eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ryzyko działalności gospodarczej wg branż I kw. 2016

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż I kw. 2016

2016-04-18 13:19

Przeczytaj także: Ryzyko działalności gospodarczej wg branż III kw. 2015


Fala obniżek ocen zarówno w krajach rozwiniętych, jak i gospodarkach wschodzących


Większość aktualizacji w tym kwartale to obniżki ocen. Wraz z branżą chemiczną w Europie Środkowej oraz sektorem tekstyliów i odzieży w Europie Zachodniej ich liczba sięgnęła dziewięciu.

Ocena sektora metali została zaktualizowana po raz drugi od końca 2015 r., przy czym ryzyko kredytowe osiągnęło poziom „bardzo wysoki” w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Zmiana ta była skutkiem niedawnych spadków cen metali podstawowych, co wpływa na marże przedsiębiorstw. W ten sposób metale stały się najbardziej ryzykownym sektorem na świecie.

Również w Ameryce Łacińskiej ocena branży farmaceutycznej została obniżona do poziomu „średniego ryzyka” w świetle bardzo silnych spadków inwestycji firm petrochemicznych (Petrobras:
-24,5 proc. w latach 2015–2019; Ecopetrol: -40 proc. w 2016 r.), co doprowadziło do cięć wydatków publicznych, a w konsekwencji do penalizacji konsumpcji. Segment para-farmaceutyków powinien ucierpieć najmocniej, jednakże refundacja leków ze środków publicznych może również ulec zmianie i osłabić graczy z branży.

Inaczej niż w Ameryce Łacińskiej, północnoamerykański sektor energetyczny nie stanowi „systemowego” zagrożenia dla regionu. Jednakże sytuacja się pogarsza. W 2015 r. pojawiły się pierwsze ograniczenia produkcji oleju łupkowego od początku jej rozwoju, a marże przedsiębiorstw w sektorze znajdują się w strefie spadków. Nawet jeżeli prognozy wydają się pozytywne ze strony popytu, niskie ceny ropy sprawiają, że ryzyko dla północnoamerykańskiego sektora energetycznego oceniono jako „bardzo wysokie”.

fot. mat. prasowe

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż

Sektor motoryzacyjny cieszy się pozytywnymi perspektywami


Ocena ryzyka dla branży motoryzacyjnej w Ameryce Północnej również uległa zmianie i jest teraz na poziomie „średniego ryzyka” . Chociaż wzrost sprzedaży samochodów mógłby pozostać dodatni (choć nadal nieporównywalny z rokiem 2015), ryzyko związane z konsumentami „subprime” i „deep subprime” wzrasta. Oprócz ograniczonej dostępności kredytów na koszt kredytów o zmiennym oprocentowaniu wpływa także wzrost stóp procentowych zatwierdzony przez Fed w grudniu 2015 r. (9 na 10 nowych samochodów finansuje się z kredytu). Co więcej, średnie okresy kredytowania wydłużają się do 6 lat, co oznacza, że kredytobiorcy są na długo wykluczeni z rynku, a końcowa wartość ich pojazdów w przypadku odsprzedaży spada.

Wschodzące rynki azjatyckie zaczynają wykazywać oznaki nasycenia na rynku elektroniki. Jest to szczególnie widoczne w przypadku komputerów osobistych i tabletów, których sprzedaż nadal spada. Wzrost liczby przypadków spóźnionych płatności skłania do monitorowania dwóch powiązanych sektorów: sprzedaży detalicznej, której ocenę obniżono do poziomu „średniego ryzyka” , oraz sektora telekomunikacyjnego, którego ocenę obniżono do poziomu „wysokiego ryzyka”.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: