eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Większy dostęp do Internetu to mniejsze ubóstwo

Większy dostęp do Internetu to mniejsze ubóstwo

2014-04-15 13:13

Większy dostęp do Internetu to mniejsze ubóstwo

Większy dostęp do Internetu to mniejsze ubóstwo © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O 2,2 biliona dolarów miałby szanse wzrosnąć PKB Indii, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Łacińskiej, gdyby tylko regiony te uzyskały dostęp do Internetu na poziomie krajów rozwiniętych. Upowszechnienie sieci zbawiennie wpłynęłoby również na poziom ubóstwa - czytamy w raporcie „Value of connectivity. Economic and social benefits of expanding internet access”, zrealizowanego przez firmę doradczą Deloitte na zlecenie portalu Facebook.

Przeczytaj także: Rządy odcinają dostęp do Internetu. Problem dotyczy 2 mld ludzi

Upowszechnienie się Internetu zmieniło wiele aspektów życia przynosząc liczne korzyści gospodarcze i społeczne, m.in. nowe formy komunikacji i modele biznesowe oraz powstanie nowych miejsc pracy. Internet zmienił też (i wciąż zmienia) sposób funkcjonowania usług publicznych: opieki zdrowotnej czy edukacji. „Dziś na świecie żyje 7 miliardów ludzi, z czego tylko 2,7 mld ma dostęp do Internetu. Zdecydowana większość osób wykluczonych cyfrowo zamieszkuje kraje rozwijające się. Zwiększenie dostępności Internetu w takich regionach jak Indie, Ameryka Łacińska czy Afryka jest kluczem do przyspieszenia wzrostu gospodarczego i społecznego oraz w przyszłości może otworzyć drogę przekształcenia ich systemów gospodarczych w gospodarki oparte na wiedzy” – mówi Rafał Antczak, Członek Zarządu, Deloitte Business Consulting.

Dziś w obszarze dostępu do Internetu pomiędzy Europą i Ameryką Północną, a Azją Południowo-Wschodnią, Indiami, Ameryką Łacińską i Afryką istnieje przepaść. W krajach rozwiniętych jego penetracja wynosi średnio 74 proc. (68 proc. w Europie i 82 proc. w Ameryce Północnej). W Polsce dostęp do sieci jest nieco mniejszy, z Internetu w 2012 roku korzystało 60 proc. Polaków. Dla porównania penetracja Internetu w krajach rozwijających się wynosi średnio 22 proc., co oznacza, że tylko 800 mln ludzi z 3,8 mld ma do niego dostęp. Najgorzej jest w Indiach, gdzie ten wskaźnik sięga zaledwie 13 proc. W Afryce jest to 20 proc., o jeden punkt proc. więcej – w Azji Południowo-Wschodniej, a w Ameryce Łacińskiej – 45 proc. (dane za 2013 rok).

Eksperci Deloitte szacują, że zwiększenie dostępu do Internetu do poziomu obserwowanego obecnie w krajach rozwiniętych oznacza, że produktywność w czterech omawianych regionach w dłuższej perspektywie może wzrosnąć średnio o 25 proc. W Indiach wydajność ta może wzrosnąć nawet o 31 proc., podczas gdy w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej może to być odpowiednio 29 proc. i 26 proc., a w Ameryce Łacińskiej – 13 proc.

fot. vege - Fotolia.com

Większy dostęp do Internetu to mniejsze ubóstwo

O 2,2 biliona dolarów miałby szanse wzrosnąć PKB Indii, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Łacińskiej, gdyby tylko regiony te uzyskały dostęp do Internetu na poziomie krajów rozwiniętych.


Internet znacząco wpływa na wzrost gospodarczy. W Polsce udział Internetu w całym PKB w 2010 r. wynosił 5 proc. i z roku na rok rośnie. „Zakładając, że te cztery regiony osiągną taki poziom dostępu do Internetu jaki mają obecnie kraje rozwinięte, może to zaowocować wytworzeniem przez nie dodatkowych 2,2 bilionów dolarów PKB i przyspieszyć tempo wzrostu PKB o 72 proc. (średnia ważona).To z kolei przekłada się na stworzenie ponad 140 milionów nowych miejsc pracy i wyjście z nędzy 160 milionów ludzi w Afryce, Indiach, Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej” – mówi Maciej Klimek, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

fot. mat. prasowe

Aspekty ekonomiczne zwiększonego dostępu do Internetu

Aż 44 mln nowych miejsc pracy mogłoby powstać w Afryce, a prawie 65 milionów w Indiach. Jeżeli te regiony dogonią Europę i Amerykę Północną pod względem dostępu do Internetu to nastąpi w nich prawie czterokrotny wzrost liczby jego użytkowników – z 800 mln do 3 mld.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: