eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Imigracja zarobkowa potrzebna

Imigracja zarobkowa potrzebna

2015-01-14 10:47

Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców: pracodawcy nie mają oporów


Zdaniem Łukasz Olszty podejście polskich pracodawców do imigrantów w przytłaczającej większości przypadków można by opisać jako konstruktywne i pragmatyczne.
- Oczywiście zdarzają się przypadki wykorzystywania osób w trudnej sytuacji życiowej, w jakiej bardzo często znajdują się imigranci, ale wypadki takie zdarzają się też w kontekście obywateli polskich – mówi Łukasz Olszta - W mojej codziennej pracy widzę, że jeżeli pracodawca potrzebuje pracownika, to w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jego przydatność dla swojej działalności, a nie na obywatelstwo.

Imigranci ratunkiem przed tzw. dziurą demograficzną


25 lat po transformacji ustrojowej Polska nie jest już tylko krajem tranzytowym w drodze imigrantów do bogatej Europy Zachodniej. Coraz częściej sama staje się docelowym miejscem migracji. Związane jest to z jednej strony z rozwojem polskiej gospodarki, z drugiej zaś z masową emigracją Polaków po wstąpieniu do Unii Europejskiej.
- Czynniki te mają decydujący wpływ na wzrost popytu na pracę cudzoziemców w Polsce – mówi Monika Ołów – doradca zawodowy z Fundacji dla Somalii - Jeżeli nałożymy na to jeszcze pogłębiający się kryzys demograficzny, trudno będzie oprzeć się wrażeniu, że aby polska gospodarka i system emerytalny funkcjonowały prawidłowo już nawet nie w długiej, ale średniej perspektywie, będziemy potrzebowali coraz więcej rąk do pracy. Proces ten trzeba rozplanować w czasie, co będzie wymagało długofalowych działań po stronie przedstawicieli administracji publicznej, jak i samych imigrantów – mówi Monika Ołów.

Przedstawicielka MPiPS twierdzi, że polscy urzędnicy mają świadomość, że zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców będzie w dalszym ciągu wzrastało.
- Przewidujemy także, że z czasem poszukiwani będą coraz bardziej wykwalifikowani zagraniczni pracownicy – mówi Magdalena Sweklej z MPiPS - Przyjęty przez rząd w lipcu 2012 dokument „Polityka migracyjna Polski – stan obecny i postulowane działania” przewiduje stworzenie rozwiązań atrakcyjnych dla pracowników z zagranicy o wysokich kwalifikacjach oraz zachęt dla przekształcania migracji krótkoterminowych w migracje o dłuższym horyzoncie czasowym. W najbliższym czasie wdrażana będzie także dyrektywa dotycząca pracowników sezonowych, która będzie miała wpływ na kształt przepisów regulujących temat oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracownika – zapowiada Sweklej.

Monika Ołów zwraca uwagę, że kluczowe po stronie rządu wydaje się stworzenie takich warunków instytucjonalnych, które sprzyjałyby integracji nowo przybyłych imigrantów na rynku pracy.
- Dalsze upraszczanie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwolenia na pracę jest konieczne – mówi Monika Ołów – Należy zrezygnować z fikcyjnego testu rynku pracy przeprowadzanego przez Powiatowe Urzędy Pracy, tak aby czas uzyskania pozwolenia na pracę nie zniechęcał pracodawców do zatrudniania imigrantów. Potrzebne jest także systemowe podejście do kwestii bezpłatnej nauki języka polskiego, którego znajomość jest kluczowa w procesie integracji, jak i w procesie poszukiwania pracy. Obecnie działanie to realizowane jest tylko i wyłącznie przez organizacje pozarządowe i prywatne szkoły – mówi Monika Ołów.

Natomiast po stronie samych imigrantów, kluczowe wydaje się spojrzenie na swoją sytuacje na polskim rynku pracy z perspektywy długofalowej. Świadomość faktu, że w przytłaczającej większości przypadków lepsza praca, większy zakres obowiązków i wyższe zarobki zawsze będą powiązane z koniecznością coraz lepszej znajomości języka polskiego. Potrzebna jest znajomość swoich praw a także świadomość, że legalna praca czy posiadanie umowy z pracodawcą nie jest nagrodą za dobrą pracę, tylko standardem, który pracodawca powinien zapewnić pracownikowi bez względu na to, czy ma obywatelstwo polskie czy nie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: