eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ryzyko działalności gospodarczej wg branż IX 2014

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż IX 2014

2014-09-25 16:03

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż IX 2014

Sektor motoryzacyjny ma się nieco lepiej © Maroš Markovič - Fotolia.com

W II kwartale bieżącego roku wzrost gospodarczy w strefie euro sięgnął zera. To najlepszy dowód na wyjątkowo niską dynamikę ożywienia, o którym wspomina się już od dłuższego czasu. Coface przewiduje jednak, że ten rok zakończy się dla Eurolandu na niespełna jednoprocentowym plusie (+0,9), co jest bezsprzecznie dobrą wiadomością, biorąc pod uwagę zeszłoroczny wynik na poziomie -0,4%. Wzrostowy trend znajduje swoje odzwierciedlenie w obniżeniu poziomu ryzyka sektorowego branży metalowej i motoryzacyjnej, które od dłuższego czasu oceniano na "bardzo wysokie". Obecnie to ryzyko jest "jedynie" wysokie.

Przeczytaj także: Ryzyko działalności gospodarczej wg branż I 2014

Utrzymujący się przez dziesięć kolejnych miesięcy wzrost sprzedaży samochodów, pozytywnie wpłynął na kondycję producentów części, stając się również impulsem do ożywienia dynamiki rynków w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Skorzystał na tym sektor metalowy, w ramach którego znacząco wzrosła rentowność przedsiębiorstw i wyniki sprzedaży. Mimo zwiększenia się liczby inwestycji, poważnym ciężarem dla sektora pozostają jednak nadwyżki mocy produkcyjnych.

Coface podtrzymuje dotychczasowe oceny dla pozostałych dwunastu zachodnioeuropejskich sektorów, które nadal znajdują się w grupie ryzyka „wysokiego” lub „średniego”. Pomimo pewnej stabilizacji, w przeciwieństwie do Ameryki Północnej i wschodzących gospodarek Azji, żaden z zachodnioeuropejskich sektorów nie osiągnął jeszcze poziomu ryzyka, który można uznać za „umiarkowany”.
„Optymistyczne perspektywy globalne dla sektora motoryzacyjnego są w pewnym stopniu ograniczane przez malejącą sprzedaż na niektórych rynkach – komentuje Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej. Należy do nich Rosja, która jeszcze w ubiegłym roku była traktowana przez koncerny motoryzacyjne, jako jeden z najbardziej perspektywicznych rynków z wysokim potencjałem lokalnego popytu. W sierpniu 2014 r. sprzedaż samochodów w Rosji spadła w ujęciu rocznym aż o 26%, w tym - najbardziej w przypadku samochodów importowanych, które stały się relatywnie droższe ze względu na deprecjację rubla. Ewentualne rozszerzenie rosyjskiego embarga na kolejne towary, w tym importowane samochody, byłoby niekorzystne dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zlokalizowana jest znaczna liczba zakładów produkujących i montujących samochody”.

fot. Maroš Markovič - Fotolia.com

Sektor motoryzacyjny ma się nieco lepiej

Obniżony został poziom ryzyka dla sektorów metalowego i motoryzacyjnego - z bardzo wysokiego na wysoki.


Ameryka Północna: większość sektorów w grupie „średniego ryzyka”


Za sprawą zrównoważonego wzrostu gospodarczego i dynamicznej konsumpcji, przedsiębiorstwa z regionu Ameryki Północnej wyróżniają się obecnie stabilną perspektywą rozwoju, pomimo trudnych warunków pogodowych w pierwszym kwartale 2014 roku. Większość sektorów pozostaje w kategorii ryzyka „średniego”.

Optymistycznie rysują się perspektywy dla przemysłu motoryzacyjnego, który nadal posiada solidne zaplecze finansowe i wypracował na koniec lipca 2014 r. 4,6% wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym. Dynamika rozwoju branży motoryzacyjnej oznacza większy popyt na produkty firm z sektora chemicznego, których rentowność dzięki dostępowi do tańszej energii i surowców, wzrosła pod koniec lipca 2014 r. o prawie 12% w ujęciu rocznym.

Wschodzące gospodarki Azji: obniżenie ocen dla sektorów papierniczo-drzewnego i budowlanego


W przeciwieństwie do Europy i Ameryki Północnej, gdzie następuje stopniowa stabilizacja czynników ryzyka, wschodzące rynki azjatyckie przyjmują zachowawczą postawę. Na skutek trwającego procesu konsolidacji nadwyżek zdolności produkcyjnych, rosną zapasy i rośnie zadłużenie przedsiębiorstw.

W przemyśle metalowym obserwujemy spadek cen stali. Od kwietnia branża ta, jako jedyny sektor azjatyckiej gospodarki znajduje się w grupie „bardzo wysokiego ryzyka”.

Poziom ryzyka sektorowego nadal rośnie w branży budowlanej i papierniczo-drzewnej. Zagrożony malejącym popytem sektor budowlany staje dodatkowo w obliczu pogarszających się możliwości uzyskania kredytu oraz coraz częstszego w Chinach problemu miast „widm”, co w konsekwencji skłania Coface do zmiany oceny ryzyka z poziomu „średniego” na „wysoki”. Rosnąca liczba niewypłacalnych podmiotów wśród małych i średnich przedsiębiorstw sektora papierniczego w połączeniu z nadwyżką mocy produkcyjnych, zmusza Coface do obniżenia oceny ryzyka sektorowego do poziomu „średniego”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: