eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Włamanie do mieszkania najczęściej na Śląsku

Włamanie do mieszkania najczęściej na Śląsku

2016-04-19 10:56

Włamanie do mieszkania najczęściej na Śląsku

Włamywacz © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Mieszkańcy Dolnego Śląska nie mogą spać spokojnie. To właśnie na terenie tego regionu doszło w minionym roku do największej ilości kradzieży z włamaniem do mieszkania. Ulubionym łupem polskich włamywaczy są pieniądze, ale nie gardzą oni również kosztownościami. Eksperci z firmy Elephant przyjrzeli się, gdzie najczęściej grasują złodzieje i które przedmioty znajdują się w kręgu ich zainteresowań.

Przeczytaj także: Kradzieże z włamaniem: na celowniku mieszkania i paliwo

Niemal co piąty Polak przyznaje, że nie czuje się bezpiecznie, spacerując po zmroku w swojej okolicy − dowodzi, zrealizowane na zlecenie Komendy Głównej Policji, Polskie Badanie Przestępczości 2015. Polacy obawiają się również włamań np. do mieszkań czy piwnic (29 proc.) oraz brawury kierowców (30 proc.). Takie wyniki nie mogą być jednak zaskoczeniem, skoro statystyki policyjne wskazują, że w minionym roku na terenie naszego kraju doszło do aż ponad 94 tys. kradzieży z włamaniem. Co istotne, nie są to pełne dane, ponieważ nie obejmują one przestępstw w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez prokuraturę we własnym zakresie.

– Wato pamiętać, że poziom bezpieczeństwa w dużej mierze zależy od nas samych. Często włamania do mieszkań są wynikiem nieprawidłowego zabezpieczenia. Wynika to m. in. z kosztów związanych z montażem alarmu, lub braku możliwości łatwego jego demontażu i przeniesienia go do innego lokum. To właśnie ten ostatni czynnik powoduje, że wielu osób nie decyduje się na odpowiednie zabezpieczenie mieszkania – wyjaśnia Radek Pallach ekspert ds. smart home security w firmie Elephant.

(Nie)bezpieczne regiony w Polsce


Najczęściej do kradzieży z włamaniem do mieszkań dochodzi w województwie dolnośląskim. Zaraz za nim na niechlubnym podium znalazło się mazowieckie i śląskie. Łącznie odsetek kradzieży z włamaniem we wspominanych regionach Polski wynosi ponad 41,6 proc. Natomiast do trójki najbezpieczniejszych województw należy świętokrzyskie, podlaskie i podkarpackie. Najmniej przestępstw będących kradzieżą z włamaniem (tylko 1,8 proc. ogółu) odnotowano w województwie świętokrzyskim.

Co najczęściej włamywacze kradną z mieszkań?


Największym powodzeniem wśród złodziei w 2015 roku cieszyły się pieniądze. To właśnie gotówka była celem numer jeden dla włamywaczy w przypadku kradzieży z włamaniem do mieszkania. Zrabowane pieniądze stanowiły 26,3 proc. wszystkich łupów. Niemal tak samo często w rękach włamywaczy lądowała biżuteria i inne wyroby jubilerskie (25,3 proc.).

fot. mat. prasowe

Obawy Polaków

30 procent Polaków obawia się brawury na drogach.− Pieniądze i biżuteria są dla włamywaczy łatwym łupem m. in. ze względu na łatwość w odnalezieniu miejsca, w którym są przechowywane. Właśnie dlatego gotówki nie powinniśmy trzymać w przysłowiowej skarpecie czy za obrazem wiszącym na ścianie, a pierścionków, łańcuszków itp. w szufladach czy pościeli − mówi Radek Pallach z firmy Elephant. − Skradzione pieniądze i biżuterię bardzo trudno odzyskać. Natomiast odnalezienie biżuterii chociażby zawężając pole poszukiwań do lombardów to jak szukanie igły w stogu siana − dodaje.
Dalej odpowiednio trzecie i czwarte miejsce należało do komputerów oraz aparatów fotograficznych.

fot. mat. prasowe

Najbardziej i najmniej bezpieczne regiony Polski

Do największej ilości kradzieży z włamaniem dochodzi na terenie Dolnego Śląska.


Wśród TOP 10 łupów polskich włamywaczy znalazły się również:
  • zegarki, zegary stojące i wiszące,
  • radio, telewizor, wzmacniacz, wieża, konsole do gier
  • AGD, wyposażenie wnętrz, ZSG (zmechanizowany sprzęt gospodarczy np. pralka, zmywarka do naczyń, kuchenka mikrofalowa, robot kuchenny, odkurzacz elektryczny),
  • magnetowid, odtwarzacz, kamera video, radioodtwarzacz,
  • telefony komórkowe,
  • obca waluta.

fot. mat. prasowe

Najbardziej i najmniej bezpieczne regiony Polski

Do największej ilości kradzieży z włamaniem dochodzi na terenie Dolnego Śląska.


Czym najmniej interesują się włamywacze?


Choć dla niektórych może to być zaskoczeniem, łupem polskich włamywaczy pada również odzież, bielizna, pościel. Przedmioty te stanowią 1,6 proc. ogółu wszystkich rzeczy skradzionych z mieszkań w 2015 r. i znalazły się na końcu listy zainteresowań złodziei. Poza nimi klasyfikację zamykają takie rzeczy jak: alkohol oraz artykuły chemiczne, drogeryjne i toaletowe, kosmetyki, perfumy.

Źródło danych:
  • dane Policji dotyczące włamań z kradzieżą oraz włamań z kradzieżą do mieszkań za rok 2015 (przestępstwa stwierdzone)
  • Polskie Badanie Przestępczości 2015 na zlecenie Komendy Głównej Policji; badanie przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego 2015 przez niezależne firmy badawcze


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: