eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża modowa: wydatki na reklamę w 2014 r.

Branża modowa: wydatki na reklamę w 2014 r.

2015-04-21 11:00

Branża modowa: wydatki na reklamę w 2014 r.

Modelka © iconogenic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Branża modowa w 2014 r. wydała na reklamę ponad 187 milionów złotych – w podziale na kategorie zdecydowanie dominuje sektor odzieżowy, z kolei na miejsce promocji najchętniej wybierane są magazyny dla kobiet – wynika z analizy domu mediowego Codemedia.

Przeczytaj także: Branża farmaceutyczna: wydatki na reklamę IV kw. 2015 r.

W 2014 roku największym reklamodawcą w kategorii moda była branża odzieżowa, która przeznaczyła na promocję ponad 93 miliony zł (50% wszystkich wydatków). Ponad 29% wydatków przypadło na producentów zegarków i biżuterii, którzy na reklamę przeznaczyli łącznie prawie 54 miliony złotych. Branża obuwnicza zainwestowała ponad 20 milionów (11%). Firmy z kategorii okulary i soczewki wydały ponad 10 milionów (5% ogółu), a producenci wyrobów skórzanych i skóropodobnych nieco ponad 6,5 miliona (4%) – wynika z analizy Codemedia.

fot. mat. prasowe

Wydatki reklamowe netto w 2014 r. - podział na kategorie

Branża odzieżowa zdecydowanie najsilniej stawia na reklamę


Firmy z szeroko rozumianego sektora modowego najchętniej reklamowały swoje produkty w magazynach, gdzie ulokowały 55% budżetów marketingowych, czyli ponad 104 miliony złotych. To wzrost o ponad 33% w stosunku do 2013 roku. Najczęściej firmy promowały się w luksusowych magazynach i dwutygodnikach adresowanych do kobiet, takich jak: Twój Styl, VIVA, Pani, a także tygodnikach lifestylowych – liderem w tym segmencie jest Flesz.

Nieco ponad 1/5 nakładów – 21% (ponad 38 milionów złotych) – kosztowała firmy z tej branży reklama telewizyjna. Jest to kwota nieznacznie wyższa niż w 2013 roku. Firmy lokowały największe budżety w czołowych stacjach: TVN, Polsacie, TVP1 i TVP2.

Ponad 17 milionów (9%) firmy z tej kategorii przeznaczyły na promocję w Internecie. W porównaniu z 2013 rokiem znaczenie tego kanału wyraźnie wzrosło, a firmy wydały więcej o ok. 36% – wynika z analizy domu mediowego Codemedia. Kampanie reklamowe były najczęściej realizowane na portalach: Wp.pl, Onet.pl i Gazeta.pl, a także O2.pl. Zaraz za nimi uplasował się Pudelek.pl.

7% budżetów pochłonęła reklama outdoorowa, a jej koszt w 2014 roku to ponad 13 milionów złotych. W tym przypadku widać niewielki spadek (3%). Po 2% firmy zainwestowały w takie kanały jak gazety i radio, a 3% kosztowała reklama kinowa.

fot. mat. prasowe

Wydatki reklamowe branży modowej w 2014 r.

Branża modowa najchętniej reklamuje swoje produkty w magazynach


Obserwowany duży udział luksusowych magazynów kobiecych w torcie reklamowym branży modowej jest raczej, jeśli nie zmierzchem bogów, to na pewno trendem, który będzie stopniowo odchodził do przeszłości. Ta kategoria będzie sukcesywnie tracić na rzecz dynamicznej formy reklamy towarzyszącej odbiorcom podczas konsumpcji telewizji, kina czy Internetu. Udział tych mediów – a przede wszystkim telewizji i Internetu – będzie zatem sukcesywnie rosnąć. Wynika to nie tylko z ogólnych tendencji na rynku, gdzie prasa regularnie traci na rzecz innych mediów, ale także z rozwoju branży fashion w kierunku e-commerce, gdzie np. reklama on-line będzie miała coraz większe znaczenie – ocenia Piotr Bieńko, Prezes Zarządu Codemedia.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: