eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Efektywność osobista: wykorzystuj swój potencjał i kreatywność

Efektywność osobista: wykorzystuj swój potencjał i kreatywność

2014-02-28 10:26

Przeczytaj także: Osobista efektywność - odkładanie spraw na później


Poproś o radę innych

W dążeniu do postawienia obiektywnej diagnozy często dobrze jest poprosić kogoś o radę. Na tym etapie rodzina i przyjaciele nie będą najlepszym doradcą – brak im obiektywizmu w podobnym stopniu co tobie, a może nawet w jeszcze większym. Poza tym być może pochwalą twój pomysł tylko dlatego, ponieważ nie będą chcieli sprawić ci przykrości, choć w rzeczywistości będą uważać, że nie jest on zbyt dobry. Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół jest ważne, ale dopiero wtedy, gdy już zdecydujesz się na realizację pomysłu. W odniesieniu do samej oceny wartości pomysłu lepiej będzie zwrócić się do niezależnego eksperta. Większość ludzi z reguły chętnie służy pomocą, gdy ktoś zwraca się do nich z prośbą o radę. Ludzie lubią dzielić się swoją wiedzą.

Stawiaj ważne pytania

Gdy już poddasz pomysł pod obiektywną ocenę, musisz także uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:
Czy pomysł jest zgodny z twoimi celami?
Czy czas realizacji pomysłu jest odpowiedni?
Czy pomysł jest celowy? Tzn. czy pomysł jest lepszy niż ten, który ma zostać nim zastąpiony?
Czy pomysł jest zgodny z naturą ludzką, tzn. czy ludzie nie będą musieli modyfikować lub zmieniać swoich zachowań? Pomysły, które wiążą się z koniecznością zmiany zachowań, są z reguły niemal niemożliwe do przeprowadzenia i rzadko prowadzą do sukcesu.

Czy pomysł jest skuteczny, tzn. czy prowadzi do osiągnięcia dobrego rezultatu? Thomas Edison przetestował ponad sześć tysięcy substancji, zanim znalazł tę, która, jego zdaniem, najbardziej nadawała się na żarnik żarówki.

Czy pomysł jest możliwy do zrealizowania? Istnieje dużo fantastycznych pomysłów, które jednak w procesie realizacji okazują się niemożliwe do ukończenia lub są zbyt drogie, by je przeprowadzić. Na przykład, w morzach całego świata znajdują się miliony ton złota. Istnieje technologia, za pomocą której można by eksploatować te złoża, jednak koszt wydobycia złota byłby wyższy niż jego wartość.

I na koniec ostatnie pytanie: Czy pomysł jest prosty? Wszyscy mamy tendencję do niepotrzebnego komplikowania spraw. Najlepsze rozwiązania to z reguły te najprostsze. Jeśli masz dwa podobne pomysły lub więcej, zawsze wybieraj ten najprostszy. Prostota zawsze wygrywa, ponieważ jest tania i powoduje najmniej problemów następczych.

Kill your darlings (zabij to, co ci najbardziej drogie)

„Kill your darlings” – powiedział Hitchcock, mając na myśli to, że czasem trzeba usunąć swoje ulubione sceny, jeśli nie pomagają one w budowaniu dramaturgii filmu – wtedy są niepotrzebne. Reżyserzy często zakochują się w niektórych szczególnych scenach i mają trudności z tym, co określamy mianem „kill your darlings”, tzn. z usunięciem niemal genialnych części obrazu na rzecz spójności kontekstu. Często stworzenie takiej genialnej sceny również sporo kosztuje. Tak samo jest z pomysłami. Pamiętaj, aby się do nich nadmiernie nie przywiązywać w początkowym stadium. Zadurzenie przyćmiewa prawidłową ocenę sytuacji.

Zbadaj pobudki

Innym czynnikiem, który może utrudniać właściwą ocenę, są pod- świadome pobudki do działania w określony sposób. Na przykład: możesz chcieć postąpić w określony sposób po to, by wzbudzić zazdrość u sąsiadów, zaimponować komuś, w kim jesteś zakochany, albo uwolnić się od rodziny. Przeanalizuj swoje pobudki i sprawdź, czy za twoimi działaniami nie stoją właśnie tego typu motywacje. Porównaj też pobudki ze swoimi celami życiowymi. Jeśli twoim świadomym życiowym celem jest wzbudzenie zazdrości u sąsiadów lub związanie się z osobą, w której jesteś zakochany, to motywacje, które prowadzą do tych celów, oczywiście nie są nieuzasadnione.

Pozbądź się negatywnych myśli

Najważniejsza chyba rada, jakiej pragniemy ci udzielić w związku ze stymulowaniem kreatywności, jest następująca: pozbądź się negatywnych myśli. Negatywne myśli wypierają wszystkie dobre pomysły. Wielu ludzi, gdy stanie przed problemem, od razu, bez wstępnego ro- zeznania sytuacji stwierdza: „Nie, z tym sobie nie poradzę” albo „To nie moja działka, to dla mnie zbyt trudne”. Jeśli podchodzisz do problemu ze z góry powziętym założeniem, że trudno będzie ci sobie z nim poradzić, automatycznie wyłączasz swój wbudowany proces kreatywnego znajdowania rozwiązań. Jeśli natomiast będziesz myślał pozytywnie i otworzysz swoje zmysły na nowe możliwości pojawiające się w życiu, a do problemów i trudnych sytuacji będziesz podchodził z założeniem, że potrafisz sobie z nimi poradzić, jeśli tylko dasz sobie trochę czasu, wtedy zrobisz największy i najważniejszy krok do tego, aby stać się osobą, która wykorzystuje swoje zasoby kreatywności.

Artykuł powstał na podstawie książki „Osobista efektywność”, wydanie 2, wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o., kwiecień 2012.
Poradnik OSOBISTA EFEKTYWNOŚĆ

fot. mat. prasowe

Poradnik OSOBISTA EFEKTYWNOŚĆ

Poradnik OSOBISTA EFEKTYWNOŚĆ mówi o tym, jak skutecznie wyznaczać i osiągać cele, efektywnie zarządzać czasem, ustalać priorytety w życiu zawodowym i prywatnym oraz wyzwolić w sobie pokłady kreatywności i twórczej energii.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: