eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Internet rzeczy napędza rozwój cyfrowego świata

Internet rzeczy napędza rozwój cyfrowego świata

2014-04-19 10:22

Przeczytaj także: Internet światłowodowy: Polska w ogonie Europy


Inne istotne wnioski:
  • Rynki wschodzące produkują coraz więcej danych: Obecnie 60% danych w cyfrowym wszechświecie generują dojrzałe rynki takie jak Niemcy, Japonia czy Stany Zjednoczone, ale do 2020 r. trend ten się zmieni i większość danych będzie generowana przez rynki wschodzące, takie jak Brazylia, Chiny, Indie, Meksyk i Rosja.
  • Ilość danych rośnie szybciej niż możliwości ich przechowywania : Dostępna na świecie pojemność pamięci masowej (tj. niewykorzystanych bajtów) na wszystkich nośnikach rośnie wolniej niż cyfrowy wszechświat. W 2013 r. dostępna pojemność pamięci masowej mogła obsłużyć zaledwie 33% wszystkich światowych danych. Do 2020 r. będzie mogła pomieścić mniej niż 15%. Na szczęście większość generowanych na świecie danych ma charakter nietrwały (np. strumienie Netflix lub Hulu, interakcje w grach Xbox ONE, cyfrowa telewizja) i nie musi być przechowywana.
  • Ilość danych mających kontakt z chmurą podwoi się: W 2013 r. mniej niż 20% światowych danych miało kontakt z chmurą. Do 2020 r. odsetek ten wzrośnie do 40%.
  • Dane są generowane przez klientów, ale odpowiedzialność za nie ponoszą przedsiębiorstwa: Dwie trzecie światowych danych jest generowane lub rejestrowane przez konsumentów lub pracowników, ale odpowiedzialność za 85% światowych danych ponoszą przedsiębiorstwa.

Wypowiedź przedstawiciela firmy EMC

Jeremy Burton, dyrektor ds. produktów i marketingu w dziale infrastruktury informatycznej firmy EMC

„Ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z mediów społecznościowych i urządzeń mobilnych, wzrasta ilość i potencjał danych, a firmy mają większe możliwości analizy nowych strumieni danych oraz czerpania większych korzyści z danych, którymi już dysponują. Krótko mówiąc — możemy na własne oczy obserwować proces, w którym przedsiębiorstwa wszystkich typów stają się przedsiębiorstwami definiowanymi przez oprogramowanie. Niesie to ogromny potencjał, lecz także ogromne wyzwania. Działy informatyczne muszą wprowadzić gruntowne zmiany, aby znaleźć nowe sposoby wprowadzania innowacji za pomocą dotychczasowej infrastruktury, a jednocześnie przygotować się na przejście na „trzecią platformę IT”.

Wypowiedź przedstawiciela firmy IDC

Vernon Turner, wiceprezes firmy IDC

„Cyfrowy wszechświat i Internet rzeczy idą ręka w rękę. Ponieważ coraz więcej czujników łączy się z Internetem, generowane przez nie dane nabierają coraz większego znaczenia dla każdego aspektu działalności, przekształcając przedsiębiorstwa. Tradycyjne usługi pamięci masowej będą musiały uzyskać znacznie większą tolerancję i odporność na awarię, aby zapewnić należytą obsługę ogromnych ilości danych, która jest możliwa tylko w środowiskach definiowanych przez oprogramowanie”.

Wypowiedź niezależnego eksperta

Edwin Bendyk, wykładowca Collegium Civitas, dziennikarz i bloger piszący o wpływie techniki na życie społeczne

„Słowo rewolucja trafnie opisuje obecny etap rozwoju Internetu, określany mianem Internet rzeczy, w którym do sieci włączeni są nie tylko ludzie i komputery, ale także inne urządzenia tj. telefony, tablety, pralki, lodówki, samochody, czy urządzenia automatyki przemysłowej. To zwiększa efektywność przedsiębiorstw, jak również funkcjonowania ludzi w życiu prywatnym. Skutkiem ubocznym jest jednak produkcja ogromnej ilości danych, które stają się surowcem nowej cyfrowej gospodarki. Wiele firm buduje swoje modele biznesowe oparte na przetwarzaniu tych informacji i świadczeniu nowych usług. Właśnie połączeniu Internetu rzeczy i obszaru BIG Data wytwarza rewolucyjny impuls, zmieniający gospodarkę i codzienne życie”.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: