eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Polacy zadowoleni z życia

Polacy zadowoleni z życia

2014-12-22 11:29

Polacy zadowoleni z życia

Większość Polaków jest zadowolona z życia © DDRockstar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polacy słyną z marudzenia i narzekań. Tym bardziej zaskakujący może wydawać się fakt, że wystarczył jeden miesiąc, aby w mediach społecznościowych pojawiło się aż 5,5 miliona pozytywnych wpisów. Polak-malkontent okazuje się być stereotypem. Jednocześnie okazuje się, że ani pieniądze ani dobra sytuacja ekonomiczna nie mają wpływu na chęć dzielenia się pozytywnymi informacjami.

Przeczytaj także: Polak-malkontent to jedynie stereotyp?

Jak wynika z raportu „Polacy a pozytywne treści w Internecie”, największy optymizm cechuje mieszkańców województw: mazowieckiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. O ile pozytywne nastawienie Mazowszan można z pewnością tłumaczyć dobrą sytuacją ekonomiczną (to przecież oni mogą cieszyć się i najwyższymi zarobkami i najmniejszym poziomem bezrobocia), o tyle już mieszkańcy pozostałych województw znajdują się mniej więcej w środku stawki.

fot. mat. prasowe

Kto zamieszcza pozytywne informacje w Internecie?

Kobiety zdecydowanie chętniej dzielą się pozytywnymi emocjami i informacjami, niż mężczyźni – zamieszczają one prawie 4 razy więcej takich treści.


Większość Polaków jest zadowolona z życia


Najmniej pozytywnych informacji zamieszczają w Internecie mieszkańcy województw lubelskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego i podkarpackiego. To nie powinno zaskakiwać - właśnie im wiedzie się bowiem najgorzej (poziom bezrobocia, średnia zarobków oraz PKB znajdują się tu znacznie poniżej średniej dla kraju). Jednak to nie tłumaczy wszystkiego, bo według badań CBOS z 2013 roku 66% Polaków jest zadowolona z życia, a źródłem największej satysfakcji są dla Polaków nie zarobki, a ich dzieci. Przeważająca większość deklaruje także zadowolenie ze swego małżeństwa, przyjaciół i najbliższych znajomych oraz miejsca zamieszkania. To znajduje również odzwierciedlenie w wynikach raportu przygotowanego na potrzeby programu FairPay. Oprócz komentowania i dodawania wpisów dotyczących różnego typu mediów, Polacy najczęściej piszą w Internecie o rodzinie i znajomych. Na pozytywne podejście do życia wpływ mają więc nie tylko czynniki ekonomiczne, ale również te społeczne.

Im większe miasto, tym więcej pozytywnych komentarzy


Z raportu wynika, że co trzecią pozytywną informację w mediach społecznościowych zamieszczają mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców). Wpływ na liczbę pozytywnych informacji ma tu oczywiście duża liczba mieszkańców oraz łatwiejszy dostęp do Internetu. Zatem, im mniejsza miejscowość, tym mniej wpisów. Najwięcej osób dzielących się w sieci pozytywnymi doświadczeniami mieszka w Warszawie (12,6%), Poznaniu (4,9%) i Łodzi (4,7%).

fot. mat. prasowe

Skąd pochodzą internauci zamieszczający pozytywne treści w sieci?

Co trzecią pozytywną informację w sieci zamieszczają internauci z największych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców).


Na Pomorzu jest pięknie, a w świętokrzyskim piszą, że kochają


Na potrzeby analizy wyselekcjonowano 24 pozytywne określenia (np. super, kocham, lubię) i wybrano treści, które opisują pozytywne emocje i doświadczenia. W większości województw „pięknie” jest najpopularniejszym słowem opisującym pozytywne emocje – aż 16,5% pozytywnych wpisów w Internecie zwiera ten wyraz. Najczęściej mówi się tak na Pomorzu (22,4%) i Opolszczyźnie (20,1%).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: