eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zimowe wyjazdy Polaków: na stok czy na plażę?

Zimowe wyjazdy Polaków: na stok czy na plażę?

2014-03-01 00:55

Przeczytaj także: Ile za kilometr nartostrady?


Jarosław Sadowski, Expander Advisors: Kupując wyłącznie nocleg musimy liczyć się z wieloma dodatkowymi wydatkami. Sami musimy bowiem opłacić m.in. wyżywienie, karnety na stok i wypożyczenie sprzętu, nie mówiąc już o paliwie, za które dojedziemy na miejsce. Jak wynika z naszej analizy, tego typu „dodatki” mogą podwyższyć koszt wyjazdu o około 3 000 złotych.

fot. mat. prasowe

Szacunkowe, pozanoclegowe koszty tygodniowego wyjazdu do Włoch

Kupując wyłącznie nocleg musimy liczyć się z wieloma dodatkowymi wydatkami. Sami musimy bowiem opłacić m.in. wyżywienie, karnety na stok i wypożyczenie sprzętu, nie mówiąc już o paliwie, za które dojedziemy na miejsce.


Poszukiwacz lata - luksusowy wyjazd pod palmy

72 % wyjeżdżających


Gdy w Polsce panuje zima, poszukiwacze lata udają się do odległych części świata i odpoczywają na piaszczystych plażach.

Cenią luksus i bezpieczeństwo, dlatego zazwyczaj decydują się na skorzystanie z oferty All Inclusive (68,7 proc.). Niespełna co piąty z nich wykupuje wyłącznie śniadania i obiadokolacje, a jedynie jeden na dwudziestu pięciu żywi się całkowicie we własnym zakresie.

Kraj piramid nadal najpopularniejszy

Tej zimy Polacy najchętniej podróżują do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie. Wielu z nich decydowało się także na wyprawy w egzotyczne zakątki świata.

Radosław Damasiewicz, Travelplanet.pl: Wśród najpopularniejszych kierunków wyjazdowych w sezonie zimowym znajduje się Egipt, gdzie wybrało się aż 28 procent wszystkich turystów. Na drugim miejscu znalazły się Wyspy Kanaryjskie, gdzie tej zimy wyjechało 16,2 proc. wyjeżdżających. Egzotyczne kierunki wybrało z kolei 12 proc. osób.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze destynacje w sezonie zimowym 2013/2014

Wśród najpopularniejszych kierunków wyjazdowych w sezonie zimowym znajduje się Egipt, gdzie wybrało się aż 28 procent wszystkich turystów. Na drugim miejscu znalazły się Wyspy Kanaryjskie, gdzie tej zimy wyjechało 16,2 proc. wyjeżdżających.


Wyjazd pod palmy coraz droższy

Za wymarzony odpoczynek trzeba było niestety zapłacić więcej niż w poprzednim sezonie. Przeciętnie, za wyjazd pod palmy, od Egiptu i Tunezji po Fidżi i Malediwy, zapłacimy średnio 2 975 PLN. W poprzednich okresach zimowych było tco zdecydowanie mniej, bo odpowiednio 2 113 PLN i 2 192 PLN za osobę. Wzrost średniej ceny wyjazdów do ciepłych krajów spowodowany jest znacznie większym zainteresowaniem egzotyką, która jest wielokrotnie droższa niż Egipt czy Kanary.

fot. mat. prasowe

Wzrost cen wycieczek do krajów egzotycznych i pod palmy (w PLN)

Za wymarzony odpoczynek trzeba było niestety zapłacić więcej niż w poprzednim sezonie. Przeciętnie, za wyjazd pod palmy, od Egiptu i Tunezji po Fidżi i Malediwy, zapłacimy średnio 2 975 PLN.



Porada eksperta: Jak zmniejszyć koszty wyjazdu?

Najdroższa oferta, która pojawiła się w serwisie Travelplanet.pl dotyczyła 15-dniowego pobytu
w hotelu 5* na Malediwach za 81 000 PLN. Możemy oczywiście znaleźć znacznie tańsze oferty o tych samych parametrach, lecz w mniej popularnych lokalizacjach. W wyszukiwarce pojawiły się np. wyjazdy na 21 dni na Malediwy za 25 000 PLN. Z kolei na dwa tygodnie w hotelu 5* z HB na Malediwach, można było znaleźć ofertę za 13 500 PLN, zamiast 28 500. Jeszcze większa różnica dotyczy Dubaju, gdzie spędzając czternaście dni w pięciogwiazdkowym, Crownie Plaza, zamiast słynnym Burj al. Arab, zapłacimy aż o 66 700 PLN mniej.

Radosław Damasiewicz

Dostęp do pieniędzy to podstawa

Ogromna popularność letnich wyjazdów zimą sprawia, że instytucje finansowe prześcigają się w produktach skierowanych do turystów.

Aby jednak dostępne narzędzia były dla Poszukiwacza korzystne, musi zwrócić uwagę na kilka aspektów, które zdecydują o bezpieczeństwie jego portfela za granicą.

Podczas dalekich podróży regularny dostęp do środków i wymiana ich po atrakcyjnym kursie są kluczowe. Poszukiwacz lata może skorzystać z kilku ścieżek: kupić walutę w kantorze bądź banku, może po prostu płacić swoją kartą płatniczą i wypłacać z niej pieniądze w lokalnym bankomacie, może też otworzyć specjalny rachunek walutowy z kartą.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: