekawe, wypadamy w tych praktykach lepiej niż Europa i świat. Coraz częściej korzystamy także z bardziej przyjaznych środowisku środków transportu. To wnioski z najnowszego badania "Green Gauge" opracowanego przez GfK - An NIQ Company.

Przeczytaj także: Jakie działania ekologiczne podejmujemy we własnych domach?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak wypadamy na tle innych krajów pod względem oszczędzania wody i energii?
  • Jakie działania podejmują Polacy, aby redukować koszty energii i ogrzewania?
  • Co sprzyja wzmacnianiu „zielonych” postaw wśród Polaków?

Z raportu „Green Gauge”, który powstał na podstawie globalnego badania „Consumer Life”, wynika, że dbanie o środowisko na dobre weszło Polakom w krew. Aż 81 proc. badanych zadeklarowało, że oszczędza energię elektryczną. To znacznie więcej niż średnia europejska (74 proc.) i światowa (73 proc.). Analizy przeprowadzone przez GfK – An NIQ Company pokazują także, że polscy konsumenci są prawdziwymi mistrzami w ograniczaniu zużycia wody. Tego typu starania podejmuje już 77 proc. z nich. W tym przypadku także wypadamy lepiej niż Europa i świat – tutaj średnia wynosi kolejno 64 i 71 proc.

fot. pixabay.com

Coraz więcej Polaków oszczędza prąd oraz wodę

83 proc. Polaków zwraca większą uwagę na wyłączanie świateł, a już ponad połowa używa energooszczędnych żarówek.


W Polsce przyjazne środowisku nawyki są praktykowane w większości gospodarstw domowych. W ten sposób wielu z nas dba nie tylko o planetę, ale także o kondycję własnych portfeli, która w czasach wysokiej inflacji została mocno nadszarpnięta. Można więc powiedzieć, że obecna sytuacja ekonomiczna sprzyja wzmacnianiu „zielonych” postaw – mówi Marcin Gromulski, project manager w GfK – An NIQ Company.

Ekologia na wiele sposobów


Z raportu „Green Gauge” wynika, że w polskich domach sposobów na dbanie o środowisko, a przy okazji oszczędzanie, jest mnóstwo.
Aby ograniczyć koszty energii i ogrzewania aż 83 proc. Polaków zwraca większą uwagę na wyłączanie świateł, a już ponad połowa używa energooszczędnych żarówek. Niemal co czwarty badany zabezpiecza drzwi i okna listwami uszczelniającymi chroniącymi przed wiatrem i zimnem, a co dziesiąty decyduje się na instalację nowych okien lub drzwi sztormowych – komentuje Marcin Gromulski.

W ostatnim czasie zwolenników zyskało także podróżowanie w sposób przyjazny dla środowiska. Coraz więcej konsumentów deklaruje, że zamiast zwykłego samochodu wybiera komunikację miejską, rower lub auto elektryczne bądź hybrydowe. Takie praktyki wcieliło w życie już ponad 50 proc. Polaków. To o 7 p.p. więcej niż jeszcze w 2021 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: