eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Windows 7 od dziś bez podstawowego wsparcia

Windows 7 od dziś bez podstawowego wsparcia

2015-01-13 16:36

Windows 7 od dziś bez podstawowego wsparcia

Windows 7 od dziś bez podstawowego wsparcia © guteksk7 - Fotolia.com

Windows 7 nie będzie już otrzymywał rozszerzeń, ulepszeń i nowych funkcji. 13 stycznia 2015 roku zakończył się okres podstawowego wsparcia technicznego systemu i rozpoczął okres wsparcia dodatkowego, w ramach którego Microsoft nie będzie dokonywał żadnych zmian – zadba jedynie o bezpieczeństwo.

Przeczytaj także: Windows XP ciągle popularny

Windows 7 zagościł na rynku 22 października 2009 roku, a więc niewiele ponad pięć lat temu. Właśnie tyle (pięć lat) trwa pierwszy etap życia każdego kolejnego systemu firmy Microsoft. Przez następnych pięć lat – w okresie dodatkowego wsparcia technicznego – system aktualizowany jest wyłącznie pod kątem bezpieczeństwa, nie otrzymuje już nowych funkcji ani rozszerzeń. Zamknięcie standardowych kanałów komunikacji powoduje, że nie można też zgłaszać wniosków projektowych.

Windows 7 cieszy się jednak niesłabnącą sympatią użytkowników (posiada ponad 50% udziału w rynku systemów operacyjnych), w przeciwieństwie do poprzedzającego go systemu Windows Vista, a także następcy – Windowsa 8. Istnieje więc realna szansa, że okres rozszerzonego wsparcia technicznego zostanie przedłużony. Tak właśnie stało się w przypadku systemu Windows XP, któremu Microsoft podarował dodatkowe trzy lata życia. Na ten moment całkowite wygaśnięcie wsparcia dla Windowsa 7 przewidziane jest na 14 stycznia 2020 roku. Po tej dacie wymiana systemu jest wysoce zalecana – żadne, nawet najbardziej potrzebne poprawki już się nie pojawią. Cyberprzestępcy otrzymają zielone światło.

Użytkownicy korzystający z systemu Windows 7 powinni upewnić się, że posiadają zainstalowane wszystkie dostępne do tej pory aktualizacje, a także zbiorczy pakiet poprawek Service Pack (pakiet pojawił się w 2011 r., natomiast wsparcie dla komputerów, które go nie posiadają, wygasło w 2013 r.).

Zakończenie sprzedaży detalicznej oprogramowania miało miejsce 31 października 2013 roku. W sprzedaży znajdują się jeszcze komputery z preinstalowanym systemem Windows 7 Professional.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: