eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › 5 rad ESET jak zabezpieczyć smartfon z Androidem

5 rad ESET jak zabezpieczyć smartfon z Androidem

2014-12-03 13:06

5 rad ESET jak zabezpieczyć smartfon z Androidem

Jak zabezpieczyć smartfon z Androidem? © CLIPAREA.com - Fotolia.com

Korzystaj wyłącznie z Google Play, sprawdzaj zakres informacji, do których instalowana aplikacja żąda dostępu, aktywuj automatyczną blokadę ekranu, utwórz kopię zapasową, nie zapominaj o oprogramowaniu antywirusowym. Tych zaledwie kilka kroków sprawi, że twój smartfon z Androidem będzie znacznie lepiej chroniony przed działalnością cyberprzestępców - radzą specjaliści z firmy ESET.

Przeczytaj także: Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych?

Badania przeprowadzone przez ESET dowodzą, że posiadacze smartfonów powinni zachować daleko idącą ostrożność. Wprawdzie ofiarami cyberprzestępców nadal są przeważnie komputery (83 procent ataków), jednak liczba ataków phishingowych na użytkowników smartfonów wzrosła w ostatnim roku aż o 80 procent. Dlaczego? Prawdopodobnie cyberprzestępcy mają świadomość, że telefony komórkowe często posiadają niewystarczające zabezpieczenia. O ile o ochronę antywirusową komputera dba ponad 90 procent ankietowanych, o tyle w przypadku smartfonów odsetek ten spada do 40 procent.
- Wzrost liczby cyberataków skierowanych na posiadaczy urządzeń mobilnych ma związek ze wzrostem zainteresowania bankowością mobilną i zakupami online przez użytkowników smartfonów i tabletów. Aby uchronić się przed takimi atakami, warto przyłożyć należytą uwagę do poziomu zabezpieczeń swojego urządzenia – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy ESET.

fot. CLIPAREA.com - Fotolia.com

Jak zabezpieczyć smartfon z Androidem?

Blokowanie dostępu do smartfona za pomocą numeru PIN, hasła lub rysowania symbolu zabezpieczy dane przed niepowołanymi osobami.


5 rad ESET jak zabezpieczyć smartfon z Androidem:


  1. Korzystaj wyłącznie z Google Play. W sklepie tym złośliwe oprogramowanie występuje bardzo rzadko i dzięki Google Bouncer – narzędziu do skanowania aplikacji na Androida pod kątem szkodliwego oprogramowania – jest znacznie lepiej kontrolowane, niż na stronach z nieoficjalnymi wersjami aplikacji.
  2. Sprawdzaj do jakich informacji aplikacja żąda dostępu. Dostęp do wiadomości SMS, galerii zdjęć i listy kontaktów w przypadku aplikacji podającej prognozę pogody powinien wzbudzić podejrzenia. Lepiej zrezygnować z instalacji takiej aplikacji lub poszukać innej oferującej tę samą funkcjonalność.
  3. Aktywuj automatyczną blokadę ekranu. Blokowanie dostępu do smartfona za pomocą numeru PIN, hasła lub rysowania symbolu zabezpieczy dane przed niepowołanymi osobami.
  4. Backupuj dane. Tworzenie kopii zapasowej w chmurze lub innej lokalizacji zapewni Ci dostęp do wszystkich informacji, zdjęć, filmów i zapisanych ustawień na wypadek kradzieży telefonu lub infekcji zagrożeniem, które blokuje dostęp do smartfona.
  5. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i antykradzieżowe. Zainstalowanie aplikacji antywirusowej, pozwoli uchronić urządzenie przed zagrożeniami przygotowanymi specjalnie na system Android. Niektóre z nich, np. ESET Mobile Security potrafią zlokalizować skradzione lub zgubione urządzenie.

Przeczytaj także: Nieaktualny Android to norma Nieaktualny Android to norma

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: