eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ryzyko działalności gospodarczej wg branż I kw. 2016

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż I kw. 2016

2016-04-18 13:19

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż I kw. 2016

Ceny ropy wciąż niskie © Ded Pixto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Coface opublikował raport prezentujący przegląd ocen ryzyka sektorowego. Okazuje się, że na tle innych państw Środkowa Europa, w tym również i Polska, wypadają nadzwyczaj dobrze. Mimo to w przypadku większości ocen zaktualizowanych w tym kwartale mieliśmy do czynienia z obniżkami - doczekało się ich aż 9 sektorów.

Przeczytaj także: Ryzyko działalności gospodarczej wg branż III kw. 2015

W skrócie


  • Ocena ryzyka sektorowego dla Polski jest korzystna
  • W pozytywach można mówić o ocenach sektorów europejskich, gorzej w odniesieniu do wschodzących rynków Azji i Ameryki Łacińskiej
  • Zdecydowanie bardziej narażone na ryzyko są sektory zależne od inwestycji, te, które powiązane są z konsumpcją, mają się lepiej
  • W 2/3 regionów ocena sektora metali została obniżona do poziomu „bardzo wysokiego ryzyka”

Na tle zawirowań w gospodarkach światowych Polska oraz większość pozostałych krajów naszego regionu wyróżniają się pozytywnie i to nie tylko pod względem makroekonomicznym. W Europie Środkowo-Wschodniej panuje również relatywnie niski poziom ryzyka sektorowego.
„Polska korzysta na konkurencyjności kosztowej i poziomie wykształcenia społeczeństwa, co zarówno wspiera nasz eksport, jak również przyciąga zagranicznych inwestorów z wielu branż. Wśród sektorów o najniższym poziomie ryzyka wyróżniają się usługi dla biznesu, gdzie Polska stała się liderem. W tym segmencie pozycja naszego kraju będzie się umacniać w kolejnych latach” – powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.

fot. Ded Pixto - Fotolia.com

Ceny ropy wciąż niskie

Globalny wzrost pozostaje poniżej potencjału pod wpływem wysokiej zmienności rynków finansowych i nadal niskich cen ropy, co zagraża dobrej kondycji branż analizowanych przez Coface.


Inwestycje korporacyjne nadal zagrożone


Globalny wzrost pozostaje poniżej potencjału (2,7 proc. prognozowane przez Coface w 2016 r.) pod wpływem wysokiej zmienności rynków finansowych i nadal niskich cen ropy, co zagraża dobrej kondycji branż analizowanych przez Coface. Sektory zależne od inwestycji biznesowych są bardziej narażone na ryzyko, szczególnie na wschodzących rynkach Azji, Ameryki Łacińskiej i Ameryki Północnej. Z drugiej strony trudności najmniej odczują sektory powiązane z konsumpcją gospodarstw domowych, zarówno w rozwiniętych, jak i rozwijających się gospodarkach. Niski wzrost globalnego handlu (1,8 proc. w roku kończącym się w lutym 2016 r.) stanowi kolejną słabość. Tempo rozwoju handlu ostro zahamowało od sierpnia 2015 r. (3 proc.), co szczególnie wpływa na przewoźników, zwłaszcza z branży spedycyjnej (80 proc. globalnego handlu).

Europa coraz mniej ryzykowna


Chociaż coraz trudniejsze warunki gospodarcze na świecie nie oszczędziły żadnego z sześciu regionów badanych przez Coface, Europa może pochwalić się pozytywnym impetem wewnętrznym. Europa Środkowa nadal przedstawia mniejsze ryzyko niż inne regiony, pomimo obniżenia oceny sektora chemicznego do poziomu „średniego ryzyka” z uwagi na spowolnienie w Chinach i kurczenie się działalności w Rosji.

Firmy działające w Europie Zachodniej dobrze sobie radzą dzięki przyspieszeniu konsumpcji, która stanowi główną siłę napędową europejskiego wzrostu. Oba przypadki podwyższenia oceny przez Coface w omawianym kwartale dotyczą tego regionu.
  • Sektor motoryzacyjny cieszy się pozytywnymi perspektywami, a jego ocenę podwyższono do poziomu „średniego ryzyka” . Wynika to z 10,1 proc. wzrostu sprzedaży nowych samochodów (w roku kończącym się w lutym 2016 r.) oraz spodziewanej wymiany starzejących się zasobów.
  • Branża farmaceutyczna, której ocenę podwyższono do poziomu „średniego ryzyka” , dobrze sobie radzi w zakresie wzrostu z uwagi na starzejące się społeczeństwo europejskie, zakończenie programów oszczędnościowych oraz dobrą historię płatniczą rejestrowaną przez Coface.

Obniżenie oceny sektora tekstyliów i odzieży w Europie Zachodniej do poziomu „wysokiego ryzyka” wynika ze wzrostu niewypłacalności (+1,3 proc.) we Francji w 2015 r.

fot. mat. prasowe

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż

Sektor motoryzacyjny cieszy się pozytywnymi perspektywami

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: