eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IX 2014

Przetargi - raport IX 2014

2014-10-29 11:57

Przetargi - raport IX 2014

Budownictwo nadal przyspiesza © zhu difeng - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

We wrześniu wzrosła w relacji miesięcznej liczba ogłaszanych postepowań przetargowych, co wynika z końca wakacji i powrotów po wakacyjnych urlopach osób odpowiedzialnych za realizację zamówień publicznych. W dziewiątym miesiącu roku liczba postępowań o udzielenie zamówienia publicznego publikowanych w BZP była jednak nadal niższa niż rok wcześniej, co jest skutkiem wejścia w życie nowelizacji PZP – wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl. Cały trzeci kwartał nie był jednak istotnie gorszy, niż kwartał drugi.

Przeczytaj także: Przetargi - raport VIII 2014

Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że we wrześniu 2014 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 12 tys. 504 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 21,8 procent mniej niż rok temu i o 8,3 procent więcej niż miesiąc wcześniej, w sierpniu 2014 roku.

W relacji rocznej, w porównaniu z wrześniem 2013 roku liczba ogłaszanych postępowań spadła we wszystkich trzech notowanych kategoriach, najwyższy spadek zaobserwowano w dostawach usług (spadek rdr o 29 proc.) oraz dostawach towarów (spadek o 25,9 procent). Spadki w relacji rocznej to jednak efekt czysto statystyczny, wynikający z tegorocznej nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która miedzy innymi podwyższyła progi wartości zamówień od których należy obowiązkowo stosować procedury PZP. W efekcie nowelizacji część zamówień nie jest już zgłaszana do BZP, w związku z tym nie jest uwzględniana w niniejszym zestawieniu.

W relacji miesięcznej (względem sierpnia 2014) ujemna dynamika wystąpiła tylko w segmencie zamówień na prace remontowo-budowlane. Jest to skutek kończącego się sezonu budowlanego, w najbliższych miesiącach spadki w tym sektorze będą coraz większe.

W ciągu miesiąca liczba przetargów na dostawę usług wzrosła o 17,2 procent, na dostawę towarów wzrosła o 21,3 procent, liczba zamówień na prace budowlano-remontowe spadła zaś o 5,6 procent.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W ciągu miesiąca liczba przetargów na dostawę usług wzrosła o 17,2 procent, na dostawę towarów wzrosła o 21,3 procent, liczba zamówień na prace budowlano-remontowe spadła zaś o 5,6 procent.


W całym III kwartale 2014 r., w BZP opublikowano 38 tys. 775 ogłoszeń, o 3,94 proc. mniej niż w kwartale poprzedzającym. W relacji kwartalnej najpoważniej spadła (o 11 proc.) liczba przetargów na dostawę usług.

Do sporych zmian w segmencie zamówień publicznych z pewnością doprowadzi najnowsza nowelizacja PZP. Najistotniejsza zmiana którą wprowadziła wspomniana nowelizacja, to ograniczenie znaczenia kryterium najniższej ceny w rozstrzyganiu zamówień publicznych. Cena nie będzie już podstawowym kryterium rozstrzygania przetargów, a przyjęcie ceny jako wyłącznego kryterium wyboru oferty będzie wymagało uzasadnienia. Kryterium najniższej ceny będzie można stosować w przypadku zamawiania przedmiotów i usług powszechnie dostępnych, o ustalonych standardach jakościowych. Jak wskazywała praktyka, powszechne stosowanie kryterium najniższej ceny doprowadziło do licznych patologii, szczególnie w zakresie zamówień na prace budowlano-remontowe.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., lata 2009-2014

Zamówienia z zakresu „budowlanki”, pomimo zmian w prawie, nadal kształtują roczną dynamikę w strukturze branżowej przetargów.


Deflacja się utrzymuje. Gospodarka nadal bez wyraźnego przyspieszenia


Jak podał GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wzrosło w ujęciu rocznym o 3,4 proc., zaś zatrudnienie zwiększyło się o 0,8 procent. We wrześniu kontynuowany był trend wzrostu zatrudnienia. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających powyżej 9 pracowników) wyniosło we wrześniu 5 milionów 536,3 tys. osób i względem sierpnia wzrosło o 2,3 tys. czyli o 0,5 proc. Od początku roku zatrudnienie zwiększyło się o ponad 31 tys.

We wrześniu, trzeci miesiąc z rzędu, mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Ceny we wrześniu spadły o 0,3 proc. licząc rok do roku - o tyle samo, co w sierpniu. W relacji miesięcznej ceny stanęły w miejscu.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: