eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zimowe wyjazdy Polaków: na stok czy na plażę?

Zimowe wyjazdy Polaków: na stok czy na plażę?

2014-03-01 00:55

Przeczytaj także: Ile za kilometr nartostrady?


Jarosław Sadowski, Expander Advisors: Cena jaką będziemy musieli zapłacić za potrzebną kwotę waluty może być bardzo różna. Przed dokonaniem transakcji warto więc porównać dostępne możliwości. Zwykle kursy wymiany w kantorach i kantorach internetowych są znacznie korzystniejsze niż w bankach. Dlatego wybierają się np. na Wyspy kanaryjskie najmniej opłacalnym rozwiązaniem jest najczęściej korzystanie z karty (do swojego konta lub kredytowej) lub zakup euro w banku. Dla przykładu w dniu w którym przeciętny kurs sprzedaży euro w kantorach wynosił 4,17 PLN to w bankach było to średnio 4,28 PLN. Trzeba jednak dodać, że w kantorach zlokalizowanych np. na lotniskach kursy również nie należą zwykle do najkorzystniejszych.

Podobnie jak różnie bywa z kursami w kantorach tak też jest z kartami. W części banków do przeliczeń nie są stosowane kursy banków lecz organizacji płatniczych. Te są znacznie korzystniejsze, karta może być więc także źródłem taniej waluty. Trzeba jednak dodać, że sam fakt stosowania kursów organizacji płatniczej jeszcze nie przesądza o tym, że będzie tanio. Część banków wydających takie karty nalicza dodatkowe prowizje przy przewalutowaniu, które niwelują pozytywny wpływ korzystnych kursów.

fot. mat. prasowe

Standardowy mechanizm przeliczeń transakcji dokonanych kartą płatniczą w euro

Cena jaką będziemy musieli zapłacić za potrzebną kwotę waluty może być bardzo różna. Przed dokonaniem transakcji warto więc porównać dostępne możliwości.


Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, gdy obieramy egzotyczne kierunki. Wtedy nie opłaca się kupować lokalnej waluty w Polsce. Niezależnie gdzie byśmy się bowiem nie udali, kurs i tak będzie niekorzystny. W takiej sytuacji najlepiej kupić w Polsce euro lub dolary i zabrać je ze sobą, a dopiero na miejscu wymienić na lokalna walutę. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z karty, to często musimy liczyć się z podwójnym przewalutowaniem i naliczeniem dodatkowej prowizji. Dla przykładu, dokonując transakcji w Tajlandii, bahty zostaną w pierwszej kolejności przeliczone na euro, a dopiero później z euro na złote. Do tego zostanie doliczone ok. 2% prowizji.

fot. mat. prasowe

Standardowy mechanizmy przeliczeń transakcji dokonanych kartą płatniczą w pozostałych walutach

W części banków do przeliczeń nie są stosowane kursy banków lecz organizacji płatniczych. Te są znacznie korzystniejsze, karta może być więc także źródłem taniej waluty.


Jarosław Sadowski, Expander Advisors: Z tego powodu przed dokonaniem wyboru, warto dowiedzieć się, jaka jest waluta rozliczeniowa karty oraz jak będą przeliczane transakcje – czy po kursie banku czy organizacji płatniczej oraz ile wynoszą prowizje za przewalutowanie. Dla przykładu
w mBanku na kartach Visa stosowane są kursy tej organizacji, ale bank dolicza prowizję w wysokości 2-6 proc. w zależności od rodzaju karty i waluty. Na kartach Raiffeisen Polbank, które wcześniej były częścią oferty Polbanku mechanizm funkcjonuje podobnie, jednak w tym wypadku prowizja nie jest naliczana.

Warto ze sobą zabrać:

Walutę niekoniecznie trzeba zabierać ze sobą w postaci banknotów. Warto rozważyć otwarcie rachunku walutowego z kartą, co daje nam bezpieczeństwo w razie kradzieży portfela. Zwykle są one prowadzone w najpopularniejszych walutach: EUR, USD, GBP, CHF. Taką ofertę znajdziemy w wielu bankach. Ciekawe rozwiązanie ofertuje np. Alior Banku w ramach prowadzonego przez siebie kantoru internetowego. Spread walutowy przy wymianie euro wynosi tam tylko 0,06 proc., podczas gdy średnia w bankach to ok. 6 proc., a zdarzają się nawet oferty ze spreadem na poziomie 10 proc. wartości transakcji. W kantorze tym możemy otworzyć bezpłatny rachunek aż w 13 walutach. Do tych w EUR, USD i GBP dołączona może być karta płatnicza. Ona również będzie bezpłatna, pod warunkiem, że w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania wykonamy minimum jedną płatność. W przypadku niespełnienia tego wymogu, za wydanie zapłacimy 15 PLN. Karta umożliwia również wypłacanie gotówki z zagranicznego bankomatu. Pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, a za kolejne zapłacimy 9 PLN.
Jarosław Sadowski

Miłośnik szaleństwa na stoku - Aktywny wyjazd na narty bądź snowboard

28% wyjeżdżających


Gdy Poszukiwacze lata wylegują się na piaszczystych plażach, Miłośnicy białego szaleństwa szusują m.in. po ośnieżonych szczytach włoskich bądź austriackich gór.

Cenią niezależność i aktywne spędzanie czasu. Jedynie 20% rezerwuje coś więcej niż tylko nocleg. Do wymarzonych destynacji zwykle docierają sami. Na szaleństwo do Włoch czy Austrii własnymi samochodami jedzie odpowiednio 81 i 86 procent turystów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: