eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejczycy a warunki pracy

Europejczycy a warunki pracy

2014-04-28 13:19

Europejczycy a warunki pracy

Europejczycy o warunkach pracy © zmijak - Fotolia.com

Jak kryzys wpłyną na warunki pracy w Europie? Większość Europejczyków przebadanych na potrzeby sondażu Eurobarometru uważa, iż w ciągu ostatnich pięciu lat można mówić o pogorszeniu. Odsetek polskich respondentów formułujących taką opinię sięga 46 procent. Ciągle jednak większość pracowników deklaruje zadowolenie z warunków proponowanych przez pracodawcę (średnia dla UE sięga aż 77 procent), przy czym trudno nie zauważyć dysproporcji pomiędzy państwami członkowskimi - w Danii poziom satysfakcji sięga 94 procent, a w Grecji jest niemal trzykrotnie mniejszy.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

„Ochrona i promocja warunków pracy w UE to dbanie o nasz kapitał ludzki. Mamy znaczące dziedzictwo w zakresie prawa i strategii politycznych mających zapewnić dobre warunki pracy umożliwiające wysoki poziom zadowolenia wśród europejskich pracowników. Istnieje jednak obawa, a także rzeczywiste ryzyko, że warunki pracy ucierpią w wyniku kryzysu gospodarczego. Wraz z państwami członkowskimi i organizacjami pracowników i pracodawców musimy odnowić nasze wysiłki zmierzające do zachowania i poprawy warunków pracy”, stwierdził komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor.

Sondaż Eurobarometru przeprowadzony w 28 państwach członkowskich ujawnia, że:
  • ponad 80 proc. respondentów w Danii, Luksemburgu, Finlandii i Holandii uważa warunki pracy w swoim kraju za dobre. Na poziomie indywidualnych pracowników pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Dania (94 proc. pracowników zadowolonych ze swoich warunków w miejscu pracy) a Austria i Belgia – drugie miejsce (9 na 10 zadowolonych pracowników). Zaraz za nimi plasują się Finlandia (89 proc.), Wielka Brytania i w Estonia (88 proc. w obu krajach);
  • Grecja z kolei ma najniższy wskaźnik zadowolenia na poziomie krajowym (16 proc.) i jest jedynym krajem, w którym mniej niż połowa respondentów była zadowolona ze swoich obecnych warunków pracy (38 proc.);
  • poziom zadowolenia jest niższy na szczeblu krajowym w Chorwacji (18 proc.), w Hiszpanii (20 proc.), we Włoszech (25 proc.), w Bułgarii (31 proc.), w Słowenii, Portugalii i Rumunii (32 proc. w każdym z tych krajów), a także na Słowacji (36 proc.) i w Polsce (38 proc.).

Wiele różnych czynników może być powodem takich wyników: kontekst społeczny i gospodarczy, na który miał wpływ kryzys, ale także bardziej strukturalne cechy dotyczące dialogu społecznego, strategii politycznych i prawa pracy, które mogą różnić się w zależności od sytuacji danego kraju UE.

fot. zmijak - Fotolia.com

Europejczycy o warunkach pracy

Na poziomie indywidualnych pracowników pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Dania (94 proc. pracowników zadowolonych ze swoich warunków w miejscu pracy) a Austria i Belgia – drugie miejsce (9 na 10 zadowolonych pracowników).


Inne ważne wnioski z sondażu wskazują na istnienie pola do poprawy, w szczególności w opisanych niżej obszarach:
  • znaczna liczba ustaleń potwierdza zwiększenie intensywności pracy. Stres wyraźnie jawi się jako najważniejsze dostrzegane zagrożenie w miejscu pracy (53 proc. pracujących respondentów). Ponadto niezadowolenie dotyczące ilości i tempa pracy oraz długich dni roboczych (ponad 13 godzin) jest bardziej rozpowszechnione niż inne kwestie, takie jak brak zainteresowania zadaniami lub nieodpowiednie okresy odpoczynku w wymiarze tygodniowym lub rocznym;
  • w zakresie organizacji pracy, w odniesieniu do równowagi między pracą a życiem prywatnym, 40 proc. respondentów oświadcza, że nie oferuje się im możliwości wykorzystania elastycznych warunków pracy zawodowej;
  • w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa w pracy mniej niż jedna trzecia pracowników oświadczyła, że w ich miejscu pracy istnieją środki mające na celu zapobieganie powstającym zagrożeniom (np. spowodowanym nanotechnologiami i biotechnologiami) lub skierowane do przewlekle chorych i starszych pracowników. Wraz ze stresem, niezadowalająca ergonomia jest postrzegana jako jedno z najbardziej istotnych zagrożeń w miejscu pracy. 28 proc. respondentów wskazuje powtarzalne ruchy i męczące lub bolesne pozycje jako główne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, a 24 proc. – codzienne podnoszenie, przenoszenie lub przemieszczanie ładunków.

Kontekst
Sondaż przeprowadzono w 28 państwach członkowskich między 3 a 5 kwietnia 2014 r. W badaniu wzięło udział 26 571 respondentów z różnych grup społecznych i demograficznych, z którymi przeprowadzono rozmowy telefoniczne (telefonii stacjonarnej i telefonii komórkowej) w ich języku ojczystym. Dla celów omawianego sondażu Eurobarometru warunki pracy zostały zdefiniowane jako czas pracy, organizacja pracy, bezpieczeństwo i higiena pracy, reprezentowanie pracowników i związek z pracodawcą.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: