eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Mozilla Firefox: 6 kroków do prywatności

Mozilla Firefox: 6 kroków do prywatności

2015-02-02 13:06

Mozilla Firefox: 6 kroków do prywatności

DuckDuckGo © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Aby ochronić swoją prywatność w internecie absolutnie nie trzeba być specjalistą od IT. Jednym ze sposobów na bezpieczeństwo jest używanie zaufanej przeglądarki internetowej. Twórcy Firefoxa podpowiadają, jakie kroki przedsięwziąć, aby w sieci czuć się bezpiecznie i pewnie.

Przeczytaj także: Firefox jak Chrome? Zmiana wyglądu zaskoczyła

1. Włącz funkcję ograniczania śledzenia. Jest ona teraz dostępna również w innych przeglądarkach i pozwala użytkownikom określić swoje preferencje odnośnie zbierania oraz wykorzystywania ich prywatnych danych online. Gdy funkcja ta jest włączona, Firefox zakomunikuje reklamodawcom, stronom internetowym i aplikacjom, że użytkownik nie wyraża zgody na bycie śledzonym w Internecie.

fot. mat. prasowe

Ograniczenie śledzenia

Włączenie tej funkcji pozwala na określenie preferencji odnośnie zbierania oraz wykorzystywania ich prywatnych danych online.


2. Włącz przeglądanie w trybie prywatnym. Czasami nie chcemy, aby przeglądarka zapamiętywała informacje o naszej aktywności w internecie. Wystarczy przełączyć się na tryb prywatny, aby ochronić historię przeglądania przed niepowołanymi oczami.

fot. mat. prasowe

Przeglądanie w trybie prywatnym

Włączanie przeglądania w trybie prywatnym sprawi, że przeglądarka nie zachowa historii przeglądania


3. Skorzystaj z dodatku Lightbeam, aby sprawdzić kto obserwuje Twoją aktywność online. Lightbeam tworzy w czasie rzeczywistym wizualizację ukazującą sieć połączeń między internautą, stronami, które odwiedził, a podmiotami które zbierają o nim informacje.

fot. mat. prasowe

Lightbeam

Dodatek Lightbeam pozwala sprawdzić, kto śledzi naszą aktywność online


4. Dodaj przycisk „Wyczyść” do Firefoksa, aby móc szybko usunąć swoją ostatnią aktywność w internecie. Zamiast szeregu technicznych kroków, korzystając z „Wyczyść” wystarczy określić okres jaki chcemy, aby przeglądarka usunęła. Możemy wybrać pięć minut, dwie czy 24 godziny wstecz wyczyszczonej historii przeglądania, ciasteczek, otwartych kart i okien.

fot. mat. prasowe

"Wyczyść"

Przycisk ten pozwala na szybkie usunięcie ostatniej aktywności w Internecie.


5. Wypróbuj Ghostery – dodatek, który identyfikuje ukryte elementy na witrynach, takie jak trakery, specjalne piksele czy pliki web beacon, umieszczane tam przez firmy zainteresowane aktywnością internautów. Ghostery umożliwia zablokowanie skryptów od niezaufanych firm. Polecamy również dodatek Privacy Badger, który chroni prywatność użytkowników, blokując szpiegowskie reklamy i niewidoczne trakery.

fot. mat. prasowe

Ghostery i Privacy Badger

Privacy Badger odpowiada za blokowanie szpiegowskim reklam i niewidocznych trakerów


6. Przetestuj Privacy Coach – nowy dodatek do Firefoksa na Androida, który gromadzi wszystkie funkcje ochrony prywatności na jednym ekranie. Widoczny jako strona domowa w Firefoksie na Androida, ekran ten daje łatwy dostęp do informacji o wszystkich opcjach ochrony prywatności oferowanych przez Firefoksa, takich jak: ograniczanie śledzenia, przeglądanie w trybie prywatnym, przeglądanie w trybie gościa, blokowanie ciasteczek czy czyszczenie historii przeglądania. Wszystkie funkcje są dokładnie opisane, aby łatwo można było wybrać odpowiadające nam ustawienia.

fot. mat. prasowe

Privacy Coach

To dodatek do Firefoksa na Androida, który gromadzi wszystkie funkcje ochrony prywatności na jednym ekranie.


Możesz też zacząć korzystać z wyszukiwarki, która nie zbiera o Tobie informacji. DuckDuckGo to jedna z opcji wyszukiwania dostępnych w Firefoksie. Jest popularna wśród osób, którym zależy na zachowaniu prywatności. Polecamy też dodatek DuckDuckGo Plus, który doda okno wyszukiwania DuckDuckGo do paska narzędzi w Firefoksie.

fot. mat. prasowe

DuckDuckGo

DuckDuckGo nie zbiera informacji o o użytkowniku


Przeczytaj także: Nowa wersja Mozilli Nowa wersja Mozilli

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: