eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestracja REGON XII 2013

Rejestracja REGON XII 2013

2014-02-07 11:19

Rejestracja REGON XII 2013

Ożywienie w gospodarce dusi przedsiębiorczość © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Maleje liczba nowo otwieranych jednoosobowych firm. W ostatnim kwartale ub.r. rejestrowano ich co miesiąc średnio o 4 tys. mniej niż w trzech poprzednich kwartałach. Paradoksalnie taka sytuacja może być spowodowana poprawiającymi się warunkami gospodarczymi.

Przeczytaj także: Rejestracja REGON XI 2013

W grudniu do rejestru REGON wpisanych zostało 20,9 tys. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wynik ten jest co prawda o prawie 8% lepszy od listopadowego, ale jednocześnie o ponad 16% gorszy od zanotowanego w grudniu 2012 r. Widać też wyraźnie, że ostatnie miesiące ub.r. przyniosły wyhamowanie „pędu do przedsiębiorczości” mierzonego liczbą nowo powstających firm jednoosobowych. Paradoksalnie może to być spowodowane stopniową poprawą sytuacji gospodarczej w Polsce – widać wyraźnie, że w okresie największego spowolnienia gospodarki, przypadającego na I i II kw. ub.r., liczba nowo powstających firm wyraźnie wzrosła. Taka sytuacja ma swoje uzasadnienie w konieczności poszukiwania przez obywateli nowego źródła dochodów z powodu niepewności zatrudnienia czy wręcz jego utraty. Dla wielu osób tzw. samozatrudnienie jest też często jedyną możliwością kontynuowania współpracy z dotychczasowym pracodawcą.

Statystyki się psują

O ile w pierwszych trzech kwartałach ub.r. co miesiąc działalność rejestrowało średnio 26 tys. osób, to w ostatnim kwartale średnia ta spadła do 22 tysięcy. W efekcie tych zmian sumaryczna liczba rejestracji z ostatnich 12 miesięcy spadła w grudniu do 300,3 tys. z 305,3 tys. notowanych jeszcze w październiku. Trzeba jednak dodać, że nawet obniżona suma 12-miesięczna była w grudniu znacznie większa niż rok wcześniej (287,1 tys.).

fot. mat. prasowe

Liczba nowo zarejestrowanych działalności

O ile w pierwszych trzech kwartałach ub.r. co miesiąc działalność rejestrowało średnio 26 tys. osób, to w ostatnim kwartale średnia ta spadła do 22 tysięcy.


Aby ocenić, czy w zakresie rejestracji nowych firm mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem, trzeba koniecznie poczekać na dane za styczeń. Ten bowiem jest historycznie okresem największego nasilenia rejestracji, choć w udostępnianych przez GUS statystykach jednorazowo najlepszym miesiącem był do tej pory kwiecień br. (do REGON zgłosiło się nieco ponad 28 tysięcy osób). Duża aktywność kandydatów na przedsiębiorców na początku roku ma swoje podłoże psychologiczne – nowy rok to najlepsza okazja do realizacji planów i marzeń oraz porządkowania swojego życia, czas w którym mamy wiele energii i zapału. Jednocześnie wiele decyzji o założeniu firmy w styczniu to następstwo zmian kadrowych w firmach czy instytucjach, które finalizują się z końcem roku (np. zwolnień grupowych). Jeszcze niedostępne dane za styczeń pokażą nam, czy w tym roku również tak było.
Styczniowe dane z rejestru REGON poznamy za ok. dwa tygodnie, już dzisiaj pewne wyobrażenie co do tego, co będzie można w nich zobaczyć, dają statystyki CEIDG. A z tych wynika, że w styczniu zarejestrowało się co prawda o 10% więcej firm niż w grudniu, ale jednocześnie było to o ponad 8% mniej niż w styczniu 2013 r. Takie dane potwierdzałyby tezę o wyhamowywaniu tendencji wzrostowej w zakresie tworzenia nowych firm jednoosobowych.

Z końcem roku ubywa firm

Przełom roku to statycznie nie tylko okres większej liczby rejestracji nowych firm, ale też ich zamykania. Zamknięcie roku obrotowego to dobry moment, aby ocenić rentowność biznesu. Dla wielu branż sama końcówka roku powinna być najlepszym okresem w sprzedaży – jeśli w tym czasie nie udało się wypracować zadowalających wyników, to znaczy, że model biznesowy wymaga co najmniej przebudowy. Za wyrejestrowywaniem firmy z końcem grudnia przemawiają też względy praktyczne – nie ma wtedy konieczności sporządzania remanentu końcowego, bo ten został zrobiony na koniec roku. Trzeba jednak pamiętać, że osoby, które zlikwidowały działalność gospodarczą w grudniu, w sensie operacyjnym mogły to zrobić dwa lata wcześniej decydując się na status zawieszenia – po 24 miesiącach od zawieszenia działalności, przynajmniej teoretycznie, powinna ona zniknąć z rejestru, o ile nie została wcześniej wznowiona (inne okresy zawieszenia obowiązują w przypadku opieki nad dzieckiem).

Mniej czy więcej?

W grudniu z rejestru REGON wykreślonych zostało 20,7 tys. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. To o 30% więcej niż w listopadzie, ale za to o 26% mniej niż w październiku. Taka sytuacja jest spowodowana cyklicznym wzrostem wyrejestrowań na przełomie roku, ale też porządkami, jakie miały miejsce w bazie REGON w październiku (zostały z niej wtedy usunięte firmy wciąż obecne w REGON’ie pomimo upływu maksymalnego okresu zawieszenia).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: