eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Efektywność osobista: wykorzystuj swój potencjał i kreatywność

Efektywność osobista: wykorzystuj swój potencjał i kreatywność

2014-02-28 10:26

Przeczytaj także: Osobista efektywność - odkładanie spraw na później


Czerp z innych

Zastanawiając się nad nowymi rozwiązaniami i pomysłami, musisz zaakceptować fakt, że pewna część pomysłów to rozwiązania zapożyczone. Mark Twain powiedział kiedyś: „Jedyną osobą, która wiedziała, że wymyśliła coś po raz pierwszy, był Adam.” Co tak naprawdę może być nowego? Przychodzi ci coś do głowy? Wszystkie pomysły i rzeczy są rozwinięciem, podsumowaniem lub zdublowaniem wcześniejszych rzeczy i pomysłów. Nowa książka to zmieniony układ starych słów, przeobrażone pomysły i poglądy. Nowy obraz to inny kolor, inne płótno i inne rzemiosło. Nowe odkrycia naukowe bazują na istniejących, funda- mentalnych zasadach. Być kreatywnym nie znaczy być wyjątkowym. Być kreatywnym to potrafić znajdować rozwiązania przy pomocy już wypróbowanych metod i technik. Spróbuj zatem znajdować rozwiązania problemów pojawiających się w pracy poprzez sprawdzenie, jak robili to inni.

Burza mózgów

W wielu wypadkach dobre pomysły może przynieść tak zwana burza mózgów. Burza mózgów polega na tym, że kilka osób zbiera się razem i wspólnie stara się wysunąć jak najwięcej pomysłów na rozwiązanie problemu. Burza mózgów kieruje się czterema podstawowymi zasadami:

Zasada nr 1 : Ocenianie i krytykowanie jest niedozwolone. Krytyka hamuje napływ pomysłów i dlatego jest ona zabroniona. Celem spotkania jest wyłącznie wysunięcie jak największej liczby pomysłów. Oceny pomysłów dokonuje się później.
Zasada nr 2 : Wszystkie pomysły są dozwolone. Im bardziej dzikie i szalone, tym lepiej. Łatwiej jest skrytykować pomysł niż go wysunąć.
Zasada nr 3 : Starajcie się wymyślić tak dużo rozwiązań, jak to tylko możliwe. Im więcej pomysłów, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniego rozwiązania.
Zasada nr 4 : Postarajcie się łączyć ze sobą wysuwane pomysły i je ulepszać. Należy w takim samym stopniu starać się wymyślać własne rozwiązania, jak i ulepszać pomysły wysunięte przez innych.

W czasie burzy mózgów – podobnie jak w przypadku innych sytuacji, w których staramy się rozwiązać problem – należy zdefiniować problem i zapisać go na kartce. Jeśli problem jest zdefiniowany zbyt ogólnie, zachodzi ryzyko, że nie znajdzie się rozsądnego rozwiązania.

Kreatywna atmosfera

Burza mózgów niewątpliwie jest przydatna w wielu sytuacjach, jednak najcenniejsza jest kreatywność indywidualna. Każdy pomysł był kiedyś wygenerowany w jednym, jedynym ludzkim umyśle. Można stymulować swoją kreatywność poprzez stworzenie kreatywnej atmosfery. Przede wszystkim trzeba mieć motywację do znalezienia rozwiązania. Motywacja pojawia się wtedy, gdy masz wyznaczone jasne cele, na rzecz osiągnięcia, których chcesz pracować. Im większa chęć osiągnięcia celów, tym twoja kreatywność jest bardziej stymulowana. Im ciaśniejsze granice sobie wyznaczysz, by osiągnąć swoje cele, tym bardziej będziesz kreatywny. Kreatywność wymaga również otwartości na nowe pomysły. Rozwojowi kreatywności sprzyja atmosfera pełnej otwartości na nowe pomysły. Skoncentrowanie się w stu procentach na najpilniejszych sprawach wymaga nieprzerwanej pracy. Musisz nauczyć się kontrolować swój czas tak, aby nie przerywano ci bez potrzeby. Kreatywność wymaga skupienia i braku zakłóceń – jeśli inni będą ci przerywać, koncentracja zniknie.

Ocena pomysłów

Ostatnim elementem, jakim zajmiemy się w odniesieniu do kreatywności, jest ocena pomysłów. Skąd masz wiedzieć, kiedy masz dobry pomysł.? Odpowiedź jest prosta: Nie będziesz wiedział na pewno. I nikt inny też nie może dać ci takiej pewności. Pomysły ze swej natury są spekulatywne i wystawione na nieprzewidywalne przyszłe wydarzenia. Nie mniej jednak istnieją pomysły lepsze lub gorsze od innych. Przekucie pomysłu w sukces wiąże się z zainwestowaniem czasu, energii, a czasem i pieniędzy w coś, co być może w ogóle się nie opłaci. Przy dokonywaniu oceny pomysłu nic nie jest tak ważne jak obiektywizm. Bycie całkowicie obiektywnym w stosunku do swoich własnych pomysłów jest prawie niemożliwe. Dobrym sposobem na zwiększenie obiektywizmu jest przespanie się z problemem. Z reguły w chwili wpadnięcia na jakiś pomysł jesteśmy w niego tak bardzo emocjonalnie zaangażowani, że trudno jest nie być subiektywnym w swojej ocenie. Jednak pomysł, który dziś wydaje się być świetny, następnego dnia, gdy emocje nieco opadną, może już taki nie być.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: