eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Efektywność osobista: wykorzystuj swój potencjał i kreatywność

Efektywność osobista: wykorzystuj swój potencjał i kreatywność

2014-02-28 10:26

Przeczytaj także: Osobista efektywność - odkładanie spraw na później


Poproś o pomoc swoją podświadomość

Jeśli mimo wszystko nie znalazłeś dobrego rozwiązania problemu, przechodzisz do piątego i zarazem ostatniego etapu procesu rozwiązywania problemu, jakim jest poproszenie o pomoc swoją podświadomość. Podświadoma część umysłu zawsze pracuje, nawet wtedy, kiedy śpisz. Około 80% procesów myślowych dzieje się w podświadomości. Tam powstają sny i fantazje, tam też przetwarzane są procesy kreowania idei. Twoja podświadomość ma ogromną wydajność – może się ona bawić przeżyciami i wrażeniami, zestawiając je na niezliczone sposoby. Dopiero, kiedy wrażenia te wydostaną się na powierzchnię, czyli kiedy zostaną zauważone przez świadomą część umysłu, będziesz mógł pracować z nimi konstruktywnie i kreować rezultat.

Notuj pomysły

Jednak pomysły z podświadomości są tak ulotne jak obrazy senne. Dlatego też należy je jak najszybciej zapisać – potem znikną. Dlatego zawsze noś przy sobie notatnik. Pomysły podsuwane przez podświadome myślenie pojawiają się, gdy wykonujesz rutynowe czynności, tzn., gdy świadoma część umysłu może trochę odpocząć. Na przykład, kiedy biegasz, prowadzisz samochód, zmywasz naczynia, bierzesz prysznic lub śpisz. Pamiętaj zatem, aby zawsze mieć w pobliżu notatnik – gdy tylko pojawi się pomysł, będziesz mógł go zapisać. Używając notatnika i zapisując pomysły podsuwane przez podświadomość, wkrótce zauważysz, że rzeczywiście w twojej podświadomości cały czas toczy się proces myślowy, który może być ci pomocny zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Zobaczysz także, kiedy jesteś najbardziej kreatywny. Wielu ludzi wpada na najlepsze pomysły podczas joggingu. Monotonny dźwięk kroków i świeże powietrze powodują, że pomysły napływają bez liku. Im więcej pokory wykażesz w stosunku do swojej podświadomości, tym więcej będziesz z niej miał pożytku.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podświadomość pracuje także wtedy, kiedy śpisz. Jeśli przed położeniem się spać zaprogramujesz w głowie dany problem, może się zdarzyć, że obudzisz się w środku nocy z gotowym rozwiązaniem albo będziesz miał je w głowie, kiedy rano otworzysz oczy.
Pięć etapów procesu rozwiązywania problemu
Opisaliśmy zatem pięć etapów procesu rozwiązywania problemu. Po pierwsze, zdefiniuj problem i zapisz go na kartce. Po drugie, zdobądź informacje. Po trzecie, przedyskutuj problem z innymi. Po czwarte, spróbuj rozwiązać problem dzięki świadomemu myśleniu – zastosuj metodę kreatywną. I po piąte, pozwól, by pomysły podsunęła ci twoja podświadomość.

Koncentracja na jednej rzeczy

Badania wykazały, że osoby, które osiągają sukcesy, mają jedną wspólną cechę: umiejętność skupienia się w stu procentach na jednym zadaniu. W świadomej części umysłu masz tylko jedną myśl na raz. Za każdym razem, gdy próbujesz „wycisnąć” więcej niż jedną myśl, lub starasz się skupić na więcej niż jednej rzeczy na raz, ryzy- kujesz przemęczeniem umysłu i utratą klarownego obrazu sytuacji. Dla przykładu, gdy mówisz w obcym języku, którego nie opanowałeś w stopniu bardzo dobrym, szybko się męczysz, a być może nawet zaczyna cię boleć głowa. Dzieje się tak dlatego, że w świadomej części umysłu – poza pilnowaniem tego, co masz powiedzieć – musisz także szukać odpowiednich słówek, myśleć o tym, by wysławiać się gramatycznie – wszystko na raz. Mówiąc w swoim ojczystym języku nie męczysz się, ponieważ dobór słów, budowa zdań i wymowa są sterowane przez twoją podświadomość. Dlatego najważniejsze w rozwiązywaniu problemów jest skoncentrowanie swoich wysiłków. Skup się w 100% na tym, co próbujesz w danym momencie rozwiązać.

Inteligencja

Inteligencja ma niewiele wspólnego z ocenami, jakie otrzymywało się w szkole, ani z ilorazem inteligencji wynikającym ze standardowych testów IQ. Naszym zdaniem inteligencja to umiejętność znajdowania rozwiązań, które szybciej i skuteczniej doprowadzą do osiągnięcia celów, oraz nowych dróg, które pomogą zwiększyć zadowolenie z życia. Żyjesz przecież po to, aby cieszyć się życiem.

Elastyczność

Innym ważnym czynnikiem jest elastyczność w myśleniu. Myśl elastycznie – staraj się patrzeć na problemy i sytuacje z różnych punktów widzenia. Elastyczne myślenie oznacza widzenie w trzech, zamiast w dwóch wymiarach. Elastyczne myślenie to odwrócenie problemu i spojrzenie na niego z innej strony. Takie myślenie nazywa się myśleniem lateralnym. Zamiast mówić: „Musimy sprzedawać więcej”, możesz powiedzieć: „Nasi klienci muszą więcej kupować”. Przeformułuj kwestię lub postaraj się odwieść myśli od najważniejszej kwestii i zapytaj się, czy rozwiązanie można znaleźć w jednym z problemów cząstkowych.

W tym kontekście można przytoczyć klasyczną historię o ciężarówce, która była zbyt wysoka i utknęła pod mostem. Zaklinowała się i nijak nie można jej było wydostać. Na pomoc zawołano techników. Żadne z proponowanych przez nich rozwiązać nie wydawało się dość dobre. Rozebranie całego mostu było wykluczone. Próby wyciągnięcia ciężarówki na holu przez inny samochód mogłyby się skończyć poważnym uszkodzeniem ciężarówki i jej ładunku. Zastanawiano się zatem, czy można by zdemontować całą górną część ciężarówki. Najprostsze rozwiązanie podsunęła starsza pani, która stała z boku i przyglądała się całej sytuacji. Zaproponowała, aby po prostu spuścić trochę powietrza z opon i w ten sposób wydostać ciężarówkę.

Ta historia to typowy przykład myślenia lateralnego. Technicy utknęli w swoim sposobie myślenia, natomiast starsza pani potrafiła podejść do problemu z innej strony i zaproponować kreatywne rozwiązanie. Czasem można spróbować spojrzeć na problem z punktu widzenia innych. Postaw się na miejscu twojej konkurencji i zastanów się, jak ona widzi sytuację. Adwokat, który ma argumentować w sądzie w obronie swojego klienta, przygotowując się do sprawy powinien zastanowić się nad tym, jakie argumenty może wysunąć strona przeciwna. Kreatywności sprzyja fantazjowanie. Wyobraź sobie, że masz magiczną różdżkę, która może usunąć wszystkie przeszkody na drodze do osiągnięcia celu. W jaki sposób zmieniłaby się sytuacja? Co zrobiłbyś w nowej sytuacji? W jaki sposób zmieniłoby to twoje myślenie?

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: