eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy = bezrobocie + brak pracowników

Rynek pracy = bezrobocie + brak pracowników

2015-04-09 10:46

Rynek pracy = bezrobocie + brak pracowników

Brak talentów to równie problematyczna kwestia, co brak ofert pracy © Olivier Le Moal - Fotolia.com

Bezrobocie to ciągle jeden z najbardziej palących problemów rynku pracy. Z drugiej strony pracodawcy coraz częściej narzekają na bezskuteczne poszukiwania odpowiednich kandydatów. Brak talentów to równie problematyczna kwestia, co brak ofert pracy. Jak wynika z badania „Global Talent Competitiveness Index” przeprowadzonego przez Adecco w porozumieniu z Singapurskim Instytutem Zarządzania Zasobami Ludzkimi, wynika on głównie z niedopasowania geograficznego lub edukacyjnego pracowników.

Przeczytaj także: W Erze Człowieka liczy się dynamika reakcji i elastyczność

Zdaniem analityków, bezrobocie młodych Europejczyków (aktualny poziom wynosi w całej Unii 21,2%) nie jest tylko pokłosiem kryzysu, ale również, jeśli nie przede wszystkim, problemem strukturalnym, który może trwać nawet dekadę. Jak wskazują badania Eurostatu, w niektórych krajach, jak Hiszpania, Grecja i Chorwacja, z problemem bezrobocia boryka się połowa pracowników poniżej 25 roku życia, a w grupie 25 roku życia odpowiednio 23,8, 25,4 i 14,4%.

Z drugiej strony jak wskazuje Eurostat bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia w Polsce w latach 2007 – 2015 (dane z końcówki stycznia br.) spadło o 4,2% i uzyskało poziom 21,1%.

Paradoks pracy – bezrobocie i brak pracowników


Ze względu na rozwój nowych technologii problem ze znalezieniem pracy będzie się tylko pogłębiał. W tej chwili bardzo trudno jest przewidzieć, w jakim kierunku będzie się zmieniał świat i jak będzie wyglądał rynek pracy w ciągu najbliższych kilku lat.
- Jak wskazuje badanie zrealizowane przez Adecco, w Chinach do 2020 r. może zabraknąć 20 milionów pracowników z wyższym wykształceniem. W Indonezji do 2030 r. ta liczba może wynieść aż 113 milionów, jeśli chodzi o niedobór wyszkolonych pracowników. Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych brakuje pracowników na 4,7 milionów stanowisk, a w Europie 3,7 milionów stanowisk w dalszym ciągu pozostaje nieobsadzonych, w tym w Niemczech brakuje 90 tys. inżynierów – mówi Anna Wicha, Dyrektor Generalny Adecco Poland.

fot. Olivier Le Moal - Fotolia.com

Brak talentów to równie problematyczna kwestia, co brak ofert pracy

Bezrobocie to ciągle jeden z najbardziej palących problemów rynku pracy. Z drugiej strony pracodawcy coraz częściej narzekają na bezskuteczne poszukiwania odpowiednich kandydatów.


Jak wskazują pracodawcy pracownikom brakuje przede wszystkim tak zwanej „wiedzy ogólnej”. Według raportu Adecco młodzi ludzie opuszczający szkoły średnie mają problemy z liczeniem, czytaniem ze zrozumieniem oraz współpracą w grupie. Z tego powodu mają mniejsze szanse na zatrudnienie, a co za tym idzie zdobycie doświadczenia, koniecznego przy szukaniu lepiej płatnej pracy. Problemem jest także wykluczenie cyfrowe. Według badania 25% dorosłych ludzi w takich krajach jak Polska, Hiszpania, Słowacja i Korea Południowa nie umie obsłużyć komputera, nawet w najbardziej podstawowy sposób.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: