eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ryzyko działalności gospodarczej wg branż I 2014

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż I 2014

2014-01-21 12:10

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż I 2014

Inwestycje sektora tekstylnego w innowacje stabilizują poziom ryzyka w Europie © onizu3d - Fotolia.com

Pozytywne zmiany w Ameryce Północnej i Azji. Inwestycje sektora tekstylnego w innowacje stabilizują poziom ryzyka w Europie - donosi panorama sektorowa Coface.

Przeczytaj także: Ryzyko działalności gospodarczej wg branż III kw. 2013

Ocenę ryzyka dla sektora detalicznego i motoryzacyjnego w Ameryce Północnej oraz sektora usług na rynkach wschodzących Azji podwyższono do poziomu „umiarkowanego”

Dynamika popytu prywatnego w Azji i Ameryce Północnej łagodzi czynniki ryzyka obciążające poszczególne sektory. Wartość syntetycznego wskaźnika ryzyka opracowanego przez ekonomistów Coface w oparciu o zgromadzoną przez analityków ds. ryzyka wiedzę na temat zachowań płatniczych firm, świadczy o poprawie ryzyka kredytowego w obydwu wymienionych regionach.
  • W Ameryce Północnej w związku z zaznaczeniem się pozytywnego trendu w zakresie konsumpcji gospodarstw domowych złagodzono ocenę ryzyka dla tamtejszych sektorów motoryzacyjnego i detalicznego z poziomu „średniego” do „umiarkowanego”.

    W sektorze motoryzacyjnym na skutek rosnącej presji na wymianę starzejących się modeli, wartość sprzedaży nowych pojazdów wróciła do poziomu notowanego przed kryzysem. Jednocześnie, na przestrzeni ostatniego roku wartość przepływów pieniężnych koncernów samochodowych wzrosła o 19%.

    W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych sprzedaż detaliczna prowadzona zarówno kanałami tradycyjnymi, jak i za pośrednictwem internetu wzrosła o 3,9% w stosunku do roku ubiegłego. Siłę i kierunek trendu potwierdza odnotowany pod koniec października 2013 r. 5% wzrost obrotów sektora.
  • W ocenie Coface poziom ryzyka kredytowego sektora usług na azjatyckich rynkach wschodzących należy uznać za „umiarkowany”. Znacząco wzrosły obroty i rentowność podmiotów działających w segmencie usług korporacyjnych, co szczególnie widoczne jest w branży IT i inżynierii. Kształtowanie się chińskiej klasy średniej stymuluje rozwój turystyki w krajach azjatyckich. Trend ten umocni się jeszcze na skutek przewidywanego w najbliższych latach wzrostu dochodów chińskich konsumentów.

W Europie Zachodniej, równolegle z przezwyciężaniem kryzysu przez strefę euro, następuje stabilizacja poziomu ryzyka kredytowego. Jednak niski popyt wewnętrzny w krajach Europy Południowej pogłębia czynniki ryzyka dla poszczególnych sektorów gospodarki europejskiej, z których żadnemu nie przyznano jeszcze oceny „umiarkowanej”.

fot. onizu3d - Fotolia.com

Inwestycje sektora tekstylnego w innowacje stabilizują poziom ryzyka w Europie

W Europie branża tekstylna (włókiennicza) pozostaje relatywnie silna, natomiast w sektorze odzieżowym ogólny spadek konsumpcji przekłada się na niski poziom sprzedaży. Sytuacja we Francji doskonale ilustruje ponowną poprawę kondycji sektora tekstylnego. Od 2009 r. liczba upadłości w tym sektorze zmniejszyła się niemal o połowę.


Europejska branża tekstylna: innowacja kluczem do sukcesu

We wszystkich trzech analizowanych regionach (Europa Zachodnia, Ameryka Północna, Azja Wschodząca) ryzyko kredytowe w przemyśle tekstylnym i odzieżowym, osłabionym przemianami rynkowymi wynikającymi z globalizacji oraz wahaniami popytu spowodowanymi serią kryzysów finansowych, oceniono jako „średnie”. W Europie branża tekstylna (włókiennicza) pozostaje relatywnie silna, natomiast w sektorze odzieżowym ogólny spadek konsumpcji przekłada się na niski poziom sprzedaży. Sytuacja we Francji doskonale ilustruje ponowną poprawę kondycji sektora tekstylnego. Od 2009 r. liczba upadłości w tym sektorze zmniejszyła się niemal o połowę, pomimo utrzymującego się w kraju rekordowo wysokiego zagrożenia niewypłacalnością.

Na koniec października 2013 r., spośród 62431 upadłości odnotowanych przez Coface w skali roku, zaledwie 83 przypadały na sektor tekstylny.

Pomimo ostrej rywalizacji ze strony wyrobów o niskim koszcie produkcji, sprowadzanych z rynków wschodzących, europejska branża tekstylna zachowuje konkurencyjność, co w głównej mierze zawdzięcza innowacyjności. Walka o przetrwanie na rynku zmusiła wiele przedsiębiorstw do zainwestowania w produkcję tkanin technicznych na potrzeby niszowych odbiorców. Kraje skandynawskie jako pierwsze dokonały skoku innowacyjnego, decydując się na przeprowadzenie restrukturyzacji w branży tekstylnej. Na przykład Szwecja tradycyjnie inwestuje w działalność badawczo-rozwojową więcej niż pozostałe kraje europejskie, przeznaczając na ten cel równowartość 3,4% PKB. Dla porównania we Francji kwota ta wynosi 2,25% PKB, a w Hiszpanii i we Włoszech około 1,5%. Co więcej, w Szwecji proces kształcenia kadry inżynierskiej uwzględnia rzeczywiste potrzeby przemysłu.

Nacisk na innowacyjność bez wątpienia przynosi korzyści. Czy możliwa jest jednak trwała stabilizacja w sektorze narażonym na wahania cen surowców, który poszukując sposobów finansowania innowacji stale zagrożony jest konkurencją ze strony dynamicznie rozwijających się producentów z krajów wschodzących? Innowacyjność nie zdołała się jeszcze na trwałe zakorzenić, zaś utrzymanie bieżącego pozytywnego trendu w europejskim sektorze tekstylnym wymaga od branży utrzymania strategii, która doprowadziła do jej odrodzenia. Jednym z jej filarów jest zdolność do zaopatrywania szerokiego grona odbiorców, co wynika z możliwości zastosowania tkanin technicznych w obszarach tak zróżnicowanych jak sport, meblarstwo, medycyna, rolnictwo i ochrona środowiska. Tym samym inwestując w badania i rozwój branża tekstylna przyczynia się do poprawy sytuacji w innych sektorach, a także promuje korzystny dla gospodarki trend specjalizacji, co jest szczególnie dobrze widoczne na przykładzie Francji i Europy.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: