eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Opakowania szklane wracają do łask

Opakowania szklane wracają do łask

2005-09-28 00:17

Polska jest jednym z największych w Europie producentów opakowań szklanych. Szacuje się, że w naszym regionie popyt na te artykuły będzie rósł - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Przeczytaj także: Europejczycy wybierają szklane opakowania

Mieszkaniec Europy Zachodniej zużywa rocznie 150 kg opakowań ze szkła, papieru, kartonu, tworzyw sztucznych i metali. W Polsce – 100 kg, z czego 25 kg to opakowania szklane. Tymczasem roczne zużycie opakowań szklanych we Francji i Włoszech przekracza 60 kg, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii 50 kg.

W Europie Zachodniej rynek ten jest ustabilizowany, w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej popyt będzie rósł. Dzieje się tak dlatego, ponieważ producenci rezygnują z opakowań z tworzyw sztucznych i metalu i wracają do tradycyjnych – szklanych. Przykładowo produkcja butelek ze szkła wzrosła od 2000 roku o 18,5 proc. Rośnie sprzedaż opakowań szklanych – w 2002 o 4,5 proc, w 2003 o 6,6 proc., a w 2004 o 13 proc.

Największymi wytwórcami opakowań szklanych w Polsce są trzy firmy, które mają 60 proc. udziałów w rynku - Owens Illinois Polska, Warta Glass z hutami w Sierakowie, Jedlicach i na Litwie i Rexam Szkło Gostyń z hutami w Gostyniu i Wyszkowie.

oprac. : Marta Kamińska / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Wskaźnik Optymizmu IX 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: