eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport X 2014

Przetargi - raport X 2014

2014-11-27 14:05

Przetargi - raport X 2014

Więcej przetargów na wywóz śmieci © Kadmy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W październiku 2014 roku liczba ogłaszanych postępowań przetargowych wzrosła w relacji miesięcznej dość znacząco. Zmniejszyła się tylko skala ogłaszanych zamówień na prace budowlano-remontowe, ale jest to zjawisko typowo sezonowe. Jesienią i zimą bowiem – ze względu na aurę – zawsze ogranicza się prace budowlane. W relacji rok do roku nadal można obserwować spadek liczby postępowań, ale jest to ciągle efekt ostatniej nowelizacji PZP – wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl.

Przeczytaj także: Przetargi - raport IX 2014

Według danych zebranych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl opracowanych na podstawie postępowań przetargowych ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, w październiku 2014 roku opublikowano 13 tys. 559 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 24,9 procent mniej niż rok temu i o 8,44 procent więcej niż miesiąc wcześniej, we wrześniu 2014 roku.

W porównaniu z październikiem 2013 roku liczba ogłaszanych postępowań spadła we wszystkich trzech notowanych kategoriach, przy czym najwyższy spadek zaobserwowano w dostawach towarów (spadek rdr o 30,0 proc.) oraz dostawach usług (spadek o 26,6 procent). Spadki w relacji rocznej to nadal zasługa tegorocznej nowelizacji Prawa zamówień publicznych, między innymi podwyższającej progi wartości zamówień przy których występuje obowiązek stosowania pełnych procedur PZP. Skutkiem podwyższenia progów jest mniejsza liczba przetargów zgłaszana do Biuletynu Zamówień Publicznych.

W relacji miesięcznej (względem września 2014) spadki zgłaszanych postepowań o udzielenie zamówienia publicznego zanotowano jedynie w segmencie zamówień na prace remontowo-budowlane. To jednak efekt typowo sezonowy, bowiem wielkimi krokami nadciąga już zima i związany z aurą przestój w budownictwie. W październiku względem września liczba ogłoszeń przetargowych na prace remontowo-budowlane spadła o 22,44 procent.

W przeciwieństwie do zamówień na prace budowlane, zamówienia na dostawy usług oraz towarów wyróżniły się w październiku bardzo wysoką dynamiką miesięczną, i tak zamówień na dostawę usług było w październiku 2014 o 33,10 procent więcej niż miesiąc wcześniej, a na dostawę towarów o 23,72 proc. więcej.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

Liczba ogłoszeń we wszystkich kategoriach spadła w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego


Tegoroczne nowelizacje Prawa Zamówień Publicznych wymusiły dość istotne zmiany. Nowelizacja która weszła w życie wiosną, podwyższyła progi wartości zamówień od których należy obowiązkowo stosować pełne procedury PZP, co zmniejszyło liczbę postępowań zgłaszanych do BZP. Z kolei nowelizacja jesienna znacznie ograniczyła rolę kryterium najniższej ceny w rozstrzyganiu zamówień publicznych. Nowelizacja ta wdrożyła do prawa zasadę znaną każdemu inwestorowi indywidualnemu, czyli że prace mogą być wykonane albo tanio, albo dobrze. Powszechne stosowanie kryterium najniższej ceny okazało się dewastujące zarówno dla wykonawców, doprowadzało bowiem do dumpingu, oraz dla zlecających – bowiem najniższa cena oznaczała również gorszą jakość.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., lata 2009-2014

Zamówienia na roboty budowlane spadły w stosunku do września, co ma związek z warunkami atmosferycznymi


Deflacja najwyższa w historii. Dynamika PKB zaskakuje

Jak podał GUS, w październiku 2014 roku stopa bezrobocia wyniosła 11,3 procent, obniżając się o 0,2 punktu procentowego w ciągu miesiąca. Październik był dziewiątym z kolei miesiącem w którym spadała stopa bezrobocia.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników wyniosło w październiku 3980,92 zł, o 3,8 procent więcej niż rok wcześniej. Wzrosło również zatrudnienie - w relacji rocznej o 0,8 procent.

W październiku czwarty miesiąc z rzędu, mieliśmy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Październikowa deflacja okazała się być rekordowa – w relacji rocznej ceny spadły aż o 0,6 procent, co jest wskaźnikiem najwyższym od roku 1990. Deflacja to głównie skutek spadających cen żywności i odzieży oraz paliw. W relacji miesięcznej ceny stanęły w miejscu.

Według danych GUS, w październiku 2014 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: