eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Wydobycie gazu łupkowego bezpieczne. Przeprowadzono badania naukowe

Wydobycie gazu łupkowego bezpieczne. Przeprowadzono badania naukowe

2015-03-24 18:54

Wydobycie gazu łupkowego bezpieczne. Przeprowadzono badania naukowe

Eksploatacja gazu łupkowego nie jest groźna dla środowiska © lightmoon - Fotolia.com

Pozyskiwanie gazu z łupków nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ministerstwa środowiska w rejonie siedmiu odwiertów za gazem z łupków znajdujących się na terenie województwa pomorskiego oraz lubelskiego.

Przeczytaj także: Nie tylko gaz łupkowy. Mamy również gaz zamknięty

Badania objęły nie tylko gaz z łupków, lecz także gaz zamknięty czy ze złóż konwencjonalnych i były realizowane na terenach, na których prowadzono prace rozpoznawcze oraz w ich bezpośrednim otoczeniu. Wykonywały je państwowe instytuty badawcze i uczelnie wyższe. Zaangażowano w nie ponad 60 ekspertów i specjalistów z takich instytucji jak Państwowy Instytut Geologiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

– W minionych latach media dywagowały o ewentualnych skutkach środowiskowych prac przedsiębiorców podczas pozyskiwania gazu z łupków. Często były to jedynie domysły lub przypuszczenia, wynikające z braku obiektywnych, rzetelnych informacji oraz badań w tym zakresie. Realizacja projektu miała zatem oczywisty cel - wyjście naprzeciw społecznym oczekiwaniom poprzez zapewnienie unikatowego źródła danych, jakimi są wyniki badań terenowych – wyjaśnił Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Badania wykazały, że prowadzone prace rozpoznawcze, w tym szczelinowanie, nie wpłynęły znacząco na stan środowiska. Naukowcy nie stwierdzili znaczących i trwałych zmian stanu chemicznego wód podziemnych i powierzchniowych, pogorszenia parametrów gleb pod kątem rolniczym ani podwyższenia stężenia promieniotwórczego radonu w glebie. Szczelinowanie nie miało również wpływu na stan zasobów wód podziemnych, nie spowodowało obniżenia ich zwierciadła.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Carmino / 2015-03-31 15:49:23

    Ciekawe co na to pseudo-ekolodzy, od lat oszukujący nas w kwestii łupków? Pewnie dostali już przelew z Rosji na stworzenie kontr-raportu;) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: