eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Aktualizacja Internet Explorera dla Windows XP

Aktualizacja Internet Explorera dla Windows XP

2014-05-02 22:22

Aktualizacja Internet Explorera dla Windows XP

Windows XP © Microsoft

W związku z niedawno wykrytym poważnym problemem zabezpieczeń Internet Explorera, Microsoft opublikował serię łatek i aktualizacji, które mają naprawić zaistniały błąd. Pośród aktualizowanych systemów znajduje się również Windows XP, pomimo tego, że Microsoft deklarował wcześniej zaniechanie wsparcia dla tego systemu.

Przeczytaj także: Poważna luka w zabezpieczeniach Internet Explorera

Microsoft zaprzestał swojego wsparcia dla Windows XP 8 kwietnia bieżącego roku. 13-letni system od tamtego dnia miał nie być już aktualizowany. Gigant z Redmond deklarował, że nie będzie wydawał żadnych ogólnodostępnych łat oraz aktualizacji, nawet w przypadku odkrycia niebezpiecznych luk w oprogramowaniu. Microsoft zachęcał użytkowników, by przeszli na nowsze systemy operacyjne, informując, że od 8 kwietnia Windows XP przestanie być bezpieczny. Do przejścia na Windows 7 oraz 8 miały dodatkowo zachęcić rabaty i inne promocje dla osób decydujących się zmienić system operacyjny na nowszy.

Pomimo wcześniejszych deklaracji, Microsoft – w obliczu odkrycia bardzo niebezpiecznej dziury w przeglądarce Internet Explorer – zdecydował się jednak na stworzenie ogólnodostępnej aktualizacji również dla Windows XP. Luka okazała się na tyle groźna, że – przy nadal dużej popularności Windows XP – stworzenie aktualizacji okazało się niezbędne. Jest to wyjątek, ponieważ po zaniechaniu publicznego serwisowania systemu, aktualizacje dla Windows XP miały być dostępne jedynie dla firm i rządów, które za przedłużanie wsparcia dla tego systemu płaciły ogromne sumy.

Błąd w zabezpieczeniach Internet Explorera odkryła 26 kwietnia firma FireEye. Luka okazała się szczególnie niebezpieczna, bowiem pozwalała na przejęcie kontroli nad komputerem poprzez tę przeglądarkę. Kiedy FireEye odkryła ten błąd, cyberprzestępcy już z niego korzystali. Właśnie ten czynnik zmusił Microsoft do szybkiej reakcji.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: