eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IV 2015

Przetargi - raport IV 2015

2015-05-28 15:29

Przeczytaj także: Przetargi - raport I kw. 2015


Sprzedaż detaliczna okazała się również daleka od oczekiwań. W kwietniu 2015 r. wzrosła ona w skali roku o 1,5 proc., podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej było to 6,6 procent, a rok wcześniej 8,9 procent. W porównaniu z marcem sprzedaż detaliczna spadła o 2,6 proc.

Zatrudnienie w kwietniu 2015 roku wyniosło 5 mln 575,1 tysiąca osób, minimalnie mniej niż miesiąc wcześniej (w marcu 2015 zatrudnienie wyniosło 5 mln 575,6 tys. osób) i o 1,1 procent więcej niż w kwietniu 2014 roku. Przeciętne wynagrodzenie brutto w firmach zatrudniających powyżej 9 pracowników wyniosło w kwietniu 2015 roku 4.123,26 złotych, o 2,2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, i o 3,7 procent więcej w porównaniu z kwietniem '14.

W kwietniu 2015 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 proc. To wyraźnie więcej niż miesiąc wcześniej, w marcu 2015, kiedy to wzrost cen w relacji miesięcznej wyniósł 0,2 proc. Wprawdzie w relacji rocznej ceny spadały w kwietniu 2015 po raz dziesiąty z rzędu, jednak deflacja liczona rok do roku osiąga już coraz niższe poziomy. O ile w marcu 2015 ceny w relacji rocznej spadły o 1,5 procent, to w kwietniu roczny spadek zmniejszył się do 1,1 procent. Deflacja więc już wyraźnie wyhamowuje, a ceny ponownie zaczynają rosnąć.

Gospodarka nadal przyspiesza. Jak podał GUS w swoim szybkim szacunku PKB, w I kwartale 2015 roku PKB wzrósł realnie o 3,5 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, podczas gdy w IV kwartale 2014 r. roczna dynamika PKB ukształtowała się na poziomie 3,1 procent.
– Pomimo niewątpliwie bardzo pozytywnych sygnałów, które płyną z polskiej gospodarki, takich jak rosnące zatrudnienie i malejące bezrobocie, sytuacja jest niejednoznaczna. Kwietniowe rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej mogą wskazywać, że gospodarka dostaje lekkiej zadyszki. Najbliższe miesiące pokażą, w którym kierunku podąży. Nie należy jednak spodziewać się istotnego spowolnienia, szczególnie wobec bardzo dobrych danych GUS o dynamice PKB w pierwszym kwartale. Jeden z ważniejszych dotychczas czynników ryzyka, związany z ograniczeniami dostępu do rynków wschodnich, wydaje się tracić na znaczeniu. Polscy eksporterzy wykorzystali bowiem rosyjskie embargo do dywersyfikacji kierunków eksportu i zdobycia nowych rynków – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Kolejnym optymistycznym prognostykiem jest zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu. Taka decyzja komisji Europejskiej pozwoli na bardziej elastyczne zarządzanie budżetem i prorozwojowe kierowanie środków publicznych. Zagrożeniem jest niestety okres powyborczo-przedwyborczy, który w obecnych warunkach raczej będzie sprzyjał nieprzemyślanemu wydawaniu pieniędzy z publicznej kasy – dodaje Beata Szkodzin.

Budownictwo dominuje


W kwietniu 2015 roku dominującą kategorią przetargową, jeśli brać pod uwagę liczbę ogłaszanych postępowań, były zamówienia na prace remontowo-budowlane. Ogłoszenia z tej kategorii stanowiły 38 procent wszystkich publikowanych w BZP zamówień, a prace budowlane zdominowały czołówkę rankingu najpopularniejszych zamawianych usług budowlanych.

Według danych opracowanych przez serwis eGospodarka.pl, w kwietniu 2015 największą popularnością cieszyły się przetargi na roboty budowlane (932 ogłoszenia), roboty instalacyjne elektryczne (522 ogłoszenia w kwietniu), roboty drogowe (410), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (408), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (388), roboty w zakresie nawierzchni dróg (384), roboty remontowe i renowacyjne (374), przygotowanie terenu pod budowę (368), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (343), roboty w zakresie naprawy dróg (316), roboty w zakresie budowy dróg (301), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (286), roboty malarskie (276), tynkowanie (259). Dopiero na 31. miejscu w kwietniowym zestawieniu najczęściej zamawianych prac, usług oraz dostaw znalazły się dostawy „niebudowlane”. Były to dostawy materiałów medycznych.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: